20120405_tajemnik
Po Si-laj a jeho manželka Ku Kchaj-laj. Říká se, že Po Si-laj byl prvním takzvaným „nahým úředníkem“. Pojmenování označuje komunistického kádra, který přestěhoval svoji manželku, děti a majetek do zahraničí. Po Si-laj vlastní mnohé nemovitosti v New Yorku, Hongkongu, Singapuru a Vancouveru. (New Epoch Weekly foto archiv)

Před více než deseti lety čínský spisovatel Ťiang Weiping, držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku (International Press Freedom Award) z roku 2001, které udílí Výbor pro ochranu novinářů, publikoval článek obviňující čínského funkcionáře Po Si-laje a jeho manželku z korupce.

Ťiang byl za něj obviněn z vyzrazování státního tajemství a podněcování k podvratné činnosti a v roce 2002 odsouzen k osmi letům vězení. Z výkonu trestu byl propuštěn v roce 2009, nyní žije se svou rodinou v Kanadě.

Ťiang napsal řadu článků a knih, včetně „Biografie Po Si-laje", které odhalují aktivity Po Si-laje a jeho rodiny, jejich údajnou účast na korupci a několika případech vražd.

Zde jsou upravené výňatky z textů Ťiang Weipinga.

Pokračování I. dílu..


Případ Ma Ťün-žen (Ma Junren)

Jeden vysoce kontroverzní a velmi lukrativní případ, který Ku Kchaj-laj přijala, byla obhajoba slavného trenéra atletiky Ma Ťün-žena. Bylo to právě zveřejnění podrobností o tomto případu, co dostalo Ťiang Weipinga na osm let do vězení.

Ma Ťün-žen trénoval několik světových běžkyň na střední a dlouhé tratě. Maa a jeho atlety často nazývají „armáda rodiny Ma“. Celá skupina byla podezřelá z používání léků podporujících zvýšení výkonnosti. Šest z jeho sportovců bylo vyřazeno z čínského národního týmu na olympijských hrách v Sydney v roce 2000 poté, co neprošli krevními testy.

V roce 1998 najal Po Si-laj někoho, aby napsal knihu „Bojuji proti žalobě na Ma Ťün-žena“ pro jeho manželku. Jako oficiální autorka knihy měla poté vystupovat Ku Kchaj-laj.

Ku Kchaj-laj poté použila širokou mediální kampaň pro „svoji“ knihu a veřejně prohlašovala, že Ma Ťün-žena zprostí právních obvinění proti němu. Nicméně již uplynulo 13 let a ona pro jeho podporu udělala jen velmi málo.


Potrestání upozorňovatelů

Na začátku května roku 1998, napsal známý spisovatel Čao Jü (Zhao Yu) dlouhou vyšetřovací zprávu o „armádě rodiny Ma“. Ve zprávě uvádí: „Určitá obchodní skupina zaplatila 10 milionů juanů (US 1 560 000 amerických dolarů) za Maovy atletky dopované ke zvýšení výkonu“.

Po Si-laj se pokoušel Čaa umlčet. Nechal vyvěsit v ulicích Ta-lienu velké transparenty s nápisy kritizujícími Čao Jüa. Obyvatelé  Ta-lienu říkali, že mají pocit, jako by se vrátila Kulturní revoluce.

20120412_po_si_laj_karikatura
Karikatura zobrazující 'nahého' čínského úředníka, který přesunul svoji rodinu a majetek do zahraničí v případě, že by jednoho dne musel uprchnout ze země. (New Epoch Weekly Photo Archive)

Mnozí právníci kritizovali Ku Kchaj-laj za porušení základní profesní etiky v případě Ma Ťün-žena, protože vlastně nikdy Ma Ťün-žena nezastupovala, a pouze použila jeho jméno, aby si zvýšila reputaci a nahromadila majetek.

Hongkongský magazín Front-Line publikoval v roce 1999 článek na základě výroků Ťiang Weipinga o tom, jak Ku vydala knihu, ale nešla Maa hájit k soudu. Článek také odhaloval zapojení Ku Kchaj-laj do korupce.

Rozzuřený Po Si-laj nechal Ťiang Weipinga zatknout a uvěznit. Podle Ťianga bylo do případu také zapojeno mnoho dalších nevinných lidí.


Obvinění z vraždy

Hongkongský měsíčník New-Way zveřejnil 23. března 2002 informaci, že Po Si-laj a jeho žena jsou odpovědní za několik uskutečněných vražd. Podle Ťianga má toto obvinění opodstatnění, protože jednání Poa a jeho manželky s jejich nepřáteli by těžko někdo mohl označovat za shovívavé chování.

7. května 2002 se letadlo Northern Airlines, údajně kvůli požáru kabiny, zřítilo do moře na cestě z Pekingu. Havárie si vyžádala 112 obětí na životech.

Chan Siao-kuang (Han Xiaoguang), manžel jedné z cestujících, která toho dne zemřela při havárii, byl Po Si-lajův politický soupeř. Po Si-laj nechal Chana zatknout svými muži a v době před havárií letadla jej zadržoval v záchytném centru v Ta-lienu.

Chan řekl Ťiang Weipingovi, že věří tomu, že havárie letadla byla úmyslně zaviněna. Podle něho se jednalo o útok na jeho manželku Li Jen-feng (Li Yanfeng), která byla na palubě letadla. 

Podle Chana byla na cestě do Pekingu, kam měla doručit dopisy napsané dcerou bývalého čínského prezidenta Li Sien-niena (Li Xiannian) a dcerou současného prezidenta Chu Ťin-tchaa, v nichž žádaly Chanovo propuštění.

 

Sexuální skandál

V době, kdy byl starostou v Ta-lienu, byl spojován s řadou sexuálních skandálů. Jednou z jeho milenek byla Čang Wej-ťie (Zhang Weijie), krásná konferenciérka z televizní stanice v Ta-lienu. Ku Kchaj-laj psala ze žárlivosti do novin pod pseudonymem články, které očerňovaly Čang Wej-ťie. Ku Kchaj-laj také využila svoje kontakty ve státní bezpečnosti a veřejné bezpečnosti, aby Čang Wej-ťie donutila k rezignaci na svou pracovní pozici.

Čang Wej-ťie nakonec přišla o práci a byla tajně zadržována v hotelu ve městě Ta-lien. Podle spisovatele Ťiang Weipinga se pokusila několikrát o sebevraždu a poté odcestovala do Pekingu, kde zmizela beze stopy. Někteří lidé říkali, že ji Ku Kchaj-laj nechala zabít, zatímco jiní říkali, že jí dal Po Si-laj 10 milionů juanů (US 1 560 000 dolarů), aby ji umlčel.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu

Čína: Ambiciózní stranický pohlavár Po Si-laj byl zbaven své funkce

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a jeho pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení

Čína: Bývalý tajemník Po Si-laj je v domácím vězení, naznačují zprávy

Uväznenie jedného z najvyšších predstaviteľov komunistickej strany

Čína: Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘

Číňanka žaluje stranického pohlavára Po Si-laje za mučení (video)