20120223_fg_protest_la
Praktikující Falun Gongu čekají 16. a 17. února s bannery před hotelem JW Marriot v Los Angeles, kde byl ubytován čínský státník Si Ťin-pching. Praktikující zde uspořádali 30hodinový tichý protest. (The Epoch Times)

 

Na Si Ťin-pchinga čekaly v Los Angeles 16. a 17. února téměř dvě stovky demonstrantů. Tibeťané skandovali slogany odsuzující porušování lidských práv v Tibetu, zatímco praktikující Falun Gongu uspořádali 30hodinový tichý protest před hotelem JW Marriot, kde byl čínský státník ubytován.

Dr. Jason Lu, pomocný vědecký pracovník na University College San Diego, který se věnuje Falun Gongu, se k protestům přidal v pátek a událost shrnul takto: „Ve dne jsme meditovali a drželi transparenty. Chtěli jsme Simu a jeho lidem předat vzkaz, aby s perzekucí Falun Gongu v Číně přestali.

 

Studentská podpora za peníze

20120223_oznameni_cina
Průkazka, kterou dostávali studenti od čínského konzulátu, který jim měl za jejich účast na vítání Si Ťin-pchinga zaplatit 200 USD na den. Součástí byla i večerní recepce. (The Epoch Times)

Kromě protestujících se na místo dostavili i čínští studenti naverbovaní čínským konzulátem. Ti měli tvořit skupinu „vítačů“. Jak prozradili Velké Epoše, dostali od konzulátu zaplaceno 200 dolarů na den, tedy 600 dolarů za tři dny, a poukaz na závěrečnou hostinu, to vše za svou „nadšenou“ účast.

Kolem desítky studentů se rozhodlo na místě s pomocí praktikujících Falun Gongu vystoupit z Čínské komunistické strany a jejích přidružených organizací, když se podepsali na příslušné formuláře. Někteří z nich dokonce odmítli jídlo poskytované zdarma konzulátem.

Stejně se neplánuji vrátit, pomozte mi vystoupit z komunistického Svazu mládeže,“ prohlásil jeden ze studentů a dodal, že podnikatelské ani politické prostředí v Číně není vůbec bezpečné, narážejíc na nedávné události v Čchung-čchingu.

Ne všichni byli samozřejmě tak vstřícní. „Na začátku se snažili někteří Číňané s rudými vlajkami stoupnout před nás a vlajkami nám zakrýt transparenty, ale policie je přinutila zůstat na jiném místě,“ okomentoval snahy lidí z konzulátu Lu.

 

Blízký střet s protestujícími

20120223_banner

Žlutý transparent s nápisem „Falun Dafa je dobrý." (The Epoch Times)

Čínští státníci cestující do zámoří se zpravidla maximálně snaží vyhnout tomu, aby byli zachyceni na fotoaparát v okamžiku, kdy projíždějí kolem protestujícího davu. Na jednání přicházejí zadními dveřmi, na poslední chvíli mění trasu nebo se hodiny schovávají v salóncích na letištích. Tentokrát se ale demonstrantům podařilo dostat opravdu blízko.

Poslední den své návštěvy v USA strávil Si Ťin-pching sledováním zápasu NBA. Když patnáct minut před koncem hry opouštěl se svými bodyguardy stadion, už na něj na parkovišti čekali praktikující Falun Gongu s velkým transparentem nesoucím slova FALUN DAFA (další název pro Falun Gong). Stáli ve vzdálenosti asi tří metrů od vozidla a v čínštině volali: „Falun Dafa je dobrý! Přestaňte pronásledovat Falun Gong! Postavte viníky Ťiang Ce-mina, Luo Kana, Čou Jung-kchanga, Po Si-laje před soud!“

Kolona popojela deset metrů a pak se z neznámého důvodu náhle zastavila na asi tři minuty, zatímco lidé z Falun Gong skandovali: „Falun Dafa je dobrý, zastavte pronásledování!“ Slyšet je musel nejenom kandidát na příštího vůdce Číny, ale i celý stadion.

Informační centrum Falun Dafa zveřejnilo 13. února u příležitosti návštěvy Siho seznam deseti faktů o Číně a vyzvalo americké státníky, aby nemlčeli tváří v tvář „jednomu z nejnespravedlnějších a nejkrutějších pronásledování naší doby“, jak kampaň násilí označil americký kongres.

Na stránkách centra se píše: „Bezprávnost a brutalita přístupu k občanům, kteří praktikují Falun Gong, je šokující. Únosy ve velkém, zavírání do koncentračních táborů, extrémní mučení, znásilňování, duševní týrání a mimosoudní vraždy praktikujících Falun Gongu jsou běžnou praxí.

Praktikující této kultivační disciplíny tvoří podle vyjádření centra největší skupiny vězňů svědomí na světě. V různých zemích světa podali lidé z Falun Gongu na vysoce postavené funkcionáře strany přes sto žalob za jejich účast na pronásledování. Si Ťin-pching mezi nimi sice není, také měl však na perzekuci svůj podíl, když v citlivém roce 2009 dohlížel na „Projekt 6251“, který si měl došlápnout na Falun Gong, Tibeťany a demokratické aktivisty.

 

Související články:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Nový nástupce čínského prezidenta prohlašoval v USA před celým světem, že se situace lidských práv v ČLR zlepšuje

Poznejte Si Ťin-pchinga, budocího vůdce Číny

Falun Gong upozorňuje na nezákonnou činnost komunistické strany při návštěvě Si Ťin-pchinga v USA

Druhý nejvýše postavený člověk v Číně navštíví v pondělí Bílý dům