Toto je třetí část třídílné série Dr. Jingduan Yanga věnované zdravému spánku. (čtěte 1. část)

20120401_spanek
Kombinace spánkové hygieny a dodržování času spánku jsou nezbytné pro kvalitní spánek a dobré zdraví. (Velká Epocha)

Spánek je ten nejlepší lék. Napravuje, uzdravuje a omlazuje tělo, a proto je dobře prospaná noc klíčem k lepšímu fungování organizmu, zdraví a dlouhému životu. Zdravé spací návyky vyžadují pravidelný cyklus spánku a bdělosti, kdy se v noci dobře vyspíte a ve dne jste čilí.

Moderní věda poskytuje na základě výzkumu několik vynikajících tipů pro kvalitní spánek. Těmto radám se říká spánková hygiena a jejími klíčovými komponenty jsou:

• dodržujte pravidelné vstávání a chození do postele. I v případě, že jdete spát pozdě, pokuste se vstát ve stejný čas jako obvykle, abyste si udrželi svůj nastavený rytmus.

• naplánujte si dostatek času, abyste mohli spát sedm až osm hodin denně. Vyhněte se trávení příliš mnoha času v posteli, pakliže nespíte.

• používejte postel jen na spaní. Vyhýbejte se sledování televize, telefonování přátelům a čtení knih v posteli. Tělo si musí postel spojit pouze se spánkem, s ničím jiným.

• vyhněte se v čase před odchodem do postele velkým jídlům, požívání stimulantů, jako čaj, káva nebo čokoláda, dělání intenzivního cvičení nebo emocionální konverzaci.

• udělejte z ložnice uvolněné a tiché místo. Teplotu udržujte vždy na příjemné hladině. V pokoji by nemělo být ani příliš teplo, ani příliš chladno.

• ve dne si užijte dostatek sluníčka a večer používejte jemné osvětlení.


Pravý čas na spánek

V klasické čínské medicíně se dobře vyspat považuje za zásadní podmínku k dobrému zdraví. Kromě rad dnešního moderního lékařství čínská medicína zdůrazňuje důležitost času, kdy spíme.

Ideální doba pro spánek je od deváté do jedenácté hodiny večerní. Jde o časový úsek, kdy tělesná energie (čchi) prochází meridiány trojitého spalovače (san ťiao). Trojitý spalovač je unikátní koncept čínské medicíny, který řídí funkce v orgánech v hrudi, břiše a pánvi. Horní spalovač rozvádí kyslík a krev do zbytku těla. Prostřední spalovač vstřebává, metabolizuje a přetváří jídlo na živiny a spodní spalovač opětovně absorbuje vodu a vyvádí ze soustavy odpad. Proto je nanejvýš důležité, abychom se o svůj trojitý spalovač dobře starali.

Každé dvě hodiny obíhá energie různými orgány. Jelikož má den 24 hodin, je 12 fází energetických cyklů. Během posledního stádia dvanácti fází vstupuje tělo do stádia obnovy. Lidé by měli utišit mysl, zklidnit emoce a omezit činnost na minimum. Někteří odborníci čínské medicíny radí, že by lidé měli spát už před 22:30. 

Jak jsme probírali v druhé části této série, od jedenácté hodiny večerní do třetí hodiny ranní energie obíhá žlučníkem a játry. V čínské medicíně žlučník a játra regulují zažívání, vyživují pojivové tkáně (jako např. šlachy a vazy), regulují náladu a spánek, podporují zdravé kosti a regulují menstruaci a reprodukci. Dohlíží na zrak a rozvíjí umění strategického plánování. Zdravý spánek v tomto čase předejde řadě zdravotních problémů, obzvláště u lidí, kteří trpí migrénami, fibromyalgií, depresemi, úzkostí, syndromem dráždivého tračníku, předmenstruačním syndromem, neplodností, fibroidy v prsou a děloze a jícnovým refluxem.

Od třetí do páté hodiny ranní obíhá energie meridiány plic, proto je dobrý spánek důležitý i v tomto čase. Plíce jsou v čínské medicíně zodpovědné za dýchání a rozvod čchi a kyslíku do zbytku těla. Rovněž pomáhají regulovat metabolismus vody a jsou propojeny s funkcí tlustého střeva.

Energie plic dělá lidi fyzicky silnými a velmi citlivými na smutek a hoře. Pro lidi, kteří trpí častými záněty dýchacích cest, alergiemi, zármutkem, problémy s kůží a častým močením či abnormálními pohyby ve střevech, je důležité, aby se dobře vyspali právě v tomto čase.

Dobře se vyspěte. Choďte spát včas. Žijte dlouho a žijte zdravě.

 

Dr. Jingduan Yang je certifikovaný psychiatr a lékař čínské medicíny čtvrté generace. Jeho internetové stránky jsou taoinstitute.com.


small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Co radí čínská medicína na zdravý spánek (část 1.)

Co radí čínská medicína na zdravý spánek (část 2.)

Tipy pro dobrý spánek

Seriál o nespavosti