20120319_syria
Hrstka příznivců syrského prezidenta Bašára al-Asada a jeho strany Bass se v neděli sešla pod sochou sv. Václava. (televize NTD)

Syrská komunita v Česku čítá několik stovek lidí. Na páteční demonstraci na Václavské náměstí 16. března jich přišly desítky. Podle Amera Keshiho z „Iniciativy pro svobodnou Sýrii" je drtivá většina jeho krajanů proti současné vládě.

Hrstka příznivců syrského prezidenta Bašára al-Asada a jeho strany Bass se však pod sochou sv. Václava zformovala hned den poté a reagovala na páteční demonstraci svých krajanů téměř jednohlasou podporou současného syrského režimu.

Režim současného prezidenta Bašára al-Asada je podle nich podporovaný 85% syrského obyvatelstva. Syrskou armádu označili aktéři na svých transparentech za „naději pro Sýrii".

„Tady stojíme pro vládu v Sýrii, podporujeme ji. Prostě abychom tady řekli všem, že to, co vidíme v médiích, je naprosto nesprávné a je přeháněné. A pravá skutečnost v Sýrii je úplně opačná. Bohužel v médiích vidíme úplně nepravdu, falešné zprávy," uvedl jeden z prorežimních aktivistů.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Podle Amera Keshiho z „Iniciativy pro svobodnou Sýrii" se jedná o akci zorganizovanou propagandisty syrského režimu, kteří ale dobře vědí o zločinech páchaných syrskou armádou na civilistech.

„Oni to vědí, ale zkrátka jsou podporovaní vládou, aby tady dělali takový film, takové divadlo," sdělil Amer Keshi za Iniciativu pro svobodnou Sýrii.

Ozbrojené síly si vyřizují účty s povstalci a jejich příznivci a každý den prý umírá 20 až 100 lidí. Demonstrace trvají v Syrských arabských státech již rok a podle Amera Keshiho přišlo o život na 10 000 lidí a asi 50 000 Syřanů je nezvěstných.

Čtěte také:

Syrský lékař ošetřuje zraněné navzdory zákazu (video)

Panují obavy, že Sýrie směřuje k občanské válce (video) (21. prosinec 2011)