20120330_spring_alive

Pro pozorovatele ptáků bývá právě nadcházející duben velmi zajímavým měsícem. Zatímco z ČR odlétají poslední zimní hosté směřující na sever, na svá hnízdiště se k nám vrací většina stěhovavých ptáků. Některé druhy již hnízdí a migranti ze Středomoří i ti dálkoví z Afriky jsou již velmi nablízku.

„Jak víme z faunistické databáze ČSO avif.birds.cz, již přiletěli čápi bílí i černí, první vlaštovky, pěnice černohlavé, budníčci menší i větší, rehci domácí i zahradní,“ sděluje Lucie Hošková z České společnosti ornitologické a dodává, že po půlce dubna nás svým příletem potěší mimo jiné i slavíci, kukačky, rorýsi, ťuhýci či sedmihlásci. Právě ten první dubnový den je významný – připomínáme si Mezinárodní den ptactva.

Symbolicky právě tento den startuje mezinárodní fotografická soutěž Moje první pozorování

 

„Moje první pozorování“ je název fotografické soutěže, která byla na první duben vyhlášena mezinárodní kampaní Spring Alive, organizovanou sdružením na ochranu ptáků BirdLife International. Soutěž je určena pro děti do 16 let, které rády fotografují i pozorují ptáky. V České republice soutěž pořádá Česká společnost ornitologická, koordinátor české části kampaně Jaro ožívá.

Na stránkách projektu Jaro ožívá čekáme na fotografie některého z pěti druhů projektu Jaro ožívá – tedy čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse či vlhy,“ vysvětluje koordinátorka projektu Jaro ožívá Lucie Hošková.

Součástí soutěže je i pozorování příletu stěhovavých ptáků – každý účastník musí na stránkách vložit své první pozorování alespoň jednoho z těchto pěti poslů jara.“

Fotografie je možno vkládat od 1. dubna do 21. června. Celoevropské vyhodnocení proběhne na přelomu června a července. Soutěží se o hodnotné ceny: tři digitální fotoaparáty zn. Nikon. Soutěž je určena pro děti z celé Evropy.

Více informací o pravidlech soutěže naleznete zveřejněných na www.springalive.net.


Mezinárodní den ptactva se slaví již více než 100 let. Ptáků se týkala vůbec první mezinárodní úmluva s enviromentálním zaměřením, tzv. „Úmluva na ochranu  ptactva pro zemědělství užitečného“, uzavřená 19. března 1902 v Paříži. Československá republika k ní přistoupila 6. 3. 1924 předpisem 205/1924 Sb. O dva roky později, 1. dubna 1906, byla podepsána „Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva“. A právě na památku podpisu této konvence se již od roku 1906 slaví 1. duben jako „Den ptactva“.

Spring Alive je mezinárodní kampaní největšího sdružení na ochranu ptáků BirdLife International. Hlavním cílem kampaně je podpořit zejména u dětí zájem o přírodu, ptactvo a jeho ochranu.  V současnosti probíhá každé jaro ve více než třiceti zemích Evropy, Blízkého Východu a Afriky. V České republice je kampaň pořádána Českou společností ornitologickou pod názvem Jaro ožívá. Principem kampaně je sledování příletu pěti poslů jara – čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného či vlhy pestré. Zúčastnit se projektu je jednoduché - stačí si zaznamenat svá první pozorování výše zmíněných druhů a vložit je do on-line formulářů. V České republice si projekt získává stále větší oblibu a v současnosti se držíme v první desítce nejaktivnějších zemí. 

 

  Čtěte také:

První letošní vlaštovky – poslové jara