Sesazený čínský funkcionář nechal odposlouchávat telefon čínského prezidenta

Po Si-laj byl zbaven všech svých stranických postů, umístěn pod dohled disciplinárního výboru a jeho žena byla obviněna z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda. (Lintao Zhang/ Getty Images)
Po Si-laj byl zbaven všech svých stranických postů, umístěn pod dohled disciplinárního výboru a jeho žena byla obviněna z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda. (Lintao Zhang/ Getty Images)

Nedávné události odhalily vnitrostranické boje uvnitř komunistické strany Číny.

Při skandálu, který vyvolalo zběhnutí šéfa policie a místostarosty metropole Čchung-čching na velvyslanectví USA ve městě Čcheng-tu, začaly padat hlavy vysokých postav politické scény.

Některé zprávy hovoří dokonce o plánovaném sesazení několika členů stálého výboru politbyra, nejvyššího stranického orgánu.

Při kritickém zásahu současného čínského prezidenta a premiéra do mocenské struktury tvrdé maoistické frakce okolo bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina, padla jako jedna z prvních, hlava vlivného stranického tajemníka Po Si-laje, který byl horkým kandidátem do nejvyššího vedení strany.

Po Si-laj byl zbaven všech svých stranických postů, umístěn pod dohled disciplinárního výboru a jeho žena byla obviněna z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda.

Nečekaný pád mocnáře napojeného na "policejního cara" Čou Jung-kchanga, člena stálého výboru politbyra, nyní navíc ještě okořenily další události.

Podle deníku The New York Times nechal Po Si-laj také odposlouchávat některé čínské představitele, a to včetně samotného prezidenta Chu Ťin-tchaa. Proslýchá se, že nejužší vedení strany používá takzvané "rudé telefony", do kterých se nelze nabourat a odposlouchávat je. Poova aktivita, zdá se, tento mýtus porušila.

Po Si-laj původně vystupoval jako stoupenec myšlenek Mao Ce-tunga a bojovník proti organizovanému zločinu, postupně však vychází na povrch skutečnost, že on sám stál v čele poměrně mocné mafie.

Kromě toho, že podle zpráv předaných jeho pobočníkem na americké velvyslanectví plánoval zatčení prezidenta a premiéra a převzetí moci v zemi, ho jeho loajalita k bývalému tajemníkovi strany Ťiang Ce-minovi přinutila zapojit se také do kampaní namířených proti věřícím.

Právě pro svoji účast v těchto represích je Po u třinácti soudů ve světě obžalován z mučení a zločinů proti lidskosti, které byly spáchány při rozsáhlých celostátních akcích. Španělský soud proti němu započal soudní proces již v roce 2009, kdy byla na Poa přijata žaloba za genocidu následovníků duchovního hnutí Falun Gong. Represe proti Falun Gongu byly největší politickou kampaní tajemníka Ťiang Ce-mina, do níž se Po aktivně zapojoval.

Po byl navíc údajně zapleten do řízení nelegálních transplantací, které se prováději v oblasti provincie Liao-ning, kterou v minulých letech spravoval. Podle kanadského prokurátora Davida Kilgoura, který byl čínským právníkem Kao Č'-šengem pozván do Číny, aby zde tyto případy vyšetřoval, byli zdrojem lidských orgánů používaných pro nelegální transplantace právě političtí vězni z hnutí Falun Gong. Kilgourovy závěry podporují také někteří další nezávislí zpravodajové, vyslanci OSN a členové světových lékařských komor.

Čínská vláda sice závěry z vyšetřování popřela, nebyla však schopna důkazy vyvrátit a dokonce odmítla předložit záznamy o transplantacích za období 2000-2005 a povolit vstup do země nezávislé vyšetřovací komisi. Navíc čínské ministerstvo zdravotnictví nakonec pod tlakem mezinárodního společenství přiznalo, že vězně používá pro 60% transplantací, kterých se podle stránek The World v Číně každý rok uskuteční deset tisíc.

Za veřejné odhalení nekalých aktivit Po Si-laje se staví současný čínský premiér Wen Ťian Pao, který také nabízí odškodnění pro perzekuované věřící. Komunistická strana se však obává chaosu v zemi a blížícího se rozpadu samotné strany, proto prozatím uvaluje na veškeré vnitrostranické dění informační embargo. Informace ze strany však postupně prosakují na čínská sociální média, disidentské webové stránky a do západních masmédií.

Po sesazení Po Si-laje se očekává také brzký pád vrchního policejního ředitele Čou Jung-kchanga, který je stejně jako on stoupencem tvrdé maoistické frakce Ťiang Ce-mina. Celé politické zemětřesení zasáhlo zejména maoistickou frakci a přidalo body a vliv pro-reformní části vládního aparátu (prezidentovi a premiérovi).

Podle finančních expertů jsou zásadní ekonomické změny podpořené také zásadními změnami politickými pro Čínu již neodvratnou realitou. Zbývá pouze čekat, kdo bude mít dostatek odvahy na to, aby vypil hořký pohár a provedl Čínu rozpadem komunistického režimu směrem k demokratické společnosti. V opačném případě lze podle pozorovatelů očekávat reformy zezdola nahoru, tedy svržení komunistické strany při občanském povstání.

Článek byl aktualizován 28. dubna 2012

Čtěte také:

Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda (video)

Začínají se objevovat skandály z rozmarného života Po Si-laje

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení (video)

Čína: 9 členů stálého výboru politbyra - nejmocnějšího orgánu v zemi

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Souboj komunistických frakcí