20120524-rezoluce
Čínská občanka Čao Jü Ťin a člen syndikátu novinářů Jakub Šmíd na zasedání senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice 23. května 2012. (Michal Kos/ Televize NTD)

Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice 23. května jednohlasně přijal návrh rezoluce (plné znění), která vyzývá režim Čínské lidové republiky (ČLR) k ukončení represí proti následovníkům pokojné duchovní praxe Falun Gong (fa-lun-kung; také Falun Dafa).

Výbor dále jedná a čínským velvyslanectvím, ministerstvem zahraničí a dalšími subjekty a institucemi, aby zjistil, zda je pro ČR vhodné předložit Senátu ke schválení dokument rezoluce, který by odsoudil „krvavé represe“ proti následovníkům Falun Gongu v Číně. I v tomto případě existují obavy z ekonomické ztráty v případě schválení rezoluce.

Paní Čao Jü Ťin jejíž matka je v Číně již osm let vězněna za svoji víru, uvedla na zasedání Výboru, že v Evropě chybí morální vzor, země, která by se otevřeně postavila proti tvrdým represím, které si vyžádaly již mnohé oběti na životech.

 

 
Místopředseda Evropského parlamentu Edvard McMillan Scott v roce 2009 uvědomil v oficiálním dopise generálního tajemníka OSN, že čínský režim řídí genocidu skupiny čínských obyvatel spojených s duchovním hnutím Falun Gong. Celé znění dopisu…
 

 

„Věřím, že pokud Senát Parlamentu České republiky tento spravedlivý čin uskuteční, přinese to České republice perspektivní budoucnost. Také věřím, že Česká republika, která má hlubší porozumění pro oběti totalitních režimů než západní evropské země, by se vydáním této rezoluce stala v Evropě morálním vzorem,“ uvedla na zasedání výboru Čao Jü Ťin.

Řada českých osobností a pamětníků hovoří o takzvaném „historickém dluhu“, který mají obyvatelé ČR vůči zemím, které je podporovaly za časů totality. Zájem zahraničních skupin a vlád o české politické vězně pomohl zmírnit represe proti nim a v některých případech vedl i k jejich propuštění.

„S úctou k našim politickým vězňům, kteří dokázali následovat své nejlepší svědomí a vyjádřit otevřeně své názory s vědomím toho, že mohou ztratit svobodu, rodinu, zdraví nebo život, myslíme, že bychom si měli vážit našeho práva na svobodu projevu a jednat na základě etických principů, nikoliv na základě strachu z potenciální ztráty. Faktor potenciální ztráty je zde především proto, aby prověřil charakter jednotlivce,“ uvedla Veronika Sun, předsedkyně Asociace Falun Gong ČR v reakci na obavy lidí z ekonomické ztráty v případě obhajování lidských práv a zákona.

Situaci genocidy komentoval také český písničkář Pepa Nos: „Jestli co nejdříve nezastavíme toto nejhorší barbarství, daleko převyšující všechny zločiny nacismu a zločiny všech dosavadních komunistických režimů světa, velmi brzy se dočká každý obyvatel naší Země nemilosrdných a děsivých dopadů své vlastní lhostejnosti!"

Mnohé státy dnes stojí před rozhodnutím, zda hájit spravedlnost, morální hodnoty a mezinárodní dohody o lidských právech nebo upřednostnit ekonomické zisky.

Hongkongský kardinál Joseph Zen s politováním uvedl, že Západ „zaprodal svoje zájmy".

Řada umělců a osobností kulturního světa se jasně ohrazuje vůči nadbíhání státům, které se dopouštějí zločinů. „Já si prostě myslím, že stát, který se nyní nazývá a je ekonomicky nejlepší na světě, který se nazývá asijský tygr – takovému nemohou procházet gangsterské metody. To prostě nejde,“ komentovala situaci zpěvačka a bývalá mluvčí Charty 77 Marta Kubišová.

Senátnímu Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice zaslalo dopis několik českých umělců. V dopise uvádějí že „ve světě i v samotné Číně dnes sílí hlasy volající po okamžitém ukončení krvavého pronásledování Falun Gongu. Návrh chystané senátní rezoluce s těmito snahami ideálně souzní a má naši plnou podporu”.

Dopis podepsali Marta Kubišová, Vlastimil Harapes, Jan Potměšil, Jiří Lábus, Zdeněk Svěrák a další z divadla Járy Cimrmana, Václav Malý, Jiří Dědeček, Kateřina Jacques, Martin Bursík a další.

 

Koncert za čínského právníka a Falun Gong

Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jako první vystoupila Marta Kubišová s písní Óda na ticho, poté se střídala vystoupení violistky Jitky Hosprové a čtení z knihy Za Čínu spravedlivější ústy Jana Potměšila. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

V pátek 27. ledna 2012 při příležitosti Dne obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti odezněl v hlavním sále senátu PČR koncert pořádaný na podnět virtuosky Jitky Hosprové, kterou doprovázeli zpěvačka Marta Kubišová a herec Jan Potměšil.

Níže uvádíme reakce některých účastníků a významných hostů koncertu.

