Novorozencům je automaticky přiděleno hongkongské občanství, což pro ně znamená lepší vzdělání, lepší zdravotní péči a větší osobní svobodu v porovnání s komunistickou Čínou

20120127_cina_deti
Ilustr. foto. (televize NTD)

Hongkong býval oblíbeným centrem tisíců žen z pevninské Číny, které sem přijížděly porodit, ovšem tomu může být brzy odzvoněno poté, co byla první takzvaná porodní agentka poslána do vězení.

29letá Su Li byla u soudu obviněna z toho, že působí jako „porodní agent“, tzn. pomáhá ženám z Číny dostat se do hongkongských nemocnic, aby tam mohly porodit. 13. února místní soudy její kariéru ukončily, když ji při prvním procesu tohoto druhu poslaly na 10 měsíců do věznice. Podle výroku soudu porušila podmínky svého pobytu tím, že prováděla podnikatelské aktivity a cizinecké policii předkládala falešné dokumenty.

„Rozhodnutí soudu vítáme,“ pronesla pro AFP aktivistka Christine Chanová, která působí jako mluvčí facebookové kampaně proti přeshraničním porodům. „Soudce vyslal velmi jasný signál, že agentky, které pobízejí těhotné ženy z pevniny, aby čekaly do poslední minuty a pak se vnutily do oddělení jako naléhavé případy, ohrožují životy druhých,“ dodala Chanová.

Agentky nebo agenti pracují podobně jako pracovní agentury s tím, že pro ženy přející si na ostrově porodit vybaví veškeré cestovní náležitosti. NBC přineslo reportáž o jednom takovém agentovi, který svým klientkám za své služby účtoval 20 tisíc jüanů (asi 60 tisíc Kč). Většina jeho zákaznic pocházela z bohatých regionů jako Kuang-tung, Če-ťiang, Peking a Šanghaj.

Není překvapující, že hongkongský nemocniční systém s přílivem budoucích maminek z pevniny zápasí. Z 88 tisíc porodů v Hongkongu v roce 2010 jich 45 procent připadlo na ženy z ČLR, tvrdí hongkongská vláda. A důvod? Novorozencům je automaticky přiděleno hongkongské občanství, což pro ně znamená lepší vzdělání, lepší zdravotní péči a větší osobní svobodu v porovnání s komunistickou Čínou.

Některé porodnice jsou plně zamluveny až do září, a to značně rozlítilo místní ženy, které pak mají problém se do nemocnic dostat. Úřady podlehly tlaku veřejnosti a zavedly pro zahraniční rodičky kvóty. Státní nemocnice tak budou letos moci vykonat pouze 3 400 porodů (v roce 2011 to bylo 10 tisíc) a soukromé nemocnice 31 tisíc porodů.

 

Související články:

Hongkong se obává porodního boomu (video)

Čtěte také: