20120715 bublina
Prázdné domy bez nájemníků jako spekulační objekt v Číně. (China Photos/Getty Images)

Největší a nejvlivnější finanční magazín Číny 21st Century Business Herald (21cbh.com) komentoval 26. května hospodářskou situaci v Číně a předpověděl, že reformy jsou nevyhnutelné a krize možná také. Tento výrok vychází z analýzy amerického investičního guru světa hedge fondů a největšího světového fondu orientovaného na krátké prodeje akcií Jima Chanose. Ten se 15. května v interview s International Business Times vyjádřil, že žádné jiné národní hospodářství není tak zdeformované jako v Číně.

Na čínské webové stránce wiki.mbalib.com byl Jim Chanos označen za „hrobníka podnikatelů“, protože profituje z fiktivních prodejů podniků. Uzavření podniku je pro něho údajně dobrá zpráva. Podle zprávy finance.china.com.cn z 28. května měl od konce roku 2009 namířenou svou pozornost na čínské podnikatele s nemovitostmi, na stavební firmy a banky a prohlásil, že tyto obchody „byly nejlepším fiktivním prodejem cenných papírů, které jsme kdy provedli“.

Analýza Jima Chanose o problémech čínské ekonomiky se dá shrnout do dvou bodů: spekulační bublina trhu s nemovitostmi a problémy bankovního systému.

 

Spekulační bublina trhu s nemovitostmi

V interview s International Business Times mínil Jim Chanos, že se u 50-70 procent investic v Číně jedná o investiční majetek. Dokonce i Japonsko mělo před prasknutím oné spekulační bubliny v roce 1989 v investičním majetku jen asi 30 procent investic. Co toto číslo znamená, objasňuje článek „Chanovo prorokování o Číně“ od fortunechina.com. Zhruba čtvrtina investic v investičním majetku vězí v trhu s nemovitostmi. Přirozeně jsou o tom k dispozici četná data, kolik domů Čína postavila za rok a kolik z nich bylo prodáno. Avšak nikoho už zřejmě nezajímá, kolik z těch prodaných domů je ve skutečnosti obydleno. Podle odhadu nezávislého ekonoma Andyho Sie činí protihodnota prázdných nemovitostí 15 procent hrubého národního produktu (HDP).

Naskýtá se tu otázka, proč někdo vydá tolik peněz za dům, aniž by v něm bydlel. Odpověď zní, protože se na trhu s nemovitostmi v Číně mnoho spekuluje. Jeden investor ze Šanghaje například prozradil, že v uplynulých třech letech koupil 43 bytů a žádný z nich dosud neprodal. Čeká na vhodnou chvíli a doufá, že ceny nemovitostí dále porostou.

Čínská vláda rovněž poznala onu spekulační bublinu na trhu s nemovitostmi a pokusila se zklidnit trh s politickými opatřeními, jako například omezením koupě. Podle Chanova vyjádření jsou však pokusy vlády beznadějné, neboť ceny nemovitostí budou dle jeho předpokladu klesat. A v případě omezování spekulací vládou bude jejich pád rychlejší a hlubší, než si kdo myslí. Když vláda žádná efektivní opatření neučiní, poženou spekulanti cenu do netušených výšek. Ale nakonec stejně musí ceny padnout, takže ať vláda podnikne cokoliv, cena nakonec stejně spadne. Když v Dubaji překročil trh s nemovitostmi svůj zenit, bylo na milion HDP 240 čtverečních metrů obytné plochy ještě ve výstavbě. Jenomže spekulační bublina trhu s nemovitostmi v Číně je tisíckrát horší než ta v Dubaji.

 

Problémy bankovního systému

Jim Chanos popsal bankovní systém v Číně jako „extrémně křehký“ a postavený na písku. Vysvětlil, že podíl pochybných úvěrů čínských finančních institutů v letech 1999 a 2004 činil vždycky zhruba 40 procent. Důvody chybějících signálů recese vězí v zatajování pravé skutečnosti čínskou vládou. Vláda tehdy založila investiční společnosti a tím všechny pochybné úvěry finančních institucí převzala. Chanos tak vysvětlil, že toto opatření je jenom hrou čísel na papíře. Jednoho dne se tyto finanční instituty i investiční společnosti pod tlakem pochybných úvěrů zhroutí.

Situace se od roku 2004 stále zhoršuje. Fortunechina.com objasnila, že mnoho lidí si nedělá vůbec žádné starosti o čínskou ekonomiku, protože věří, že by nějaká krize obchodu s nemovitostmi nemohla ohrozit finanční systém Číny.

Mnohé regionální vlády si pod záminkou podpory opatření infrastruktury zajistily finanční prostředky od takzvaných lokálních platforem financování (China local government financing platform). Kde se pak tyto formy platforem častěji vyskytují, to jsou státní stavební firmy. V Číně patří půda státu. Regionální vlády tedy vlastní všechnu půdu, která patří do jejich pravomoci. Jako státní zařízení dostávají platformy potom tuto půdu za nulový tarif. Navíc dostávají ještě jako podniky od čínských bank výhodné úvěry. A také nemají žádné potíže se stavebním povolením. Vzhledem k tomu, že soukromé stavební firmy nemají v podstatě proti této sbírce privilegií šanci, mají platformy financování téměř monopol ve stavebnictví, v důsledku čehož mohou určovat ceny, a proto slouží regionálním vládám jako výnosný zdroj peněz.

Chanos analyzoval, že ony „China local government financing platforms" jsou tak silně svázány s vývojem trhu s nemovitostmi, že banky (například China Merchants Bank) by na základě úvěrů, které v platformách vězí, byly v případě obrácení trhu těžce zasaženy. Podle jeho odhadu je 11 procent nesplacených úvěrů v roce 2010 u China Merchants Banky právě v důsledku financování platforem regionálních vlád.

Profesor Victor Shih prováděl počátkem roku 2010 studii a došel k výsledku, že tyto platformy mezi lety 2004 a 2009 navýšily dluhy ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podle údajů regulace bank v Číně bylo v roce 2010 asi 26 procent všech závazků „China local government financing platforms" klasifikováno jako vysoce riskantní. V uplynulých dvou letech klesly tržní ceny akcií čínských bank zhruba o 30 procent.

Mnoho investorů je toho názoru, že vláda v Číně je schopná pro svůj bankovní systém najít řešení. Vždyť Čína má nakonec tři biliony dolarů v měnových rezervách. Chanos však řekl, že se nesmí zapomínat na dluhy. Vezmou-li se dluhy státních podniků a mnohých bankovních institutů do úvahy, je Čína zrovna tak zadlužená jako Evropa a vlastně žádné peníze nemá.

 

small Germany

 

Čtěte také:

Pohled na investice v Číně kritickým okem

Čínské bankovnictví: Nízká parita, vysoká kontrola státu a nesplácené půjčky

Čína je závislá na kupní síle Evropy a USA

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně

Čínský trh s nemovitostmi: odborníci bijí na poplach

Čína: Trh s nemovitostmi je na kritickém bodě, bublina brzy praskne, tvrdí analytici

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně

Čína se snaží zamezit růstu cen nemovitostí