Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) s jedním z nejvyšších představitelů Čínské komunistické strany Che Kuo-čchiangem při každoročním Ekonomickém fóru v Petrohradu, 21. června 2012. (Alexei Nikolsky/AFP/Getty Images)
Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) s jedním z nejvyšších představitelů Čínské komunistické strany Che Kuo-čchiangem při každoročním Ekonomickém fóru v Petrohradu, 21. června 2012. (Alexei Nikolsky/AFP/Getty Images)

Che Kuo-čchiang, který zastává funkci tajemníka Ústřední disciplinární komise a zároveň je členem politbyra ústředního výboru komunistické strany, devítičlenného nejvyššího orgánu strany, opakovaně hovořil o „třech velkých ztrátách kontroly“. Jde o ztrátu kontroly komunistického režimu nad provinční politikou, nad komunálními stranickými organizacemi a nad zaváděním korektní politiky venkova.

Tři velké ztráty jsou podle Che Kuo-čchianga výsledkem dlouhodobého rozpadu vztahů mezi ústředím strany na straně jedné a provinčními pobočkami strany a tamní samosprávou na straně druhé. Takovýto rozkol ohrožuje implementaci nových politických, organizačních a ideologických postupů. Tajemníci strany v jednotlivých provinciích často působí jako neomezení vládci svého regionu.

 

Korupce a zkaženost

Podle časopisu Trend Che Kuo-čchiang prohlásil: „Panuje rozšířený trend, kdy místní správa používá ´mimořádné situace´ jako omluvu pro svévolné přebírání moci, zneužívání moci a požadování ještě větší moci.“ Podle politika místní úřady ekonomické problémy a nespokojenost veřejnosti neřeší, tím pádem roste averze lidu vůči ústředí vlády, která se pak nachází pod stoupajícím tlakem svých občanů.

Trend poznamenal to, čeho si všiml už nejeden čínský pozorovatel a čeho jsou svědkem všichni běžní lidé v Číně, a sice to, že korupce a zkaženost prostupují všechny úrovně komunistické strany. Vládní úředníci v provinciích mají velmi často úzká pojítka na firmy i organizovaný zločin, ve kterých jsou finančně zaangažováni.

Záměrné vystavování obřího jmění, které si komunističtí úředníci nahromadili, a jejich nestoudné chování vyvolávají v lidech rostoucí nevraživost, která čas od času přeroste v hromadný protest. Loňský odhad vládních úřadů hovoří o pěti stech protestech denně, ke kterým dnes v Číně dochází. Lidé se stále víc staví za svá práva bez obavy z následků.

Navíc, jak poznamenal Che Kuo-čchiang, došlo k naprosté ztrátě kontroly nad politikou a správou venkova, kde došlo k zastavení běžných operací stranických organizací. Některé stranické správní struktury na venkově jsou manipulovány organizovaným zločinem, který skupuje zemědělské produkty, spekuluje s nimi a tím vytváří nerovnováhu v nabídce a poptávce. Co je opravdu znepokojující, je věta, kterou měl tajemník disciplinární komise na schůzkách pronést: „Žádné konkrétní řešení v této chvíli neexistuje.“

 

Strana na křižovatce

Není to poprvé, kdy vrcholný zástupce ČKS přiznal, že strana má problémy. Příští komunistický vůdce Si Ťin-pching letos v květnu na politickém školení státní rady varoval, že korupce stranu ohrožuje. Si Ťin-pching specificky hovořil o tzv. „nahých“ funkcionářích, což jsou straničtí kádři, kteří posílají své rodiny a majetek do zahraničí. Stále víc komunistických funkcionářů má dvojí občanství, což svědčí o tom, že se kádři připravují, až režim v Číně padne.

Dalším případem zneužívání moci státních úředníků je zajišťování dobře placených postů ve státních podnicích. Také rozsáhlé výhody plynoucí z funkce ve státních službách, jsou veřejnosti trnem v oku.

Společnost soudí, že tyto …. nešvary povedou k rozpadu strany a národa,“ prohlásil Si Ťin-pching.

I prezident Chu Ťin-tchao 14. dubna v oficiálním proslovu uvedl, že „se strana nachází na zásadní křižovatce“.

 

small United Kingdom