Ilustrační foto. (balondekor.cz)
Ilustrační foto. (balondekor.cz)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky potvrdilo Epoch Times, že na území České republiky působí k 21. únoru 2012 celkem šest akreditovaných zpravodajů Čínské lidové republiky (ČLR).

Jaká je náplň jejich práce, nám zatím není známo. Na území ČR působí novináři čínské státní tiskové agentury Sin-chua a deníku Guang Ming daily, což je oficiální tiskový orgán komunistické strany určený pro takzvané "intelektuály".

Na území ČR jsou podle našich zdrojů vždy 1-3 zaměstnanci každého z uvedených médií, jeden senior a jeden až dva junioři, kteří se zaučují.

Bývalý zaměstnanec čínského konzulátu Čchen Jung-lin (Chen Yonglin) prohlásil, že někteří čínští reportéři “používají svoji profesi jako štít a mají politické poslání – provádět propagandu a používat selektivní zpravodajství k ovlivnění politiky zahraničních zemí. To zahrnuje očerňování západních zemí, aby Čínská komunistická strana (ČKS) vypadala dobře“.

Čchen Jung-lin čtrnáct let pracoval na čínském ministerstvu zahraničních věcí, z toho čtyři roky jako konzul pro politické záležitosti na generálním konzulátu v australském Sydney. Ovšem jen do 26. května 2005, kdy se rozhodl uprchnout do zahraničí.

Česká republika není ve světovém měřítku příliš významným hráčem, nicméně i zde šíří čínská ambasáda, minimálně prostřednictvím webových stránek velvyslanectví a tiskové agentury Sin-chua, zkreslené informace a propagandu namířenou zejména proti Tibeťanům a Falun gongu.

V ČR působí také Čínský rozhlas pro zahraničí (CRI), vlastněný a centrálně řízený čínským komunistickým režimem, který má podle informací uváděných na webu cri.cn rovněž stejný účel propagandy v konkrétních otázkách a zájmech komunistické strany Číny.

„Kromě toho hrají roli špióna, protože Sin-chua je ve skutečnosti prodlouženou rukou výzvědných služeb ČKS. Povaha jejich práce je taková, že musí použít všechny možné způsoby k infiltrování a získání tajných informací," dodal Čchen Jung-lin.

Čínský režim má na území ČR více reportérů než ČR v Číně. Z českých médií působí na území ČLR pouze Český rozhlas, jehož dlouholetý zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš již letos nedostal povolení vstoupit na území ČLR, a Česká televize.

V současné době Roberta Mikoláše vystřídala zpravodajka Kateřina Procházková, bývalá redaktorka zahraničního zpravodajství televize Z1. Česká televize si v Pekingu stále udržuje svého dlouholetého zahraničního zpravodaje Tomáše Etzlera, který nejednou hovořil o tom, že je při své práci neustále obtěžován čínskou policií.

Na nepoměr čínských reportérů v zahraničí a zahraničních reportérů v Číně poukázali také tři členové amerického kongresu - republikáni Randy Forbes, Ted Poe a senátor Dana Rohrabacher. Tři zmiňovaní politici předložili 13. září 2011 návrh zákona, který omezuje některá privilegia čínských médií v USA podporujících režim komunistické strany.

V roce 2010 přijelo totiž do USA na novinářská víza na 650 čínských novinářů, naproti tomu v pevninské Číně působí američtí novináři jen dva. Navíc tyto dva reportéry rovněž velmi často šikanovala čínská policie. Média, jako Hlas Ameriky (Voice of America), či Rádio Svobodná Ásie (Radio Free Asia) režim rovnou zcela zablokoval.

Čínské reportéry v ČR podle výpovědi některých lidsko-právních aktivistů zahlédli zejména na akcích, které se zaměřovaly na protesty proti porušování lidských práv čínským komunistickým režimem. Například před olympiádou v Pekingu v roce 2008 na Staroměstském náměstí, kam čeští politici přinesli pochodeň za lidská práva v ČLR.

Článek byl aktualizován 3.3.2012

Související články:

Zahraniční tajné služby varují před špionáží Číny

Čína: Generál vyzradil jména špionů pracujících pro cizí vlády

V Německu byl odsouzen čínský agent (video)