20120513_cou
Čou Jung-kchang, člen Stálého výboru politbyra komunistické strany, může následovat svého chráněnce Po Si-laje a být vyloučen ze stranického postu kvůli současnému boji o moc. (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Šestnáct vysloužilých funkcionářů Čínské komunistické strany (ČKS) se podepsalo pod otevřený dopis čínskému vůdci Chu Ťin-tchaovi a premiéru Wen Ťia-paovi, který zveřejnili 9. května na internetových stránkách Canyu.org. Autor dopisu, Jü Jung-čching, Velké Epoše telefonicky potvrdil, že text je autentický.

Kádři z města Čao-tchung v provincii Jün-nan požadují vedení státu a komunistické strany, aby zbavily šéfa bezpečnostního aparátu Čou Jung-kchanga všech jeho funkcí včetně jeho pozice ve stálém výboru politbyra i v samotné straně, aby jej přiměly přiznat se ke zločinům spáchaným vůči praktikujícím duchovní praxe Falun Gong (Fa-lun kung) a zahájili s ním vyšetřování.

Čou patří k jedněm z nejmocnějších lidí ve státě a na starosti má vymáhání práva v zemi, tedy policii i justici. Šeptá se, že s již sesazeným Po Si-lajem chystal převrat za účelem získání nejvyššího křesla v zemi. Význam dopisu spočívá v tom, že přímo ukazuje na muže, který má moc dát všechny signatáře zavřít. „Pisatelé takovýchto dopisů obvykle přednesou obecné požadavky, například politickou reformu. To, že se vyčlení jedna osoba, je dost neobvyklé,“ vysvětluje politický komentátor žijící v exilu, Čang Tchien-liang.

Signatáři dopisu také odsoudili velebení prvního komunistického vůdce Číny Mao Ce-tunga a jeho praktik, které ve státě přetrvávají dodnes. „V různých hnutích byli brutálně pronásledováni intelektuálové a rolníci. Po mukách Mao Ce-tungovy Kulturní revoluce jsou jeho nástupci Teng Siao-pching a Ťiang Ce-min zodpovědní za masakr na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a současnou perzekuci Falun Gongu," zmínil Jü Jung-čching a zdůraznil, že je třeba přivést viníky pronásledování před soud a zároveň pronásledované jedince očistit.

Pokud se strana nezmění, lidé povstanou a svrhnou ji, varoval  Jü.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Čou Jung-kchang, jeden z nejmocnějších mužů Číny, zbaven kontroly nad policií

Čínský prezident možná použije případ slepého právníka k sesazení policejního ředitele

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti

Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení (video)