Vůdce radikální levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras hovoří ke svým stoupencům. Strana hrozí porušením podmínek záchranných balíčků EU a má dobrou šanci na vítězství v nedělních volbách, Atény, 24. května.  (Louisa Gouliamaki/AFP/GettyImages)
Vůdce radikální levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras hovoří ke svým stoupencům. Strana hrozí porušením podmínek záchranných balíčků EU a má dobrou šanci na vítězství v nedělních volbách, Atény, 24. května.  (Louisa Gouliamaki/AFP/GettyImages)

 

ATÉNY – Řekové půjdou v neděli už podruhé po šesti týdnech k volebním urnám a poprvé za víc než 30 let se budou rozhodovat mezi třemi stranami. Sázky jsou vysoké. Pokud vyhrají radikálové, Řecko by mohlo opustit Evropskou unii.

Mezi dvě tradiční vládnoucí strany PASOK a Novou demokracii se vmísila třetí - radikálně levicová strana SYRIZA, která je nyní horkým favoritem.

Určující otázkou, která by měla rozhodnout o zvolení jedné ze tří stran, je evropská krize a nepopulární záchranné balíčky EU. Ty odsouhlasily obě tradiční strany.

Vůdce strany SYRIZA Alexis Tsipras, který pracuje mimo populistickou platformu, chce zajistit pro Řeky důchody a mzdy bez škrtů. Později plánuje jednat s Evropskou unií ohledně splátek.

Obě tradiční strany však varují, že vítězství proti-úsporné strany SYRIZA by mohlo znamenat odchod Řecka z eurozóny a vést k řadě katastrofických scénářů. Tsipras ovšem uvedl, že odstoupit od společné měny nehodlá.

PASOK připouští, že udělal chybu podepsáním smluv záchranných balíčků z EU bez důkladnějšího promyšlení, z čehož ho obvinila i Nová demokracie, jejíž volební tahák je snížení nezaměstnanosti do konce příštího roku.

Posledních květnových voleb se nezúčastnilo přes 20 procent obyvatel, což mohlo být podle politologa Eliase Georgantase způsobeno frustrací obyvatel ze stávajícího politického systému dvou vládních stran a také tím, že mnoho lidí nemohlo volit z důvodu finančního omezení.

Podle politologa existují důvody, proč se někteří voliči přestěhovali do tábora Tsiprase: „Hlas pro SYRIZU není jen vyjádřením protestu. Voliči mohou v SYRIZE také vidět nejlepší a nejdůvěryhodnější politický subjekt, který bude transformovat společnost tím, že se postaví sociálním požadavkům Řeků.“


small_United_Kingdom (celý text)