Člen Národního lidového kongresu si veřejně postěžoval, že Ústředí vlády zatajuje veškeré informace o případu Wang Li-tüna.

20120212-wang
Wang Li-ťün - bývalý místostarosta a šéf policie ve městě Čchung-čchingu. (screenshot/ YouTube)

Čcheng En-fu, nižší úředník z provincie An-chuej a člen Národního lidového kongresu (NLK), prohlásil 8. března na fóru pořádaného na úrovni provincií, že se stal případ policejního ředitele Wang Li-tüna “veřejnou událostí podobně jako nehoda na rychlostní vlakové dráze ve  Wen-čou“, ale členové ústřední vlády nevydali žádné informace o vyšetřování. 

Čcheng En-fu uvedl, že veřejnost může pouze spekulovat nad různými zvěstmi, které o případu zaslechne, nebo informacemi získanými on-line. K urgování strany, aby zveřejňovala průběh vyšetřování Wang Li-tüna, využil úředník v Pekingu dvě příležitosti – na Národním lidovém kongresu (NLK) a Čínské lidové politické poradní konferenci (ČLPPK).

Prohlášení Čcheng En-fua podporuje starší vědec na Watsonově institutu pro Mezinárodní studie na Brownově universitě v USA, pan Sü Wen-li, který prohlásil: „Zástupci NLK mají právo na [vznášení dotazů k ústředí strany] a měli by tak činit. Nicméně, většina z nich se toho neodváží.”

Sü Wen-li také naznačil, že Strana se “pokouší hrát o čas, aby mohla lépe připravit výstup, který by lépe hrál v její prospěch”: „Čínská komunistická strana má své vlastní zájmy, které chce chránit. Já osobně nevěřím, že by se vážně zabývala tímto [Wang Li-tünovým] incidentem před začátkem 18. stranického kongresu, který se bude konat ke konci roku, kdy se rozhodne o  politickém následnictví.“

Wej Ťing-šeng, známý čínský obhájce demokracie, argumentoval, že současná situace odráží stupňující se boj uvnitř komunistické strany: „Jsem si jist, že tento muž [Čcheng En-fu] musí mluvit jménem někoho na vyšší úrovni. Je to obecný jev mezi čínskými komunisty, že svoje názory neprezentují sami, ale vždy nechají někoho z nižší úrovně na problém upozornit a odstartovat tak vnitrostranické boje. Proto je velmi pravděpodobné, že někdo chce svrhnout Po Si-laje nebo někoho vyššího, než je Po Si-laj, kdo je členem stejné stranické frakce. Jakmile je otázka vznesena, vyvolává výzvu. Myslím, že toto je velmi důležité znamení toho, že mnoho lidí zapojených do těchto komunistických bojů ztratilo trpělivost."

Hongkongský list Wen Wei Po, který je obecně loajální Pekingu, byl prvním, kdo zveřejnil Čchengovo prohlášení.

Podle Wej Ťing-šenga toto jen dále potvrzuje, že kroky Čcheng En-fua podporuje někdo z politického kruhu v Pekingu.

„Vnitřní boj se rychle stupňuje," řekl Wej Ťing-šeng. „Nemusíme ani čekat na 18. sjezd strany."

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení

Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS

Uväznenie jedného z najvyšších predstaviteľov komunistickej strany