Čínský premiér Wen Ťia-pao, mává při příchodu na tiskovou konferenci po Čínském národně-lidovém kongresu 14. března v Pekingu. Podle zdroje z Pekingu se Wen zasazuje o ukončení represí proti Falun Gongu. (Lintao Zhang/Getty Images)
Čínský premiér Wen Ťia-pao, mává při příchodu na tiskovou konferenci po Čínském národně-lidovém kongresu 14. března v Pekingu. Podle zdroje z Pekingu se Wen zasazuje o ukončení represí proti Falun Gongu. (Lintao Zhang/Getty Images)

 Podle zdroje z Pekingu se současný čínský premiér Wen Ťia-pao snaží prosadit ukončení represí proti Falun Gongu a zároveň odškodnit následovníky této duchovní praxe.

Proti jeho návrhu je však údajně Čou Jung-kchang a frakce bývalého vůdce režimu, generálního tajemníka Ťiang Ce-mina.

Cvičení Falun Gong (Fa-lun-kung) je metoda zušlechťování mysli a těla. Jeho následovníci se snaží vést harmonický, nesobecký a ohleduplný život. V Číně jsou pronásledováni.

Represe vyvolaly odpor světových vlád, přinesly desítky tisíc obětí na životech a vedly k podání desítek žalob po celém světě na zodpovědné komunistické úředníky.

Celostátní represivní kampaň proti Falun Gongu spustil v roce 1999 právě Ťiang Ce-min. Čou Jung-kchang byl za svou aktivní roli v represivních akcích Ťiang Ce-minem za „zásluhy“ povýšen do role ministra veřejné bezpečnosti, kde působil od roku 2003 do 2007. Poté postoupil ještě výše do pozice šéfa mocného Výboru pro politické a právní záležitosti, kde působí od roku 2007 do současnosti.

Prezident Chu Ťin-tchao se podle všeho k Wenovu návrhu zatím nevyjadřuje.

 

         Tyto věci se děly po mnoho let. Chystáme se to ukončit, ale pořád to není vyřešeno." - premiér Wen Ťia-pao.

 

Nelegální transplantace

Podle výpovědí svědků a zpráv vyšetřovatelů se Ťiangova linie podílela na organizovaném obchodu s násilně odebíranými lidskými orgány politických vězňů.

Za největší zdroj orgánů byli jak odborníky z řad chirurgů, tak vyšetřovateli označeni stoupenci Falun Gongu, kteří mají díky zdravému životnímu stylu lepší kondici a zdravější orgány.

Během interní schůze v Čung-nan-chaji (ústředí strany) svolané kvůli zběhnutí Wang Li-tüna na velvyslanectví USA, promluvil podle zdroje z Pekingu Wen Ťia-pao o odběru orgánů a v něm zainteresovaných osobách.

„Odebírání lidských orgánů bez anestetik a jejich následný prodej za peníze, je tohle něco, co může udělat člověk?“ řekl podle zdroje Wen na setkání vedení strany. „Tyto věci se děly po mnoho let. Chystáme se to ukončit, ale pořád to není vyřešeno. Teď, když ví o Wangově incidentu celý svět, zužitkujme to na potrestání Po Si-laje. Vyřešit problém Falun Gongu by mělo být přirozenou volbou,“ citoval zdroj premiéra Wena.

Že se v ČLR běžně používají vězni odsouzení na smrt jako zdroj orgánů, potvrdil také čínský náměstek ministra zdravotnictví Huang Jiefu.

Jedním z organizátorů nelegálních transplantací, které vedly k tučným výdělkům, byl právě Po Si-laj, nedávno sesazený tajemník metropole Čchung-čching, a jeho pravá ruka policejní ředitel Wang Li-tün.

Když Wang Li-tün, bývalý šéf policie metropole Čchung-čching a pravá ruka stranického šéfa  Čchung-čchingu Po Si-laje, zběhl 6. února na americký konzulát, přitáhl tak na sebe a svého šéfa mezinárodní pozornost.

