Zeleninový trh v Číně. Čínská média nedávno informovala o rozšířeném používání formaldehydu k uchování svěžesti čínského zelí. (archív Velké Epochy)
Zeleninový trh v Číně. Čínská média nedávno informovala o rozšířeném používání formaldehydu k uchování svěžesti pekingského zelí. (archív Velké Epochy)

V jedné oblasti Číny farmáři široce používají karcinogenní formaldehyd k delšímu uchování zeleniny. Tvrdí to znalci z oboru a přiznávají se k tomu i obchodníci se zelím.

Mnozí netuší, že formaldehyd je klasifikován jako karcinogen a látka škodlivá pro zdraví člověka, a proto anebo přesto ho stále používají, aby zajistili delší dobu svěžesti u pekingského zelí.

„Stříkání plodin formaldehydem je dnes běžné," potvrdil Velké Epoše velkoobchodník se zelím, pan Ma z města Tung-sia v provincii Šan-tung, a dodává: „Hned, jak se hlávka zelí utrhne ze země, namočí se do roztoku s formaldehydem a pak se expeduje. Zaručí to, že (zelí) zůstane čerstvé zhruba týden."

Okolí města Tung-sia patří k hlavním oblastem pěstování pekingského zelí v Číně. Zelí tu pěstuje téměř každá domácnost. V dubnu a květnu lidé vozí na trh mladé zelí, které se prodává a převáží do provincií na severovýchodě země, jakož i do okolních provincií a měst.

Ma tvrdí, že si je jistý, že formaldehyd není jedovatý a lze jej bez problémů bezpečně používat, nicméně mezinárodní organizace IARC i některé americké úřady jej označily za rakovinotvornou látku. I v České republice je jeho použití v potravinářství zakázáno.

 

Ma tvrdí, že si je jistý, že formaldehyd není jedovatý a lze jej bez problémů bezpečně používat, nicméně mezinárodní organizace IARC i některé americké úřady jej označily za rakovinotvornou látku.

 

Některé zprávy v čínských médiích uvádějí, že kromě zelí farmáři z Tung-sia stříkají formaldehydem i sladké brambory, houby a další zeleninu. Jeden spotřebitel z města Ťi-nan v provincii Šan-tung si koupil pekingské zelí na třech různých místech a nechal jej otestovat. Formaldehyd byl nalezen ve dvou exemplářích.

Pozornost médií vůči používání nebezpečné látky způsobila, že prodeje zelí v regionu poklesly a lidé už formaldehyd otevřeně nepoužívají. Jeden z místních farmářů, Lu Ji-fan (pseudonym), Velké Epoše sdělil, že teď používá k prodloužení svěžesti zeleniny místo chemikálií zmrazenou vodu v lahvích, nicméně podotkl, že „je těžko říct, zda přestanou menší prodejci a obchody formaldehyd používat také".

Zatímco někteří čínští „odborníci" označili v médiích formaldehyd za neškodný a tvrdili, že jej lze snadno rozpustit a smýt vodou, jeden uživatel s přezdívkou Drahý internetový přítel na internetu poznamenal, že není divu, když korejské úřady dovoz čínského zelí do země zakázaly, neboť formaldehyd je vysoce jedovatá látka.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čínská továrna na Coca-Colu uzavřena kvůli kontaminaci chlórem

Testy ukázaly, že čínský čaj obsahuje jedovaté pesticidy (video)

Bezpečnost potravin - čínská vláda odmění informátory (video)

Číňania dodali nevyhovujúcu oceľ na tranzit zemného plynu

Kontaminované jídlo a zboží vyrobené v Číně