Levitace je označení používané k popisu vznášení se předmětů či živých tvorů za moderní vědou neobjasněných okolností.

Daniel Dunglas Home předvádí levitaci. (Volné dílo)Daniel Dunglas Home předvádí levitaci. (Volné dílo)

Daniel Dunglas Home Home se narodil v Edinburghu ve Skotsku v březnu 1833, své duchovní nadání údajně zdědil po matce a začalo se u něj projevovat již v útlém věku.

Když byl malý Douglas ještě v kolébce, jeho matka říkala, že se jeho kolébka houpe sama od sebe, jako by s ní pohybovala neviditelná ruka. Ve věku čtyř let údajně přesně předpověděl smrt svého bratrance.

V devíti letech odcestoval do Ameriky ke své tetě, která žila v Conecticutu. Jeho zdraví však bylo chatrné a lékař u něj diagnostikoval tuberkulózu. Home kvůli svojí nemoci nemohl žít jako většina ostatních chlapců, a tak si čas krátil procházkami v lese nebo čtením Bible. Home se svěřil příbuzným, že jej stále obklopují duše mrtvých lidí.

U Homeho se po čase začaly projevovat zvláštní schopnosti, které předváděl na spiritistických seancích. Home přesouval stoly a židle a další objekty pomocí neznámé síly, přijímal zprávy od mrtvých čtením z karet, a někteří jeho příznivci říkali, že mohl zmenšovat velikost svého těla.

Do pozornosti široké veřejnosti se dostal v srpnu roku 1852, kdy byl pozván na spiritistický večírek uspořádaný bohatým výrobcem hedvábí Wardem Cheneyem z Connecticutu. Na místě byl přítomen vydavatel listu Hartford Times F. L. Burr, jehož úkolem bylo údajně najít proti spiritismu všeobecné usvědčující důkazy a zvláště proti Homovi, který v té době měl jako spiritista vynikající reputaci.

Daniel Dunglas Home předvádí levitaci. (Volné dílo)
Daniel Dunglas Home předvádí levitaci. (Volné dílo)

 

 F. L. Burr po zážitku z večírku napsal článek, který ohromil širokou veřejnost: „Najednou se Home zvedl od podlahy, aniž některý z přítomných tušil, co se bude dít. Ještě jsem ho držel za ruku, když jsem najednou viděl jeho nohy, které se vznášely třicet centimetrů nad podlahou. Třásl se vzrušením po celém těle. Vykazoval zmatenou směs pocitů – zvýšený strach a vytržení Homea roztřásly a v daném okamžiku vypadal, že nemůže vydat ani slovo. O něco později se snesl dolů, a pak opět nahoru. Na potřetí dosáhl stropu a dotkl se ho rukama a nohama.“

Home se brzy stal známým a předváděl své umění na četných večírcích. Po čtyřicet let ukazoval svůj dar tisícům diváků, mezi nimiž byli takoví slavní lidé, jako William M. Thackeray, Mark Twain, Napoleon III, známí politici, lékaři a vědci. Žádný z nich Homeho neobvinil z podvodu.

 

Daniel Dunglas Home. (Volné dílo)
Daniel Dunglas Home předvádí levitaci. (Volné dílo)

Uznávaný britský fyzik William Crookes (1832 – 1919), který levitaci Daniela D. Homa zkoumal při více než padesáti příležitostech, rezolutně tvrdí: „Události, které bych zde chtěl dosvědčit, jsou mimořádné a velmi odporují zakořeněným základům věd, mezi jiným všudypřítomnosti a neustálé účinnosti gravitační síly. Když si vzpomínám na události, jejichž očitým svědkem jsem byl, vzniká v mém duchu rozpor mezi rozumem, který prohlašuje tyto události za nemožné, a jistotou, že mne mé oči nezklamaly.“

V prosinci 1868 předvedl Home svůj pravděpodobně nejslavnější výkon v domě Lorda Adare. Podle očitých svědků během večera vstoupil Home do transu a plul vzduchem ven z okna v třetím poschodí a zpět se vrátil dalším oknem. Tato událost se odehrála před třemi bezúhonnými členy Londýnské vysoké společnosti, lordem Adare, jeho bratrancem kapitánem Charlesem Wynnem a jistým panem Lyndsayem.

Kapitán Wynne napsal o své zkušenosti s Homeho levitací: „To, že Home vyšel ven z jednoho okna a druhým se vrátil, můžu odpřísáhnout. Každý, kdo mě zná, ví, že jsem se nemohl stát obětí nějakého podvodu, nebo přeludu.“


Doporučujeme: Tajemství muže, který uměl létat

 

Čtěte také: 

Historie levitace I. - Záznamy o levitaci svatých

Historie levitace II. – Mystik Schindler na dvoře Marie Terezie