Ve svém projevu v roce 2006 se Wang Li-tün otevřeně přiznává, že jako tehdejší šéf policie v Ťin-čou, provincie Liao-ning, dohlížel nad tisíci operacemi s transplantacemi lidských orgánů. Že jde o orgány praktikujících Falun Gongu však přímo neřekl.

Po Si-laj byl v letech 2000 – 2004 guvernérem provincie Liao-ning. Násilný odběr orgánů praktikujícím Falun Gongu byl poprvé odhalen v roce 2006 právě tam a tato provincie byla následně kanadskými vyšetřovateli Kilgourem a Matasem označována za „epicentrum“ sběru orgánů v Číně.

        Příkaz k odblokování internetu musel nutně přijít z nejvyšších míst čínského režimu.

 

Necenzurované vyhledávání

Zprávu, že Wen Ťia-pao požádal nejvyšší stranické představitele o nápravu ve věci represí proti Falun Gongu, určitým způsobem potvrzuje i nedávné „chování“ čínského internetu.

Obvykle jsou na čínském internetu hesla vztahující se k pronásledování Falun Gongu tvrdě cenzurována. Klíčové slovo Falun Gong je nejcenzurovanějším obratem čínského internetu. Ovšem během třetího březnového týdne vyhledavače najednou začaly do té doby blokovaná hesla a s nimi související webové stránky bez problémů vyhledávat.

Příkaz k odblokování internetu musel nutně přijít z nejvyšších míst čínského režimu.

21. března, kolem druhé hodiny ranní Baidu (největší čínský vyhledávač) umožňoval vyhledávání výrazu „Zhuan Falun“, což je název základní knihy učení Falun Gongu. Vyhledatelné byly i informace z oficiálního webu Falun Dafa (jiný název pro Falun Gong), včetně obrázků zakladatele metody Li Chung-čiho (Li Hongzhi), emblému Falunu a obrázků praktikujících Falun Gongu při meditaci a podobně.

O dva dny později bylo možné na Baidu vyhledat také informace o nelegálních transplantacích. Například výraz „Krvavá sklizeň“ (Bloody Harvest), což je kniha zachycující vyšetřování Davida Kilgoura a Davida Matase o násilném odběru orgánů následovníkům Falun Gongu.

23. března bylo na Baidu možné nalézt řetězec „Falešný oheň“ (False Fire), který odkazuje na video-dokument natočený televizí New Tang Dynasty (NTD). Snímek odhaluje analýzu režimem zinscenovaných záběrů takzvaného sebe-upálení pěti praktikujících Falun Gongu na Náměstí nebeského klidu v roce 2001. Světová média po incidentu označila celou událost jako vykonstruovanou čínským režimem za účelem obrácení veřejného mínění proti Falun Gongu.

 

Veřejné mínění

Frakce prezidenta Chu  Ťin-tchaa a Wen Ťia-paa se jeví jako více pokroková a prodemokratická, která se nehlásí k násilným maoistickým ideám. Snad právě proto do ní někteří lidé vkládají větší sympatie a podporují ji v odhalování zločinů tvrdší maoistické linie, utvořené okolo Ťiang Ce-mina.

Š' Cang-šan, expert na čínské záležitosti žijící ve Washingtonu D.C., řekl Velké Epoše, že Chu Ťin-tchao a Wen Ťia-pao nezískají dostatečnou politickou a morální podporu v boji proti Ťiangově frakci, pokud odhalí pouze jejich korupci a boj uvnitř strany.

Š' zastává názor, že Chu a Wen by měli pokračovat v odhalování zločinů Ťiang Ce-mina a Čou Jung-kchanga na čínských lidech. Chu a Wen pak získají ve stranickém boji morální převahu, a když se otočí proti Ťiangově frakci i veřejné mínění, mohou „zaútočit“.

 

Čtěte také:

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy teď slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Souboj komunistických frakcí

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Dominový efekt pádu mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina