20120602_fotografie1
Deník Beijing Daily vybízí média, aby jednotně psala ve stejném duchu. (Screenshot webové stránky)

Čínská státní média přinášejí v poslední době stále častěji zprávy o zdraví nebezpečných chemikáliích, které se běžně vyskytují v potravinách, například o formaldehydu, který byl objeven v rostlinném oleji a který může strávníka zabít.

Výrobci jej do potravin přidávají proto, aby vylepšili jejich chuť a prodloužili dobu trvanlivosti. Kromě formaldehydu bylo v potravinách objeveno také olovo nebo přípravek na hubení hmyzu Dichlorvos.

Pekingský vládou kontrolovaný deník Beijing Daily však nedávno publikoval článek, ve kterém naznačuje, že zprávy o jedech v potravinách jsou uměle vytvořeny některými médii. S tím ovšem nesouhlasí Sin-chua Daily Telegraph. Mezi dvěma oficiálními deníky komunistické strany tak propukl veřejný spor, který obavy veřejnosti jen prohlubuje.

Beijing Daily otiskl 18. května článek s názvem „Sociální rolí médií je zpívat hlavní názor". V článku se mimo jiného uvádí, že skandály s otráveným jídlem jsou jen produktem některých médií.

Podle internetového autora Wu Ťien-kuoa je dnes velmi obtížné najít v Číně bezpečné jídlo:

„Přítel z Číny mi řekl, že i když vaříte doma a koupíte si olej z obchodu, můžete v něm vidět vířit zbytky použitého špinavého oleje (s příměsí formaldehydu). Státní komise pro fyzickou kulturu a sport například má pravidlo, které atletům zakazuje konzumaci jídla pocházejícího z běžného trhu. Snaží se tak zabránit otravám."

Článek v Beijing Daily také vybízí média, aby jednotně psala ve stejném duchu. „Termínem „hlavní názor" má Beijing Daily na mysli kontrolu veřejného mínění. Je to podobné jako za Mao Ce-tunga či Ťiang Ce-mina. Mao jednou prohlásil, že strana by zkolabovala, kdyby noviny každý den přinášely negativní zprávy a kritický pohled," uvedl Čang Tchien-liang, hlavní analytik televize NTD pro Čínu.

Ve stejný den zveřejnil deník Sin-chua Daily Telegraph, kteý je součástí státní tiskové agentury Sin-chua, odpověď. V ní se uvádí, že účelem předchozí zprávy bylo zabránit šíření paniky ohledně otráveného jídla. V odpovědi se také uvádí, že nejlepším způsobem řešení problémů je postavit se jim přímo.

Podle Čang Tchien-lianga jsou čínská státní média v zemi i v zahraničí rozdělena do vzájemně soupeřících frakcí.

„Zcela zřetelně to ukazuje fakt, že státní média tančí na dvě různé melodie. Všechny noviny v Pekingu kontroluje Liou Čchi, který je extrémně levicový. Reprezentuje frakci Ťiang Ce-mina. Média pod jeho kontrolou podporují Čou Jung-kchanga a několikrát zesměšňovaly a útočily na prezidenta Chu Ťin-tchaa. Agentura Sin-chua naproti tomu někdy poslouchá a pomáhá Wen Ťia-paovi. Pokud například mluví o politických reformách, Sin-chua jeho projev zveřejní," řekl analytik Čang Tchien-liang.

Podle komentátora Chung Ťiena však má agentura Sin-chua k nevinnosti hodně daleko. „Agentura Sin-chua je v prvé řadě tiskovým orgánem komunistické strany. Publikování těch několika kritických článků na tom nic nemění. Dochází tu k situaci, kdy se dvě oficiální média veřejně přou, obě hájí rozdílné teze a veřejnost to jen víc a víc mate. Veřejnost by neměla být klamána, zejména ne ze strany státních médií."

Čtěte také:

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany

Čína: Pitná voda kontaminována antikoncepcí, tvrdí ekolog

Čína: Souboj komunistických frakcí

Mocenský boj v Číně: Vojenské noviny varovaly frakci Ťiang Ce-mina

Boj o zachovanie moci v Číne sa deje kvôli utajeniu zločinov

Testy ukázaly, že čínský čaj obsahuje jedovaté pesticidy (video)