Rozpad mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina pokračuje

20120513_cou
Čou Jung-kchang, člen Stálého výboru politbyra komunistické strany, může následovat svého chráněnce Po Si-laje a být vyloučen ze stranického postu kvůli současnému boji o moc. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Jeden z nejmocnějších mužů Číny, šéf bezpečnostních sil v zemi, Čou Jung-kchang, předal otěže moci nad policií svému zástupci.

Zprávu zveřejnil deník Financial Times s odkazem na dobře informované zdroje. Jde o jeden z nejdůležitějších zvratů současné politické krize, která Komunistickou stranu Číny sužuje již od února letošního roku a otřásá jejími základy.

Čou si ponechá důležitou roli ředitele Výboru pro politické a právní záležitosti, který dohlíží na bezpečnostní složky a justici ve státě, nicméně operační kontrolu bezpečnostního aparátu po něm převezme ministr veřejné bezpečnosti Meng Ťien-ču, napsal Financial Times citujíc tři vysoce postavené členy komunistické strany a diplomaty, kteří jsou s celou věcí obeznámeni.

Podle novin byl Čou moci zbaven prakticky už před několika týdny, a to kvůli své podpoře ambiciózního kádra Po Si-laje, který padl za oběť stranickým čistkám v dubnu. Stalo se tak dva měsíce poté, co Poův podřízený Wang Li-ťün zběhl na americký konzulát, kde údajně vyzradil, že se Čou Jung-kchang a Po Si-laj pokusí o politický převrat s cílem převzetí moci v zemi.

Jak Čou, tak Po jsou „namočeni“ do pronásledování populární čínské čchi-kungové praxe pro rozvoj mysli a těla zvané Falun Gong (Fa-lun Kung) včetně násilného odběru orgánů politickým vězňům z řad stoupenců Falun Gongu, zavřeným v čínských vězeních. Zprávy o těchto ukrutnostech se z Číny po troškách dostávají i navzdory silné internetové cenzuře. Čou Jung-kchang i Po Si-laj získali své postavení a moc právě díky zapojení se do represivních akcí bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina, proti Falun Gongu. Podle dostupných důkazů lze soudit, že počet obětí nedobrovolného odběru orgánů z řad Falun Gongu se pohybuje v řádu desítek tisíc.

Nejmenované zdroje z Pekingu poskytly Velké Epoše také podrobnosti schůze, která k odstavení Čou Jung-kchanga vedla. Premiér Wen Ťia-pao se na setkání nejvyšších představitelů státu otevřeně „pustil“ do Čoua a vyptával se ho na jeho spojení s Po Si-lajem.

Generální tajemník strany Chu Ťin-tchao mlčel. Šéf ústřední disciplinární komise Che Kuo-čchiang pak prohlásil: „Věřím, že soudruh Čou bude shledán nevinným,“ nicméně trval na tom, že vyšetřování bude nezbytné. Jinak by to bylo „překážkou pro stranu a budoucí práci ústředí strany“, uvedl Che.

Chu Ťin-tchao s návrhem údajně souhlasil za předpokladu, že vyšetřování bude „spravedlivé“, ale „tajné“. Zdroj toto zacházení s Čou Jung-kchangem označil za „pomalé vaření žáby“.[1]


[1] metafora užívaná pro postupnou zkázu, aniž by si toho oběť všimla. Studená voda se pomaličku ohřívá a žába si změnu neuvědomí, dokud není pozdě a neuvaří se.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Čína: Komunistické noviny nezvykle hovoří o politické reformě 

Čínský prezident možná použije případ slepého právníka k sesazení policejního ředitele

Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti