Lidé v západních demokraciích sledující krizi v Číně čelí zkoušce svědomí

20120506_blesk
Blesk v centru Pekingu v červenci 2011. V popředí stojí sídlo oficiální televize Čínské komunistické strany, CCTV. Politická bouře, která se odehrává v Pekingu nyní, vyžaduje, aby si každý z nás zvolil, kam se postavit. (ChinaFotoPress/Getty Images)

 

V bitvě mezi dobrem a zlem nejsou žádní náhodní diváci.

Od února se mezinárodní pozornost zaměřuje na jednu důležitou politickou událost v Číně za druhou. V noci 6. února uprchl náměstek primátora a bývalý policejní šéf metropole Čchung-čching Wang Li-ťün na americký konzulát v blízkém Čcheng-tu, kde vyzradil na stranického bose metropole Po Si-laje a šéfa státní bezpečnosti Čou Jung-kchanga jejich plán na převrat.

Neuplynul ani měsíc a Po Si-laj byl odvolán ze své pozice.

Pak se začaly vynořovat strašlivé zločiny spáchané Čou Jung-kchangem a jeho Výborem pro politické a právní záležitosti (VPPZ) v rámci pronásledování Falun Gongu. Zároveň se lidé začali dozvídat o nevídaném rozmachu pravomoci VPPZ a zneužívání jeho postavení.

Minulý týden uprchl z domácího vězení na americké velvyslanectví v Pekingu slepý obhájce lidských práv Čchen Kuang-čcheng. Jeho tíživá situace byla jen další ukázkou temných operací VPPZ a znovu zaměřila zraky světa na otázku lidských práv v Číně.

 

Nejde jen o pouhý mocenský boj

Média často popisují události v Číně jako boj o pozice mezi nejvyššími funkcionáři Čínské komunistické strany (ČKS). Tak jednoduché to však není. Během třiašedesáti let komunistické vlády v Číně spáchala ČKS bezpočet zločinů proti svým spoluobčanům.

Za pět tisíc let čínské historie nezabila žádná dynastie nebo politická postava tolik Číňanů jako ČKS. V dobách míru strana pronásleduje stovky milionů Číňanů a zapříčinila smrt 80 milionů lidí. To je víc, než kolik se odhaduje, že zemřelo v obou světových válkách dohromady.

Škoda, kterou ČKS přivodila na těle, duchu i kultuře čínského národa, nemohla být větší. Třináctileté pronásledování 100 milionů praktikujících Falun Gongu je naprosto otřesné a rozlítilo nebesa i lidstvo. Zločiny, jichž se ČKS na čínském lidu dopustila, mají své následky a vláda ČKS se chýlí k zániku.

Řádní lidé nyní musí učinit morální rozhodnutí o budoucnosti Číny.

 

Čas se rozhodnout

Politická bouře, která otřásá nejvyšším vedením ČKS, je o pokusu vyhnout se vině za spáchané zlo. Vůdce ČKS, Chu Ťin-tchao, premiér Wen Ťia-pao a předpokládaný příští vůdce ČKS, Si Ťin-pching si nepřejí, aby z pronásledování Falun Gongu vinili je, neboť to byl bývalý vůdce strany, Ťiang Ce-min, kdo s perzekucí v roce 1999 začal.

Ťiang Ce-min, Čou Jung-kchang, Po Si-laj a další se chtějí vyhnout zodpovědnosti za zločiny spáchané ve jménu vyhlazení Falun Gongu. Byli ochotni zajít tak daleko, že naplánovali státní převrat, aby nepřišli o moc.

Ale jejich chvíle už pominula. Každý v čínské společnosti, od vysoce postavených funkcionářů až po prosté farmáře pociťuje odpor k pronásledování Falun Gongu. Jeho praktikující trpělivě vzdělávají spoluobčany v Číně o špatnosti perzekuce a dobrotě Falun Dafa a podařilo se jim změnit situaci v zemi.