„Mám pocit, jako bychom dostali zprávu z oblasti, kde život nemá vlastně cenu a společnost nebo režim se chová k lidem, svým občanům, tak, že jim dává najevo: ´Váš život nemá žádnou cenu, je úplně zbytečný nebo bezcenný´ - a to je vrchol arogance," řekl Jan Potměšil poté, co začal číst knihu čínského advokáta Kao Č'-šenga : Za Čínu spravedlivější - v rozhovoru pro Televizi NTD.

Česká violová virtuoska Jitka Hosprová říká: „Mám pocit, že takhle to na světě nemá být a že když tomu dáme volnou ruku, když nad tím prostě přivřeme oči, tak se to bude dít dál a ve větší míře a budeme tím vlastně podporovat ty lidi, kteří trýzní nevinné. Myslím, že na [vyjádření nesouhlasu] tu máme svobodu slova, kterou nám tady naši disidenti vybojovali sametovou revolucí, a my jsme, mám pocit, povinni se o ni podělit a využít ji."

Alena Palečková, místopředsedkyně Senátu PČR, doufá, že se právník dostane na svobodu: „Mám obrovské přání, aby se [Kao] dostal z vězení, aby ta celosvětová vlna, která se zvedá a která snad bude sílit, aby mu umožnila dostat se na svobodu a setkat se svojí rodinou."

Herečka Táňa Fischerová měla myšlenku: „Jsem moc ráda, že takováhle akce tady je a že se nemusíme stydět, že k tomu mlčíme. Protože to je tak strašně důležité dát najevo sounáležitost s nimi... To jsou opravdu naši bratři, ty lidi, kteří tam trpí. A to farizejství světa, který to vyměnil za obchod a vyobchodoval lidská práva, to je něco, proti čemu člověk musí vždycky protestovat."

Herec Jan Budař si odnesl silné dojmy: „Mě to dojalo, a přemýšlím nad tím, co můžeme všichni udělat, když už víme, co se děje v Číně za nespravedlnost. Myslím, že každý, kdo se o tom dozví, a vnímá, že všichni jsme lidské bytosti, tak vnímá tu sounáležitost s tím utrpením těch lidí, kteří jsou totalitním režimem poměrně tvrdě a nespravedlivě postihováni."

20120129-martin-rejman
Kancléř Konzervativní strany Martin Rejman. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Kancléř Konzervativní strany Martin Rejman přišel na koncert proto, že je přesvědčený, že takovéhle akce jsou důležité: „Tak, jak řekla Kateřina Jacques, jak podporovali naše disidenty v osmdesátých letech v západní Evropě a v Americe, tak je třeba, abychom my podpořili disent v Číně. A je ostudné, že náš prezident toto nechápe, ale je potěšující, že to chápe předseda vlády a že to chápe pan ministr zahraničí. Jinak koncert na mě udělal báječný dojem a ta tečka toho amerického mladíka byla fantastická. Samozřejmě paní Kubišová, paní violistka i pan Potměšil... bylo to moc fajn."

Zpěvák Dan Bárta si myslí, že je třeba podobným akcím obětovat svůj volný čas: „Našinec má vždy tendenci se tomu vyhnout, protože má volný večer nebo se dá udělat kus práce, ale uvědomil jsem si, že můžu mít doma nebo v hospodě spoustu řečí, tak jsem se rozhodl, že přijdu, že jsem vlastně i zvědavý, o co jde. Zjistil jsem si pár informací, abych se v tom zorientoval, a když jsem tady poslouchal celý to pásmo, protože tady o ten koncert úplně tak nešlo, a když si našinec uvědomí, že všichni už nyní žijeme v nějaké jedné globální společnosti, a představa, že v podstatě každý šestý člověk v této společnosti může být kdykoliv v jakoukoliv denní či noční hodinu bez jakéhokoliv udání důvodu a odvolání zatčen, zrušen, mučen, bit, zabit velmi malou skupinou - svévolí několika jedinců - je strašně nepříjemná a hrůzná a v takovémto kontextu to vždy ve mně vyvolá nějaké rozhořčení. (celý rozhovor)

20120129-tomas-grulich
Senátor Tomáš Grulich. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Senátor Tomáš Grulich: „Myslím, že od nás, z naší strany, české strany, je to povinnost, jednak stále připomínat to, že je tady nějaký komunistický totalitní režim, že byl i u nás a že stále pokračuje a stále je ve světě. To je neustále třeba připomínat. Řekl bych, že hlavně Evropské unii, protože tam stále mají pocit, že komunismus byl takovou, řekl bych, jenom kavárenskou záležitostí, a že se objevily jenom občasné chyby, což se stává. Byl to ale skutečně zločin a já jsem velice rád, že můžeme vracet podporu, která nám byla dávána ze zahraniční před rokem 1989. Považuji vlastně moji účast na této akci i účast mé kolegyně za naprosto přirozenou. Myslím, že je třeba to lidem připomínat neustále a ukazovat, že to, co jsme prožili my, prožívají jiní a v daleko horší podobě, než jsme zažili my tady."

 

Související články:

Prosazování lidských práv obchodní bilanci s Čínou neovlivňuje

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)

Čeští umělci podpoří koncertem právníka Kao Č'-šenga a praktikující Falun Gongu