Pracovní skupina OSN pro lidská práva praktikujících Falun Gongu dokumentuje desetitisíce případů mučení a přes 3 500 umučených.

Svíčková vigilie v Praze 2009. (Kamil Rakyta /Velká Epocha)
Svíčková vigilie v Praze 2009. (Kamil Rakyta /Velká Epocha)
Svíčková vigilie v Praze 2009. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

20. července zahoří svíčky za oběti represí čínského režimu namířených proti praktikujícím meditační praxe Falun Gong. Tento den představuje smutné výročí třinácti let od začátku perzekuce, která po sobě nechává tisíce mrtvých, statisíce vězněných a miliony šikanovaných.

Na tuto skutečnost upozorní řádka petičních akcí, které večer završí svíčková vigilie. Všechny akce se budou konat 20. července, a to zároveň v Praze (na Václavském nám. od 15 do 22 hod.), Brně (na nám. Svobody od 15 do 21 hod.), Pardubicích (na nám. Republiky od 20 do 21 hod.) a Českých Budějovicích (na nám. Přemysla Otakara II. od 20 do 22 hod.). Podobné akce proběhnou také v metropolích po celém světě.

 

Tvrdé represe

Podle zpráv lidskoprávních organizací jsou lidé věnující se praxi Falun Gong v Číně od roku 1999 obtěžováni, očerňováni v médiích, zatýkáni a vězněni v pracovních táborech, detenčních centrech nebo střediscích pro „vymývání mozků". Pracovní skupina OSN pro lidská práva praktikujících Falun Gongu dokumentuje desetitisíce případů mučení a přes 3 500 umučených. Vyšetřování kanadských právníků Davida Kilgoura a Davida Matase navíc uvádí, že tisíce z nich se ve věznicích staly nedobrovolnými dárci životně důležitých orgánů.

„Zveme všechny lidi dobré vůle, aby 20. července přišli na naše veřejná shromáždění zapálit svíčku za oběti pronásledování Falun Gongu a vyjádřili tak nesouhlas s brutální kampaní, která ohrožuje základní lidské hodnoty a morálku," říká k akcím předsedkyně Asociace Falun Gong ČR Veronika Sunová.

Falun Gong (neboli Falun Dafa) je metoda na zušlechťování těla a mysli, jež vychází z tradičních duchovních praxí čínské kultury. Skládá se z pěti meditačních cvičení a učení, které zdůrazňuje principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Video - minulý ročník upomínky začátku pronásledování Falun Gongu, Václavské nám.

 

Proč čínský režim pronásleduje Falun Gong?

... ve Washingtonu D.C. (en.minghui.com)
... ve Washingtonu D.C. (en.minghui.com, Edward Dai)
Svíčková vigilie ve Washingtonu D.C. (en.minghui.com, Edward Dai)

Podle vnitřních zdrojů se bývalý generální tajemník Čínské komunistické strany a prezident ČLR Ťiang Ce-min obával prudce rostoucí popularity Falun Gongu, který měl, podle vládních průzkumů z roku 1998, zhruba 70 až 100 milionů praktikujících. Ťiang ve vedení strany prosadil teorii, že popularita Falun Gongu způsobí ztrátu ideologické kontroly nad čínským obyvatelstvem, a proto musí být zlikvidován.

 

Fotogalerie z letošního ročníku.

 

Čtěte také:

Praha: Deset let represí proti Falun Gongu

ČR: Senátní výbor vyzval čínský režim k ukončení potlačování Falun Gongu 

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)