Screenshot z Tencent Weibo, kde uživatelé internetu ukazují, co vidí na svých monitorech - čínsko jazyčnou verzi deníku The Epoch Times (Da-ťi-jüan)
Screenshot z Tencent Weibo, kde uživatelé internetu ukazují, co vidí na svých monitorech - čínsko-jazyčnou verzi deníku Velká Epocha (Da-ťi-jüan)

17. března 2012, tři dny po sesazení stranického tajemníka ve městě Čchung-čching a horkého kandidáta do devítičlenného politbyra, ambiciózního Po Si-laje, napsal nejmenovaný čínský uživatel čínského mikroblogu Tencent Weibo: „Není třeba obcházet zeď [prolamovat se internetovou blokádou], webové stránky zámořských The Epoch Times (Velké Epochy) se dají zobrazovat přímo."

Po tomto zjištění ohlásili možnost přímého přístupu také další uživatelé internetu z pevninské Číny.

Po sesazení tajemníka Po Si-laje, který je podle čínských disidentů členem frakce bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina, dostala celá frakce mohutný zásah, který se projevil v mnoha směrech.

Někteří další komunističtí úředníci začali být vyšetřováni pro korupci, maoistické webové stránky byly uzavřeny a někteří maoističtí komentátoři dostali výpověď. Ve stejné době začaly být také přístupné stránky Velké Epochy.

Čínsko-jazyčná verze Velké Epochy je v zahraničí velmi populární, denně mají stránky okolo jednoho milionu zobrazení. V pevninské Číně je však těžce cenzurována.

Uživatel internetu jménem Peng Yuanwen z provincie S'-čchuan (Sečuán), napsal: "Ó můj bože! Je neuvěřitelné jak snadné je přímo se připojit na stránky Velké Epochy. Zajímalo by mě, jestli na stránky narazí také prezident Fang. Je tam informace, že z [komunistické] strany vystoupilo více než 100 milionů lidí." Čínská verze Velké Epochy zveřejňuje počet lidí, kteří se zřekli veškerých spojení s Čínskou komunistickou stranou a jejích přidružených organizací.

Narážka na prezidenta Fanga, kterou zmiňoval obyvatel Číny, směřovala na Fang Bin-Xinga z pekingské Poštovní a komunikační univerzity. Protože právě on pomáhal vyvinout známý Velký čínský firewall, je pevninskými Číňany vnímán jako spolčenec komunistické strany, který jí napomáhá v potlačování svobody slova, což mu vyneslo špatnou reputaci.

Velký firewall, též známý jako Projekt Zlatý štít, blokuje pro čínský režim citlivé webové stránky prostřednictvím filtrování klíčových slov. Zadáte-li v pevninské Číně do vyhledavače slova, jako dalajláma, demokracie, masakr na Tiananmen, Falun Gong, Devět komentářů ke komunistické straně a podobně, nezobrazí se vám vůbec nic.

Podle studie Open Net Initiative, která byla vytvořena ve spolupráci s Harvardskou universitou, Torontskou universitou a universitou v Ottawě, jsou blokovány taktéž všechny webové stránky, které odkazují na dokument mapující necenzurovanou historii Čínské komunistické strany nazvaný Devět komentářů ke komunistické straně.

Uživatel z provincie Fu-ťien s přezdívkou “A Happy and Rich Life Every Day” komentoval situaci: "Čekali jsme dva tisíce let! Haha, dnešní čínští lidé mají štěstí! Takže znovu věřím, že se dějiny dokáží samy napravovat! Také vidím světlou budoucnost Číny."

 

Čtěte také:

Čínský internet umožňuje vyhledávání klíčových slov ´odběr orgánů´

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čína: Souboj komunistických frakcí

Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘ (video)