Bílý dům zamítl Wangovi azyl z obavy, že by tento incident mohl narušit vztahy obou zemí právě v době, kdy se do USA chystal Si Ťin-pching

Dva vysoce postavení funkcionáři Čínské komunistické strany (ČKS) plánovali překazit nástup Si ťin-pchinga do čela strany. (Screenshot/ YouTube)
Dva vysoce postavení funkcionáři Čínské komunistické strany (ČKS) plánovali překazit nástup Si ťin-pchinga do čela strany. Vlevo Po Si-laj, vpravo Wang Li-tün. (Screenshot/ YouTube)

Dva vysoce postavení funkcionáři Čínské komunistické strany (ČKS) plánovali překazit nástup Si Ťin-pchinga do čela strany, ovládnout bezpečnostní síly a přinutit Siho k předání moci. Oznámil to prominentní čínský disidentský server Boxun, který citoval zdroj uvnitř strany.

Informace o spiknutí měl údajně předat americkému konzulovi v  Čcheng-tu neúspěšný zběh Wang Li-ťün, jenž působil ve funkci 1. náměstka primátora obřího velkoměsta Čchung-čching ležícího na středozápadě státu.

„Wang Li-ťüna vyšetřují v Pekingu. Pravděpodobně již předal informace o spiknutí Čou Jung-kchanga a Po Si-laje, kteří chtěli zabránit nástupu Si Ťin-pchinga," píše Boxun. Wang byl pravou rukou stranického předáka Čchung-čchingu, Po Si-laje. Čou Jung-kchang má na starosti bezpečnostní složky země a Si Ťin-pching je viceprezidentem Čínské lidové republiky, momentálně na návštěvě USA a Evropy.

„Připravili kompletní plán, jak na Siho zaútočit," píše Boxun a uvádí jako zdroj vysoce postaveného člověka ve straně. Ten serveru prozradil, že komplot se měl udát po čínském novém roce. Na adresu budoucího prezidenta měla zaznít prostřednictvím médií v zámoří nejrůznější obvinění a kritika, které by moc Si Ťin-pchinga oslabily a pomohly Poovi získat post v mocném Výboru pro politické a legislativní záležitosti. Ten dohlíží na soudy, prokuraturu a bezpečnostní složky, včetně policie. Nový rok letos trval od 23. ledna do 6. února. Wang Li-ťün na americký konzulát dorazil 6. února večer a v převlečení.

Boxun spravují zahraniční Číňané - lidskoprávní aktivisté a zastánci demokracie. Na internetu kolují zvěsti, že někteří straničtí kádrové server využili k vypuštění citlivých informací o vnitřních konfliktech ve straně, aby se Po Si-laje zbavili. Byl to právě Boxun, kdo jako první přišel s informací o Wangově neúspěšném pokusu o zběhnutí a obklíčení konzulátu policejními vozidly. Všechny tyto byly později potvrzeny.

„Jakmile Po převezme kontrolu nad ozbrojenými složkami policie a soustavou veřejné bezpečnosti, přinutí Siho k předání moci, až přijde správný čas," uvádí článek na Boxunu. Důkazy o těchto skutečnostech měl Wang podle Boxunu a jeho informátorů předat Spojeným státům.

Podobného názoru je i americký publicista specializující se na otázky národní bezpečnosti, Bill Gertz. Gertz na svých stránkách tvrdí, že podle jeho zdrojů Wang vyzradil Američanům informace o korupci mezi předními funkcionáři, o propojení Po Si-laje s organizovaným zločinem a podrobnosti o represi disentu v Číně. Policejní "car" Čou Jung-kchang teď údajně převzal kontrolu nad Čchung-čchingem od Po Si-laje a znemožnil další vyšetřování vůči němu.

Gertz také napsal, že americký velvyslanec v Číně, Gary Locke, doporučil přidělení azylu Wangovi, nicméně Bílý dům to zamítl z obavy, že by tento incident mohl narušit vztahy obou zemí právě v době, kdy se do Států chystal Si Ťin-pching.

Všeobecně se má za to, že Wang Američanům vyzradil řadu cenných informací o vnitřních operacích komunistické strany. Pracovníci konzulátu měli vše přepsat na počítačích a depeší poslat do Washingtonu. Velká Epocha rovněž přinesla zprávu o tom, že Wang byl zapleten do poprav politických vězňů a následnému odběru jejich orgánů. Mnozí z těchto vězňů byli pravděpodobně praktikující Falun Gongu, zadržení pro svou víru.

 

Čtěte také:

Čína: Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘

Čína: Čchungčchinské hnutie sa ukázalo ako podvod

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

Budovatelské písně z Číny se v Hongkongu nelíbily