Dnes nám historie skýtá volbu: buď pokračovat v pronásledování milionů nevinných praktikujících Falun Gongu a v útlaku lidí, jako jsou aktivista Čchen Kuang-čcheng, ... anebo postavit pachatele před soud a ochraňovat základní práva a blaho lidu. To, čemu se říká mocenský boj, je ve skutečnosti bitva mezi dobrem a zlem a rozhodnutí, zda si zvolit morálku a spravedlnost, anebo opak toho.

 

Černá věznice

Potrestání viníků si získá srdce lidí. Při sledování záběrů Čchen Kuang-čchena na YouTube se lidé na světě rozlítili nad jeho tragickou situací a znesvěcením základních lidských práv v Číně. Osob s takovým srdcervoucím příběhem je v tomto státě bezpočet. Vezměme si případ obhájce lidských práv Kao Č'-šenga, AIDS aktivisty Chu Ťia, umělce Aj Wej-weje a dalších, jejichž jména a příběhy svět nezná.

Zvažte miliony a miliony těch, jejichž jména neznáme: lidí z náboženství, předkladatelů stížností, nezávislých myslitelů, farmářů, majitelů domů, rodin, které chtějí mít druhé dítě a všech ostatních, kteří na vlastní kůži zažili gangsterské metody komunistického režimu a bezpráví páchané VPPZ.

Zvažte, kolik milionů nevinných praktikujících Falun Gongu je očerňováno propagandou režimu, kdy musí Falun Gong kvůli záměrným mystifikacím, jako bylo zinscenované upálení na náměstí Nebeského klidu, snášet nepochopení ze strany veřejnosti. Zvažte, kolik praktikujících je mučeno, nuceno vzdát se své víry a podrobováno násilnému  odběru orgánů zaživa - zvěrstvu, které se nikdy v dějinách lidstva nepřihodilo.

Justiční omyly najdete všude a čínská společnost se proměnila na jednu ohromnou, černou věznici.

 

Soud dějin

Každý na nejvyšších příčkách ČKS, kdo chce toto černé vězení rozložit, vrátit lidem svobodu a odčinit spáchané křivdy, dělá správnou věc. Ti, kteří chtějí černou věznici zachovat, a což je ještě horší, hromadit další týrání, jsou úhlavními nepřáteli čínského lidu.

Ve staré Číně se uznávalo jednoduché pravidlo: dobré skutky se odměňují dobrem a zlé skutky budou stiženy zlem. Tento princip se ve skutečnosti prolíná celou historií.

Výška naší morálky, naší dobroty a charakternosti rozhodne naši budoucnost. Přivést viníky perzekuce Falun Gongu před soud je činem svědomí a odvahy, která pro Čínu vytváří novou budoucnost. Takovéto činy budou lidé podporovat a získají si jejich důvěru.

Každý v Číně, od Chu Ťin-tchaa, Wen Ťia-paa a Si Ťin-pchinga až k běžným občanům, má příležitost zvolit si, na čí straně stojí. Člověk si může zvolit, zda bude stát na straně spravedlnosti a morálky nebo bude stranit útlaku a temnotě. Tato volba v tento kritický okamžik dějin rozhodne osud každého jednotlivce. Lidé čekali příliš dlouho a verdikt dějin bude brzy vyřčen. Čekají nás obrovské změny.

Tento okamžik jde za hranice politiky a revolucí. Je to okamžik zásadní volby. Lidé ve svobodném světě nemohou jen nečinně přihlížet. Také si musí zvolit. Musí se postavit za čínský lid anebo proti němu, za morálku anebo proti ní, za svobodu nebo proti svobodě a za budoucnost anebo proti budoucnosti.

 

Čtěte také:

Báseň: Vybrať si

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Pozdní lítost čínského prezidenta Ťiang Ce-mina

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Čína na podzim oznámí přechod k demokracii, tvrdí zdroj z Pekingu

Slepý čínský právník chce i s rodinou ven ze země, obává se o svou bezpečnost