Řadoví čínští občané začali pravidelně přicházet na velvyslanectví USA v Pekingu.

Čínská armádní policie při výměně stáží před americkým velvyslanectvím v Pekingu 2. května 2012. (Mark Ralston / AFP / Getty Images)
Čínská armádní policie při výměně stáží před americkým velvyslanectvím v Pekingu 2. května 2012. (Mark Ralston / AFP / Getty Images)

 

Jejich návštěvy pravděpodobně vyvolal nedávný útěk čínského obhájce lidských práv Čchen Kuang-čchenga, který na velvyslanectví utekl z domácího vězení a nyní již pobývá ve Spojených státech.

Tito lidé se však nesnaží utéct z Číny do Spojených států, ale místo toho jim jde hlavně o to, zvýšit povědomí o jejich beznadějné situaci, čínský režim prý jejich problémy nezajímají.

Paní Wang Čchun-mej a její bratr Wang Ja-sin z města Ta-lien v severovýchodní Číně se dožadovali vstupu na americké velvyslanectví v Pekingu v neděli 27. května, protože byli čínskými úřady donuceni vystěhovat se ze svého domova. Ve vstupu na velvyslanectví jim však zabránili ozbrojení armádní policisté, kteří hlídkovali před budovou.

Důstojník vojenské policie pohrozil, že pokud "se odváží vstoupit na velvyslanectví, budou oba zastřeleni," řekla paní Wang Čchun-mej v rozhovoru s Velkou Epochou.

Paní Wang řekla policejnímu důstojníkovi: "Zastřelte mě. Už jsme byli vládou přinuceni vystěhovat se z našeho domova, nemáme teď kam jít. Stejně zemřeme, raději budu zastřelena policií před americkým velvyslanectví, než umírat na nějakém odlehlém místě ".

Armádní policista potom přivolal pracovníky veřejné bezpečnosti, kteří oba vzali do vazby ve vesnici Ťing-čuang v Pekingu.

Paní Wang Velké Epoše sdělila, že ona a její bratr šli předtím na velvyslanectví USA celkem devětkrát. Podle její výpovědi se v okolí doslova hemžili jednotky armádní policie, policisté v civilu a uniformovaní policisté. Pokaždé, když na místo přišli, zkontrolovali její doklady, které také fotografovali a pokaždé je okamžitě odvedli pryč od velvyslanectví.

 

Žádat o pomoc americkou ambasádu

Od té doby, co tam utekl Čchen Kuang-čcheng, tam byly desítky lidí, kteří si přišli stěžovat a kteří se snažili dostat do ambasády," uvedla paní Wang.

Stěžovatelé nemají podle paní Wang žádnou jinou možnost kam jít nebo na koho se obrátit, aby jim pomohl vyřešit jejich životní situace, protože jim žádný vládní úřad nepomůže. V minulosti, když hledali pomoc, mohli se alespoň obrátit na Úřad pro dopisy a výzvy, ale ten v poslední době omezil registrace a přijímá je pouze jednou za tři měsíce.

I když se stěžovatelé na úřadu zaregistrují, stejně nedojde k tomu, že jim někdo poskytne pomoc," řekla paní Wang. Podle ní je zde celá kancelář pouze na ukázku, aby lidem dávala iluzi, že vláda má schopnost pomáhat lidem s jejich humanitárními potřebami.

Chuang Čchi, aktivista za lidská práva a zakladatel 64tianwang.com, prvních internetových stránek o lidských právech v Číně, které se zaměřují na zveřejňování ututlávaných zpráv, řekl Velké Epoše, že existuje zásadní rozdíl mezi stěžovateli, kteří se snaží hledat pomoc na americkém velvyslanectví, a případy útěků na velvyslanectví, které přitáhly širokou pozornost, jako byl slepý právník Čchen Kuang-čcheng nebo policejní ředitel Wang Li-tün, kteří zde hledali azyl.

Podle Chuanga se stěžovatelé snaží zvýšit povědomí o svých problémech a získat pomoc od čínského režimu nebo hledat jakékoliv mírové řešení.

Chuang Čchi rovněž potvrdil výpověď paní Wang, že se nyní stěžovatelé častěji pokoušejí hledat pomoc na americkém velvyslanectví, kde hovoří o nedostatku příslušných pomocných kanálů v Číně. Dále uvedl, že taková činnost pravděpodobně upoutá pozornost mezinárodních organizací pro lidská práva a zahraniční vlády.

Po útěku slepého právníka Čchen Kuang-čchenga na velvyslanectví USA zmobilizoval výkonný ředitel Úřadu pro politické a právní záležitosti a člen politbyra Čou Jung-kchang velký počet policejních a bezpečnostních sil, aby odvrátil vlnu stěžovatelů, kteří se snaží vstoupit na velvyslanectví, řekl Chuang. Policie jim mnohdy hrozí smrtí.

 

http://www.theepochtimes.com/n2/china-news/petitioners-flood-to-us-embassy-after-chen-guangcheng-escape-245412.html


Čtěte také:

Čínští úředníci přestěhovali svůj majetek i rodiny do zahraničí

Čínu vyčerpávají neustálé represe obyvatelstva a potlačování protestů

ČRo: Zaostřeno na lidská práva - případ právníka Čchen Kuang-čchenga

ČR: Senátní výbor vyzval čínský režim k ukončení potlačování Falun Gongu

ČR: Svobodu pro vězněnou Čchen Čen-pching požaduje Amnesty International (video)

Film "Svobodná Čína - Odvaha věřit" získal hlavní cenu Houstonského filmového festivalu