20120310_zoo
Slavnostní předání sbírky Gymnázia Dačice ředitelce Zoo Jihlava Ing. Elišce Kubíkové. (Kateřina Kosová/Zoo Jihlava)

Pokud nevíte, co s vysloužilým mobilním miláčkem, zoologické zahrady v ČR vám poradí. Kam s ním? Může být dokonce ještě užitečný pro Afriku a její zvířenu. Navíc jde o užitek dvojnásobný.

 

Recyklace přispěje strážcům rezervace v Kamerunu

Již druhým rokem probíhá v zoologických zahradách České republiky mezinárodní projekt na záchranu africké přírody. Také v Zoo Jihlava je možné na pokladnách odevzdat staré mobilní telefony do speciálních sběrných nádob. Partner projektu - společnost REMA Systém - se postará o jejich recyklaci a navíc za každý vybraný mobil přispěje částkou 10,- Kč na ochranu zvířat ve volné přírodě. Vybrané peníze budou totiž použity na vybavení strážců kamerunské rezervace Dja.

 

Vzácné kovy

K výrobě mobilních telefonů se navíc používají vzácné kovy, které se těží ve střední Africe a přispívají tak k poškozování tamního prostředí i k úbytku životního prostoru nejen pro vzácné gorily horské. Tyto kovy však lze získat i recyklací ze starých přístrojů – gorilám a celé africké přírodě tak mohou lidé, kteří odevzdají v zoo starý mobil, pomoci hned dvakrát! Za loňský rok se v jihlavské zoo podařilo vybrat celkem 570 starých mobilů.

 

Rekordní sbírka

Žáci primy Gymnázia Dačice se aktivně zapojili do projektu „Mobily pro gorily“ uspořádáním sbírky pro obyvatele Dačic a okolí. Za měsíc (od 10. února do 7. března) se čtrnáctičlennému týmu podařilo nasbírat neuvěřitelných 455 starých mobilních telefonů, které přijeli oficiálně odevzdat 7. března do Zoo Jihlava.