Popenec břečťanovitý. (wikimedia)
Popenec břečťanovitý. (wikimedia)

Trvalá bylinka popenec břečťanovitý patří k našim nejmladším léčivým rostlinám. Objevení jeho léčivých účinků se datuje ke 12. století a v Evropě se šířil pod názvem švýcarský čaj. Lze ho tak považovat za jednu z ryze slovanských bylin.

Jeho sběr není náročný a zvládnou ho i ti méně zkušení. Popenec je sice malý, ale zato velmi rozšířený plevel polí a luk se sytě fialovou barvou kvítků. Najít ho můžete i v lesích, křovinách, u plotů nebo u silnic. Doba kvetení je dlouhá dva až tři měsíce a pokud ji náhodou promeškáte, popenec je vhodné sbírat i po odkvětu. Tehdy má dlouhé, dobře vyvinuté listy, jejichž silně aromatická vůně prý dokáže vyléčit i bolesti hlavy. Pro účinný sběr a následně sušení doporučujeme přečíst si první díl našeho seriálu.

V minulosti se popenec nejvíce používal na léčení záduchy, tedy průduškového astmatu. Pomáhá i při kašli, potížích s dýcháním a všech onemocněních dýchacích cest. Jeho další významné uplatnění je při chorobách močových orgánů. Čaj z natě účinkuje močopudně, dokáže rozpouštět močové kameny nebo také odstraňuje bolesti při zánětu močového měchýře.

Listy

Mladými pikantními lístky popenece si můžete zpestřit chuť letního salátu nebo zahojit podlitiny a záněty. Kdysi se dokonce používaly na čeření a zakoncentrování piva.

Popenec břečťanovitý se obvykle používá jako součást čajových směsí, ale lze jej použít i samostatně, protože je zcela neškodný i ve velkém množství.

Vyzkoušejte

Odvar - Silný odvar je účinný při kožních vyrážkách, ekzémech nebo těžce se hojících ranách. Postižená místa ním stačí jen omýt. Standardní dávka je jedna čajová lžička sušené natě. Podrcenou ji odsypte do hrnce se studenou vodou, nechte vřít dokud objem neklesne na jednu čtvrtinu a na závěr sceďte.

 

Čtěte také:

Bylinky v květnu - Heřmánek pravý

Léčivé byliny v červnu - Bříza bělokorá

Léčivé byliny v červnu – Divizna velkokvětá