20120611_ntd
Tisíce demonstrantů ve městě Čchung-čching na jihozápadě Číny byly násilně potlačeny policií během demonstrací, které propukly 6. a 7. června. (S laskavým svolením televize NTD)

Tisíce demonstrantů protestujících ve metropoli Čchung-čching na jihozápadě Číny byly násilně potlačeny policií během demonstrací, které propukly 6. a 7. června.

Policejní zásah si vyžádal nejméně tucet vážně zraněných a mezi demonstranty koluje také několik nepotvrzených zpráv o úmrtí.

Rozsáhlé demonstrace

6. června se shromáždily tisíce obyvatel z okresu Šuang-čchiao v blízkosti čerpací stanice na dálnici Ta-jou, aby protestovaly proti plánům místních úřadů sloučit okres se sousedním krajem Ta-cu. Protest způsobil masivní dopravní zácpy.

Místní guvernér vyslal pořádkovou policii, která se vrhla na demonstranty s obušky. Došlo ke střetu, v němž létaly vzduchem cihly a kameny. Desítky demonstrantů byly zraněny.

Protesty pokračovaly také následujícího dne, kdy nabyly na intenzitě. Tentokrát se podle zpráv, které se objevily on-line, sešlo více než 10 000 obyvatel. Jako odpověď na demonstraci bylo vysláno několik tisíc členů policie, aby dav rozptýlily.

Výpovědi svědků

„Dnes přijelo na místo více policistů, nejméně 2 000, zatímco na druhé straně se sešlo nejméně 10 000 nebo 20 000 místních obyvatel. My občané nemáme žádné zbraně. Vzhledem k tomu, že se policie obávala, že na ně budeme znovu házet cihly, odstranila všechny cihly, které ležely na zemi kolem čerpací stanice," uvedla v rozhovoru 7. června místní žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Místní obyvatelka jménem Chuang Čchün uvedla v telefonickém rozhovoru, že podle jejího odhadu bylo na místě okolo 2 000 členů pořádkové policie, které na místo přivezli v autobusech. „Když se někdo ze zástupu k nim pokusil přiblížit, policie je bez rozdílu zasáhla obušky, nebo na ně pustila slzný plyn. Slyšela jsem, že dnes byl někdo ubit k smrti. Někteří lidé říkají, že viděli kolem čtyřicet lidí, kteří byli ubiti k smrti a odtaženi stranou. Zůstali tam ležet na zemi v kaluži krve, a nikdo je neviděl vstávat." Velké Epoše se nepodařilo úmrtí během demonstrací potvrdit, nebyla také vydána žádná oficiální potvrzení úmrtí během protestů.

Paní Chuang dále vypověděla: „Včera byla vážně zbita jedna těhotná žena tak silně, že následkem bití potratila, a bylo hospitalizováno také několik těžce zraněných místních obyvatel. Pořádková policie používá obušky, aby útočila na neozbrojené občany. Po zásazích policistů se místní obyvatelé dali na útěk, ti, kteří byli pomalejší byli chyceni a biti. Policisté také vystřelili náboje slzného plynu do davu, někteří lidé z plynu omdleli."

Komentáře umístěné účastníky protestů on-line hovoří o tom, že někteří lidé byli "na místě ubiti obušky k smrti" a jiní zemřeli na cestě do nemocnice.


Pozadí protestů

Protesty proti sloučení dvou okresů se podobají podobným protestům, které vypukly v dubnu v metropoli Čchung-čching, když přes 10 000 obyvatel okresu Wan-šen protestovalo proti jejímu sloučení s okresem Čchi-ťiang.

25. prosince 2011 prosazoval Po Si-laj, bývalý tajemník strany v Čchung-čchingu, připojení okresu Šuang-čchiao ke kraji Ta-cu. Od sloučení poklesla ekonomika v  okrese Šuang-čchiao, což se odrazilo na výši sociálních dávek pro místní obyvatele z chudých domácností, které mají nízké příjmy.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

V Číně propuká 500 protestů denně, varuje stranický expert

20 000 vesničanů z Wu-kchanu obleženo policejními jednotkami

Občané vzbouřené čínské vesnice Wu-kchan si mohou zvolit nové vedení obce (video)

Fenomén vesnice Wu-kchan – jak Číňané přebírají zemi do vlastních rukou

V jihovýchodní Číně vyšly do ulic další davy. Mladí vesničané se postavili moci úřadů