Západ slunce v Pekingu. (flickr.com/rickycliphoto)
Západ slunce v Pekingu. (flickr.com/rickycliphoto)

 

Podle vysoce postaveného informátora z Pekingu se politbyro Čínské komunistické strany (ČKS) shodlo na čtyřech bodech, které chce oznámit v době kolem 18. sjezdu strany, jenž se má uskutečnit na podzim. Smyslem jejich rozhodnutí je, že se Čína dá na cestu demokracie. O této horké novince se teď v Pekingu horlivě debatuje.

Čtyři body, na kterých se vedení komunistické strany dohodlo, jsou:

1. Lidé různých profesí, z různých politických stran a organizací mají vyslat zástupce, kteří zformují přípravný výbor pro vytvoření nové ústavy. Navrhnou novou ústavu, která bude chránit právo občanů svobodně zakládat sdružení a politické strany.

2. Čínská komunistická strana oznámí, že skončila své historické poslání jakožto vládnoucí strana. Její členové si budou moci svobodně rozhodnout, zda ve straně zůstanou nebo ji opustí.

3. Studenti z roku 1989, Falun Gong a všechny ostatní skupiny, které byly při cestě k demokracii nespravedlivě pronásledovány, budou rehabilitovány a obdrží odškodné.

4. Armáda bude zestátněna.[1]

Tvrzení zdroje, který informaci přinesl, nelze ověřit, ale podle všeho o tom nejvyšší vedení strany diskutuje. Podle informátora už na pekingské Akademii věd vznikla Liberálně-demokratická strana čínských vědců sestávající z třiceti akademiků.

Nezávislý politický komentátor Š' Cchang-šan žijící v exilu ve Washingtonu zprávu okomentoval následovně:Dominový efekt, který odstartoval incident s Wang Li-ťünem, stále probíhá a odhalují se zákulisní operace strany.

Odkrývá se skupina, která je zapojena do těchto hromadných perzekucí Číňanů, včetně pronásledování Falun Gongu, a to úzce souvisí s koncem ČKS. Je lepší, když se té iniciativy chopí oni, protože to prospěje jim samotným i světu," míní Š' Cchang.


[1] Čínská armáda je dosud ovládána ČKS


small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Boj o zachovanie moci v Číne sa deje kvôli utajeniu zločinov

Odnesl si čínský premiér z Osvětimi ponaučení, jak se vypořádat se zločiny komunistické strany?

Boj o zachovanie moci v Číne sa deje kvôli utajeniu zločinov

Jak funguje komunistická strana Číny - orgány a klíčové posty

Hledá se čínský Gorbačov

Rozhovor: Gordon G. Chang - o pádu čínské komunistické strany

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Čína: Wen Ťia-pao prosazuje nápravu ve věci Falun Gongu, tvrdí informátor