První vlaštovka jaro nedělá

20120318_vlastovka
Vlaštovka obecná. (Wikimedia Commons/Malene Thyssen)

… říká se. Ale už jsou tu. Vrátili se tmavomodří letci s bílou náprsenkou a brzy uslyšíme jejich čiřikání.

Ornitologové hlásí...

16. března - do České republiky dorazily první vlaštovky! Jejich první pozorování se objevilo ve Faunistické databázi České společnosti ornitologické avif.bird.cz. Člen ČSO pozoroval 2 vlaštovky nad Proudnickým rybníkem nedaleko Chlumce nad Cidlinou.

Současné teplejší počasí odporuje známému přísloví, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“.  Počasí je totiž skutečně jarní a tak se dá předpokládat, že oteplení urychlí tah stěhovavých ptáků a do konce března vlaštovek přiletí mnohem více. Teplejší počasí jim totiž zajistí dostatek hmyzu. Kromě vlaštovek již přiletěli například skřivani, čejky, konipasi, drozdi, rehci i první čápi bílí.

 

Nová sezóna projektu Jaro ožívá

Vlaštovka je  také jedním z pěti druhů, jejichž přílet je v rámci celé Evropy sledován pomocí projektu Jaro ožívá, měřeného na sledování příletu vybraných poslů jara širokou veřejností na internetových stránkách www.springalive.net. Tento projekt organizuje BirdLife International, v Česku zastoupený Českou společností ornitologickou. Nová sezóna projektu Jaro ožívá bude oficiálně spuštěna na první jarní den, tj. 21. 3. 2012.

 

Vlaštovka obecná

Vlaštovky jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách Miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov, jako jsou chlévy, stodoly, maštale nebo v průjezdech a chodbách domů. Samice snáší 3-6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu.  Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.


Zajímavosti o vlaštovce: 

  • lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí
  • staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše
  • staří Římani je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo
  • dříve si lidé mysleli že se na zimu zahrabává do bahna
  • táhne rychlostí až 300 km za den
  • nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8503 km)
  • nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let
  • jubilejním desetimiliontým záznamem v databázi Euring Evropské unie pro kroužkování ptáků byl kontrolní odchyt vlaštovky u hnízda na pardubicku v ČR!