20120307_ipad
Číňanka představuje iPad v obchodě v Kuang-tungu. (Flickr.com/whykkk)

Kvůli medializovanému sporu o ochranné známce tabletů iPad mezi společností Apple a čínským výrobcem elektroniky Shenzhen Proview Technology mohou tato populární zařízení zmizet z  miliardového čínského trhu. To by otevřelo dveře pro konkurenci, jako jsou společnosti Samsung nebo Lenovo.

V Číně je přes 500 milionů uživatelů internetu, přičemž počet mikrobloggerů[1]dosahuje čísla 300 milionů.

Apple se minulou středu odvolal u Vyššího lidového soudu v Kuang-čou v právní bitvě, která má stanovit precedens pro všechny soudy nižší instance v Číně. Apple se do nepříjemné situace dostal, když si bankrotující kuangtungská společnost Proview Technology nárokovala práva ke světově nejpopulárnějšímu názvu tabletu - iPad.

Proview argumentuje tím, že registroval počítač s názvem „Internet Personal Access Device“, tedy iPad, už v roce 2001, což je v protikladu s tvrzením Applu na jeho ochrannou známku na iPad. Soud ve městě Chuej-čou 17. února rozhodl ve prospěch společnosti Proview, tedy, že všechny objednané iPady musejí být stáhnuty z trhu. Proview rovněž zažádal, aby správy obchodů v 40 městech zablokovaly prodej iPadů, což bude mít na dominanci tabletů Applu na počítačovém trhu v Číně zdrcující vliv.

V dalším soudním přelíčení v Šanghaji 22. února soud další požadavek Proview zakázat veškerý prodej iPadů na čínském trhu nicméně zamítl. Nechal však konečné rozhodnutí na vyšším soudu v Kuang-čou.

Podle výzkumu společnosti IDC má Apple na čínském tabletovém trhu 76procentní podíl a prodal neuvěřitelných 1,3 milionu přístrojů jen ve třetím kvartálu roku 2011.

Apple vyvrací požadavek společnosti Proview na ochrannou známku názvu „iPad“ s odůvodněním, že koupil všechna práva k názvu v roce 2009 od pobočky Proview na Tchaj-wanu, a to v přepočtu za 660 000 korun.

„Celosvětová práva společnosti Proview na ochrannou známku iPad jsme koupili před několika lety v 10 různých zemích. Proview odmítá smlouvě se společností Apple dostát, ale hongkongský soud je v této záležitosti na straně Applu," řekla pro agenturu AP mluvčí společnosti Apple Carolyn Wuová.

Ipady Applu byly staženy z regálů v některých čínských městech, avšak nezdá se, že by šlo o celostátní jev. Proview také plánuje požádat Čínský celní úřad, aby zablokoval dovoz a vývoz tabletů, píše AP.

Apple má rozhodně co ztratit. Zatímco by se měl v nejbližší době na trhu objevil nový model výrobku, Ipad 3, společnost je odhodlaná za obrovský čínský trh bojovat. Její prohra by nahrála rivalům od Lenova a Samsungu, kteří nabízejí tablety Lepad a Galaxy a kterým by se naskytla příležitost zaplavit největší počítačový a internetový trh na světě. Firma Proview mezitím doufá, že se se jí podaří soudní bitvu vyhrát, oddlužit se a opět začít s výrobou.

Základní iPad 2 stojí v Číně obvykle v přepočtu 11 000 korun, zhruba stejnou cenu jako 7palcový Samsung Galaxy Tab. Lepad společnosti Lenovo se prodává asi za poloviční cenu, která je cílena na nové zákazníky.

 

small_United_Kingdom


Čtěte také:

Protestující Newyorčané požadují práva pro dělníky Apple (video)

Co stojí za vlnou sebevražd v obřím koncernu Foxconn v Číně?

Výroba iPadů v Číně stojí lidské zdraví i životy: reakce spotřebitelů

Čínský dodavatel Apple spáchal sebevraždu

 

[1] Mikrobloggeři jsou uživatelé internetu, kteří mezi sebou vyměňují drobný datový obsah, jako jsou krátké texty, obrázky či video odkazy.