Tchajwanský časopis nedávno informoval o tom, že čínští důstojníci si posílají peníze z tajných účtů v Číně do bank na Tchaj-wanu. (ChinaFotoPress/Getty Images)
Tchajwanský časopis nedávno informoval o tom, že čínští důstojníci si posílají peníze z tajných účtů v Číně do bank na Tchaj-wanu. (ChinaFotoPress/Getty Images)

Vojenští důstojníci v Číně jsou vyděšeni ze současné politické situace v Číně a převádějí své finance z tajných bankovních účtů do zahraničí. Velká část z toho přitom plyne na Tchaj-wan. Píše se to v článku tchajwanského časopisu Excellence.

Poté, co padl Po Si-laj, klíčový člen frakce bývalého komunistického vůdce Ťiang Ce-mina, začínají panikařit i ostatní jejich spojenci. Jeden čínský klient údajně nedávno požádal tchajwanského podnikatele o pomoc s převodem více než 90 milionů USD z Číny na Tchaj-wan. Podnikatel byl informován o tom, že před nástupem příštího vůdce čínského režimu, Si Ťin-pchinga, se po něm bude požadovat několik dalších objemných převodů. Si Ťin-pching by měl svůj úřad generálního tajemníka komunistické strany převzít začátkem příštího roku.

Programový koordinátor Transparency International, Liao Žan, pro Rádio Svobodná Asie uvedl, že korupce je v čínské armádě přebujelá. Z kontroly se vymkla hlavně v posledním desetiletí, kdy předseda Ústřední vojenské komise, Ťiang Ce-min, nečestné obohacování armádních důstojníků tiše ignoroval, aby si získal jejich přízeň. Čínskému vydání Velké Epochy to sdělil nejmenovaný zdroj z Číny.

Sám Ťiang také nemá čisté svědomí. V roce 2002 objevila Banka pro mezinárodní vyrovnání nevyžádaný tok peněz z Číny o objemu přes dvě miliardy USD. Bývalý výkonný ředitel Bank of China v Hongkongu, Liou Ťin-pao, přiznal, že peníze si převáděl Ťiang Ce-min před koncem svého mandátu pro své budoucí použití.

Ústřední vojenská komise se nyní rozhodla proti korupci armádních špiček zakročit a 21. června vydala směrnice, podle kterých musí tito lidé nahlásit svůj příjem, majetek a investice. Tato zpráva je znamením, že ústředí strany má zájem zbavit se těch, kteří by mu mohli být neloajální, domnívá se Mo Feng-ťie, představitel Čínského sdružení politických uprchlíků.

„Kontrola nad vojskem přináší politickou moc. Ze všeho nejvíc se obávají, že nejvyšší vojenští důstojníci jim nejsou loajální,“ prohlásil Mo Feng-ťie pro televizi NTD a dodal: „Nemají však žádnou jinou cestu, jak se neloajálních důstojníků zbavit, a proto se rozhodli provést pečlivou kontrolu jejich jmění a vyřadit ty zkorumpované. Ve skutečnosti jsou však všichni důstojníci čínské armády zkorumpovaní.“

V lednu byl podle hongkongského deníku South China Morning Post z vojska vyhozen generálporučík Gu Ťün-šan z útvaru logistiky za to, že byl namočen do „ekonomických problémů“, jak v Číně korupci nazývají. Gu měl přijmout velkou sumu peněz jako provizi za přidělování vojenských projektů jistým firmám.

Korupce komunálních úředníků ani armádních důstojníků není ničím novým ani pro české byznysmany. Ředitel úspěšného holdingu Fenix Group, Cyril Svozil, v rozhovoru pro Velkou Epochu uvedl: „V Šanghaji jsme měli jednoho velkého partnera, který měl firmu, jejímž zřejmě tichým společníkem byl vysoký představitel armády. V celé Číně jsme dělali armádní zakázky v obrovském množství, nicméně v okamžiku, kdy tento společník odešel, byznys nám skončil ze dne na den. V Číně to není otázka běžného navazování obchodních vztahů a kontaktů, ale spíš otázka, jestli se vám podaří prosadit v politických strukturách.“

 

small United Kingdom

 

Související články:

Čína má do tržní ekonomiky hodně daleko, tvrdí úspěšný český podnikatel

V roce 2011 bylo 140 tisíc čínských úředníků vyšetřováno kvůli korupci (video)