20120314_tibet2
Čínští policisté škrtí tibetského mnicha. (televize NTD)

Od března minulého roku se upálilo již na 25 Tibeťanů. Tímto způsobem bojují proti represím čínské vlády namířeným proti jejich národu. Mnoho z nich mimo jiné poukazovalo na omezování náboženské svobody a také na to, že režim nijak nerespektuje tibetského vůdce dalajlámu.

Podle některých čínských představitelů ovšem k žádnému pronásledování nedochází, problémy, na které protestující upozorňují, jsou bezvýznamné nebo se dokonce jedná jen o způsob, jak krýt pouhý mocenský boj. I když ve světě tuto interpretaci problému téměř nikdo nebere vážně, v komunistické straně se k ní kloní většina pohlavárů, kteří se tímto tématem nějak zabývají.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Úřady dokonce nechaly uzavřít místo v prefektuře Aba v S'-čchuanské provincii, kde docházelo k sebeupálení nejčastěji. Ve středu se pak v Pekingu uskutečnila tisková konference, jejímž hlavním cílem bylo diskreditovat protestní hnutí. Šéf abské administrativy Wu Ce-kang označil protestující za „vyděděnce" a „zločince".

Prohlásil také, že všechna tragická úmrtí jsou jen součástí spiknutí proti Číně, které je organizováno a placeno dalajlámou.

Mezitím se k němu připojil i tajemník komunistické strany v S'-čchuanu Liou Čhci-pao, který prohlásil, že žádné oficiální stížnosti, poukazující na kulturní útlak, neexistují. I přes desítky lidí, kteří neváhají svému protestu proti režimu, jehož je Liou součástí, obětovat svůj život, není podle něj v oblasti žádný problém a tibetská kultura podle něj naopak „vzkvétá".

 

Související články:

Dr. Bernhard Müller – Tibeťané vymírají na svém vlastním území

Čínské úřady: Mrtví Tibeťané jsou zločinci a k represím nedochází (video)

„Tibet hoří!“: za rok se upálilo nejméně 23 mnichů, v ČR se plánují protesty (video)

Den Tibetu v ČR: Mluvím za naše lidi - vzkazuje Tibeťanka západním zemím a OSN (video)

ČR: Tibeťanka říká: Tibeťané trpí a nemají lidská práva

Další mladistvý Tibeťan se upálil na protest proti čínské nadvládě

Další tibetská jeptiška se upálila na protest proti čínské nadvládě

Udělejte si pořádek nebo vás potrestáme, hrozí Peking svým úředníkům v Tibetu