20120511_pravnik
Hrozba, že zneužití případu Čchena Kuang-čchenga bude vyšetřováno, může být znepokojující pro Čou Jung-kchanga, šéfa bezpečnosti. (Velká Epocha)

Prezident Chu Ťin-tchao má podle zdrojů z Číny již delší dobu zájem na tom, aby sesadil z postu policejního „cara“ Čou Jung-kchanga.

Sesazení policejního šéfa by bylo dalším logickým krokem v boji proti tvrdé maoistické linii bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina, do které Čou Jung-kchang patří, a která upevnila svoji moc ve straně prostřednictvím Výboru pro politické a právní záležitosti.

Zdá se, že se Chuova činnost koncentruje na shromažďování argumentů pro sesazení Čou Jung-kchanga a celosvětově propíraný případ slepého právníka Čchen Kuang-čchenga, který utekl na americké velvyslanectví kvůli policejní šikaně, mu přišel právě vhod.

Právník Čchen Kuang-čcheng řekl v pondělním rozhovoru pro The Associated Press (AP), že byl čtyřikrát navštíven úředníkem, který od něho převzal minulý čtvrtek prohlášení. AP řekl, že úředník byl z "centrální vládní kanceláře, která zpracovává stížnosti občanů," čímž naznačil, že není součástí bezpečnostního aparátu Čou Jung-kchanga a bude jednat podle konečných instrukcí stranického vůdce Chu Ťin-tchaa.

„Poté, co si vzal mé prohlášení, řekl, že pro to existují fakta, a bude zahájeno šetření," řekl Čchen v rozhovoru pro AP. „Pokud existují fakta o ilegálních akcích, poté bude tato otázka určitě otevřeně řešena," řekl Čchenovi údajně úředník.

Náznak vyšetřování ukazuje bezprecedentní výskyt vůle komunistického vedení řešit požadavky pronásledovaného aktivisty. Jeho načasování se také shoduje s informacemi, které unikly do Velké Epochy z ústředí komunistické strany, které uvádějí, že policejní „car“ Čou Jung-kchang, který dohlížel na řešení Čchenova případu, se ocitl pod opětovným tlakem ze strany současného vedení strany.

Zdroj uvedl, že Chu Ťin-tchao nařídil Ústřední komisi pro disciplinární inspekci, aby urychlila a upřednostnila vyšetřování Čou Jung-kchanga za nepřístojné zneužití státních fondů a porušení čínského práva.

Čou je "vnitřně řízený" a jeho pohyb je omezen, řekl Velké Epoše zdroj v Pekingu.

Podobné zvěsti přetrvávají od března, kdy západní tisk publikoval informace o tom, že je Čou po určitou formou kontroly. Podle informátora již nemá moc nad 1,5 milionem členů ozbrojené Vojenské policie, která tvořila silnou oporu jeho mocenské frakce.

Čou Jung-kchang je členem devítičlenného Stálého výboru politbyra, nejvyššího orgánu čínského režimu, a řídí všechny vnitřní čínské bezpečnostní síly prostřednictvím takzvaného Výboru pro politické a právní záležitosti, který má pravomoc také nad soudy, prokuraturami, pracovními tábory a obecně nad veškerými složkami uplatňujícími právo.

V březnu tohoto roku se rovněž objevily zvěsti o tom, že se společně s dnes již sesazeným Po Si-lajem podílel na uspořádání státního převratu, který měl překazit nástup nového prezidenta Si Ťin-pchinga a nakonec skončil neúspěchem. Od té doby je celá jeho mocenská frakce pod těsným dohledem a pozorovatelé očekávají postupné vytlačení všech jejích členů z vládních struktur.

Boj mezi Chu Ťin-tchaem a mocenskou frakcí Ťiang Ce-mina má hluboké kořeny. Nedávno byl na veřejnosti odhalen pokus o atentát, který na Chua připravil Ťiang v roce 2006, kdy jej nechal ostřelovat námořní flotilou.

„Čou Jung-kchang je už želva chycená do hrnce," uvedl zdroj, čímž naznačil jeho současnou situaci. „Nebudeme muset dlouho čekat, než bude oznámeno oficiální vyšetřování."

 

Článek upravil Milan Kajínek

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Čína: Byli zatčeni další členové rodiny slepého právníka, jeho žena vypovídá o policejním zastrašování

Slepého právníka hlídají v nemocnici stovky policistů

Aktivistka odhaluje, jak pomohla slepému právníkovi k útěku z Číny

Čínská policie uspořádala hon na ty, kdo pomáhali uprchnout slepému právníkovi

Čínské ministerstvo zahraničí říká, že aktivista Čchen Kuang-čcheng může požádat o pas

Jak hraje čínský režim v případě Čchen Kuang-čchenga

Slepý čínský právník chce i s rodinou ven ze země, obává se o svou bezpečnost

Čína: Slepému aktivistovi se podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu

Více o pozadí případu slepého právníka

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)