Ministerstvo zahraničí doufá, ale nedává žádné záruky, že "příslušný orgán" žádost přijme

20120506_cchen
28. března 2005, slepý aktivista Čchen Kuang-čcheng se svou ženou a synem Čchen Kche-žuejem před jejich domem v obci Dondshigu, provincie Šan-tung, severovýchodní Čína. Podle amerického ministerstva zahraničí může Čchen se svou rodinou vycestovat do USA. (STR/AFP/Getty Images)

 

Čínské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že Čchen Kuang-čcheng může požádat o vydání cestovního pasu "jako jakýkoliv jiný čínský občan," v reakci na otázku položenou novinářem 4. května ohledně Čchena, který chce studovat ve Spojených státech.

Prohlášení bylo zveřejněno krátce poté, co 4. května 2012 ministerstvo zahraničních věcí USA uvedlo, že "panu Čchenovi bylo nabídnuto stipendium od americké univerzity, kam může být doprovázen svojí ženou a dvěma dětmi".

Podle odpoledního prohlášení newyorské univerzity ze 4. května má pan Čchen pozvání k návštěvě coby hostující odborník na universitě New York nebo kdekoliv jinde.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že "čínská vláda uvedla, že přijme žádost pana Čchena o příslušné cestovní doklady".

A dodalo, že očekává od čínské strany urychlení vyřízení žádosti, aby mohly USA rychle vybavit víza. "Tato záležitost byla řešena v duchu partnerské spolupráce USA a Číny," uvádí oficiální prohlášení.

Není jasné, zda to představuje dohodu mezi čínskými úřady a USA o umožnění vycestování aktivisty Čchen Kuang-čchenga z Číny. První sdělení bylo vydáno pouze Ministerstvem zahraničních věcí USA.

Nicméně agentura, která je zodpovědná za příjem a výdej cestovních pasů, je úřad veřejné bezpečnosti. Úřad veřejné bezpečnosti je řízen Výborem pro politické a právní záležitosti (VPPZ), mimosoudní agenturou odpovědnou za pronásledování a zneužívání Čchena v období posledních sedmi let. VPPZ řídí člen Stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang.

Veřejné bezpečnostní orgány široce ovládají a nejasně definují pravomoci k zamítnutí vydání pasu a zasahují do cestovních plánů čínských občanů. Není jasné, zda porozumění mezi ministerstvem zahraničí a čínskými úřady zabrání v tomto případě takovémuto vměšování.

Podle obsahu telefonátu, umístěného 4. května na internet jedním z Čchenových blízkých přátel Kuo Jü-šanem, obdržel Čchen pozvání ke studiu v USA. Mluvčí newyorské univerzity John Beckman potvrdil, že Čchen přijal pozvání, které mu bylo posláno e-mailem.

Jerome Cohen, profesor čínského práva na newyorské univerzitě, je Čchenův dlouholetý přítel a sehrál v nedávném jednání okolo jeho případu důležitou roli.

Během krátkého telefonního rozhovoru však Beckman nehovořil o tom, zda bylo pozvání univerzity zasláno v kontextu nějaké dohody či dorozumění s čínským Ministerstvem zahraničních věcí nebo ministerstvem zahraničí USA.

 

small_United_Kingdom

 

Související články:

Slepého právníka hlídají v nemocnici stovky policistů

Jak hraje čínský režim v případě Čchen Kuang-čchenga

Slepý čínský právník chce i s rodinou ven ze země, obává se o svou bezpečnost

Čínská policie uspořádala hon na ty, kdo pomáhali uprchnout slepému právníkovi

Čína: Slepému aktivistovi se podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu

Více o pozadí případu slepého právníka

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)