Plýtvání zdrojů, nadměrná výrobní kapacita, dluhová krize a nedostatečná spotřeba, varuje ekonom Larry Lang.

20120602_cina_eko
Čínská dělnice testuje elektronickou desku v továrně ve městě Mien-jang; 30. dubna 2012, provincie S'-čchuan. (STR/AFP/Getty Images)

 

Hongkongský ekonom Larry Lang, známý svými šokujícími prohlášeními, předpověděl, že čínský zpracovatelský průmysl se do roku 2015 úplně zhroutí a celá ekonomika ji bude následovat záhy poté. Lang tuto poznámku pronesl 19. května při své přednášce v městě Kchun-ming na jihozápadě Číny.

„Čínská ekonomika čelí dvěma výrazným fenoménům, které jsou přesnými opaky samy sebe. Trh nemovitostí a burzovní trh vychladly, avšak trh s luxusním zbožím, jako luxusní vozidla a sběratelské předměty, se rozproudil," řekl podle Shanghai Securities News Lang a dodal, že čínská ekonomika je nemocná a tato nemoc představuje krizi, které zpracovatelské odvětví čelí.

Podle ekonoma se v tomto odvětví zhoršuje investiční a řídící prostředí a vyrábí se nadměrné množství produktů. Následkem toho byly peníze původně určené na investice do skutečné ekonomiky přesměrovány do luxusních aut a zboží.

Tři hlavní segmenty zpracovatelského odvětví, tj. R&D (výzkum a vývoj), logistické kanály a klíčové komponenty ovládají evropské a americké společnosti a Čína tím pádem ztratila kontrolu nad naceňováním výrobků, což nevyhnutelně vedlo ke krizi.

Velké daňové zatížení a nejrůznější poplatky stejně jako přerušený kapitálový řetězec snížily marže zpracovatelského průmyslu a zhoršily investiční i managementové prostředí jako celku, prohlásil při přednášce Lang.

 

Chci říct těm Číňanům a funkcionářům, kteří se zajímají víc o uchování tváře než o vyřešení vnitřních otázek, jak nebezpečná a strašná dnešní ekonomika je... Co je ještě hrozivější, je přijmout provizorní řešení, a tím vytvořit krizi ještě větší.

- Hongkongský ekonom Larry Lang


Čtyři bezprostředně hrozící krize

Ekonom má za to, že asijská země ve skutečnosti čelí čtyřem bezprostředně hrozícím krizím: plýtvání zdrojů, nadměrná výrobní kapacita, dluhová krize a nedostatečná spotřeba. Nejdříve by podle něj měly vypuknout krize v plýtvání zdrojů a nadměrné produkci.

Nadměrná produkce v různých průmyslech se rovná „21 procentům u oceli, 12 procentům u automobilů, 28 procentům u cementu, 60 procentům u nerezové oceli, 60 procentům u pesticidů, 95 procentům u fotovoltaiky a 93 procentům u skla," citoval Lang informace z eastday.com.

Také bankovní sektor se napíná pod tíhou obřích dluhů a další sektory ekonomiky v čele s realitním trhem jsou ohroženy škrty v půjčkách. Lang zmínil, že v blízké budoucnosti se bude dluh místních samospráv v Číně uvádět společně s americkým a evropským dluhem jako jedna ze tří hlavních ekonomických krizí světa. „Všichni lidé v Číně za tohle zaplatí bolestnou cenu," uvedl ekonom.

Na svém blogu si Lang 7. května postěžoval na nečinnost úřadů a snahu se hrozící krizi ututlat. „Chci říct těm Číňanům a funkcionářům, kteří se zajímají víc o uchování tváře než o vyřešení vnitřních otázek, jak nebezpečná a strašná dnešní ekonomika je... Co je ještě hrozivější, je přijmout provizorní řešení, a tím vytvořit krizi ještě větší."

V říjnu minulého roku Lang prohlásil, že čínský režim je na pokraji bankrotu. Jedním z důvodů byl podle něj fakt, že vláda oficiálně publikovala smyšlené HDP o výši 9 procent. Podle Langových dat se však HDP Číny snížilo o deset procent.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čína je závislá na kupní síle Evropy a USA

Čína: Profesor financí říká - režim je na pokraji bankrotu

Čína: Pod maskou bohaté země - chudoba, manipulace s měnou

Čínské státní podniky utrpěly v zámořských projektech ztráty