Čou Jung-kchang jde po prkně s Po Si-lajem zavěšeným na noze, kterého se zase za nohu drží Wang Li-ťün. (Illustration)
Čou Jung-kchang jde po prkně s Po Si-lajem zavěšeným na noze, kterého se zase za nohu drží Wang Li-ťün. (Illustration)

V posledních dnech vrcholí boj mezi dvěma vládními frakcemi uvnitř mocenské struktury čínského režimu.

Na jedné straně stojí současný předseda vlády Čínské lidové republiky, kterým je Wen Ťia-pao, a prezident Chu Ťin-tchao (frakce Chu-Wen).

Jejich opozicí je potom frakce bývalého generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny Ťiang Ce-mina, do níž patří například stranický tajemník města Čchung-čching ambiciózní politik Po Si-laj nebo šéf bezpečnostních sil a člen Stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang a také členové stálého výboru politbyra Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun.

Hongkongský Apple Daily 21. března uveřejnil informaci o zatčení několika předních postav. List citoval Wu Kuan-cchunga, generálního ředitele Guangzhou Sports Development Company, který uvedl, že člověk z Pekingu mu řekl, že podle důvěrných informací zevnitř vedení režimu se udál velký rozkol v centru strany, když se řešil případ Po Si-laje. „Wen Ťia-pao a Čou Jung-kchang měli vážný konflikt," řekl a dodal: „Slyšel jsem, že čtyřčlenný gang [z frakce Ťiang Ce-mina], Po Si-laj, Čou Jung-kchang, Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun, ti všichni byli vyhozeni."

Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun jsou oba, stejně jako Čou Jung-kchang, členové stálého výboru politbyra, jež čítá devět mužů, kteří vedou místní komunistickou stranu. Pokud by se zpráva z Apple Daily potvrdila, jednalo by se o čistku, která se v historii komunistické strany udála naposledy v roce 1976, ke konci Kulturní revoluce, kdy byl zatčen takzvaný „Čtyřčlenný gang“.

 

Zmařený plán na odstranění opozice

Čou Jung-kchang, Po Si-laj a Wang Li-ťün. (Screenshots YouTube)
Čou Jung-kchang, Po Si-laj a Wang Li-ťün. (Screenshots/YouTube)

 

Zdá se, že frakce Ťing Ce-mina předem naplánovala odstranění členů svojí opozice.

Plán byl však pravděpodobně vyzrazen policejním ředitelem Wang Li-ťünen, který byl pravou rukou stranického tajemníka Po Si-laje. Wang Li-ťün totiž zběhl na americký konzulát v nedalekém Čcheng-tu.

Čínský disidentský server Boxun uvedl, že Wang Li-ťün se pokusil získat azyl v USA a předal Američanům dokument o plánech svého šéfa na převrat ve vládě. Více…

Novinář Bill Gertz z The Washington Free Beacon uvedl, že čínský režim požadoval, aby Spojené státy vrátily Wang Li-tünovy dokumenty, čímž také potvrdil jejich existenci.

Wang Li-tün údajně dokumenty předal, protože jej chtěl Po Si-laj obětovat, respektive nechat zavraždit a svalit na něj svoje zločiny a uniknout tak před útokem opozice.

Je pravděpodobné, že USA předalo dokumenty prodemokratičtější frakci komunistické strany, tedy frakci Chu-Wen. Wen Ťia-pao se několikrát veřejně zmínil o myšlence demokratizovat vládní aparát.

Když došlo v noci z 19. na 20. března, mezi čínskými blogery široce diskutovanému, ozbrojenému převratu v Pekingu, byli Chu a Wen na útok připraveni a po odražení útoku skončilo ve vězení na 3 000 členů frakce Ťiang Ce-mina včetně Po Si-laje a nyní údajně i tří členů stálého výboru politbyra Čou Jung-kchanga, Ťia Čching-lina a Li Čchang-čchuna.

Jako je s Mao Ce-tungem spojený onen nezdařený „velký skok kupředu" či kulturní revoluce, je otevření trhu, ale i rozkaz ke střelbě na náměstí Nebeského klidu spojeno s Deng Xiaopingem. Otevření se komunistické strany podnikatelům či pronásledování Falun Gongu zůstane spojeno se jménem Ťiang Ce-min," řekl v rozhovoru pro Velkou Epochu Wu Baozhang vedoucí čínské redakce u Radio France International v Paříži, jenž je považován za uznávaného znalce čínské politiky.

Právě vyprovokování a řízení celostátní kampaně na potlačení Falun Gongu, duchovní školy pro rozvoj těla a mysli zakořeněné v prastaré čínské tradici, je příznačným rysem celé frakce Ťiang Ce-mina.

„Následovníci u moci si velmi dobře promýšlí, k jakému tématu se při střídání moci vyjádří. Prezident Chu Ťin-tchao a ministerský předseda Wen Ťia-pao se nikdy veřejně k Falun Gongu ani slovem nevyjádřili. Tímto je to pořád záležitostí Ťiang Ce-mina, neboť on tu mašinérii v roce 1999 spustil. A současně to znamená, že je toto téma pro celou zemi stále tabu," řekl Wu Baozhang.

Součástí boje uvnitř strany se stalo také krátkodobé přerušení cenzury internetové sítě. Politicky citlivé výrazy, které jsou ve vyhledávačích normálně cenzurovány, se začaly objevovat s odkazy na stránky, jež byly zablokované. Dostupná tak byla témata, jako masakr na náměstí Nebeského klidu, Falun Gong, Velká Epocha a další, která odhalovala zločiny jiných komunistických frakcí, než frakce Chu-Wen. Více...

Článek byl aktualizován 1.4.2012

Čtěte také:

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy teď slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Čína: Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS

Čína: Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou

Čína: Souboj komunistických frakcí