Temný rytíř povstal
V dalším díle budeme svědky výsledného boje mezi Ligou stínů a Batmanem. (Warnerbros)

 
Postavu Batmana ani režiséra Christophera Nolana nemusím dlouze představovat. Všichni jistě vědí, že Batman je alter ego miliardáře Bruce Waynea, který prošel tvrdým ninja výcvikem v Lize stínů.

Namísto toho, aby se zapojil do zničení upadajícího města Gotham, pokusil se je a jeho obyvatele, zachránit.

Christopher Nolan natočil již dva předchozí díly Batmanovské série – Batman začíná a Batman Temný rytíř. Na svém kontě má také snímky, jako Inception (Počátek) nebo The Prestige (Dokonalý trik).

V dalším díle, Temný rytíř povstal, budeme svědky výsledného boje mezi Ligou stínů a Batmanem (Christian Bale) a rozhodne se o budoucnosti Gothamu i samotného Bruce Waynea.

Hodnocení

Bane a Battman. (Warnerbros)
Bane vs Battman. (Warnerbros)

Autory scénáře posledního dílu jsou Christopher Nolan a Jonathan Nolan, kteří jej sepsali podle námětu Christophera Nolana a Davida S. Goyera.

Pokud si vybavíte Nolanův snímek Inception, vězte, že v novém Batmanovi použil Nolan všechno, dobré, co Inception obsahoval. Tím myslím jak stránku příběhovou, hudební, obrazovou i dramatickou.

Nolan opět dbá na co největší realističnost, ale pokud jde o dodržování komiksové předlohy, pohrává si například s postavou Banea (Tom Hardy) podle vlastní vůle.

Nolan stříhá snímek v rytmu hudby Hanse Zimmera (jako to udělal v Inception se skladbou od Edith Piaf), nechává postavy nečekaně zjevovat a zase mizet, aniž si toho divák všimne. Skvěle odvádí pozornost diváka tam, kam potřebuje, aby jej v dalším okamžiku překvapil.

Když jsem viděl Nolanův snímek The Prestige, zařadil jsem jej hodně pod úroveň podobného snímku Iluzionista od režiséra Neila Burgera. V novém Batmanovi se mi zdálo, jakoby se Nolan z Iluzionisty poučil a zařadil tam některé jeho pozitivní příběhové prvky. Tím myslím postupné odhalování záměrné mystifikace diváka v závěru snímku, kdy celý příběh graduje.

Nolanovi se snímek povedl jak po stránce příběhové, která je poměrně silná, tak po stránce vizuální. Dal se spíše cestou vyprávění než zarputilé akce, které ovšem je ve 2,5 hodinovém snímku i tak celkem hodně.

Hodnocení:
Technické vybavení Batmana

Technické vybavení Batmana. (Warnerbros)
Technické vybavení Batmana. (Warnerbros)

Opět ve filmu uvidíme Batmanovu motorku, pokud se to tak dá nazvat. Turbo rychlost, speciální mód sbalování pneumatik při smykové jízdě, dvě průrazná děla na bocích předního kola, speciální kloub pro skákání motorky a nezbytná rušička elektronických zařízení (při průjezdu Batmana všude zhasínají světla a kolabují elektronická zařízení).

Nolan přichází i s novým strojem, který raději neprozradím, abyste se měli na co těšit. Každopádně opět překvapil a pobavil zajímavou konstrukcí, nápadem i designem.

Postřehy

Bruce Waynea si s elektronickým fotoaparátem nevyfotíte. Všimněte se, že když vystupuje z vozu, aby se zúčastnil večírku, začnou všem novinářům kolabovat fotoaparáty. Ano – nezbytná rušička elektroniky, pravděpodobně někde v obleku nebo módním doplňku Bruce Waynea.


Film: Temný rytíř povstal, aby zachránil Gotham


Anne Hathawayová

Anne Hathawayová v roli Seliny. (Warnerbros)
Anne Hathawayová v roli Seliny. (Warnerbros)

Přiznám se, že jsem měl trochu obavy z toho, jak Anne Hathawayová do příběhu zapadne, ale nakonec jsem i přes všechny předsudky musel uznat, že Nolan ví, co chce a koho si do týmu herců vybírá. Její herecký výkon v roli zlodějky Seliny sedl ke stylu Christiana Balea celkem hladce. Přiznám se, že jsem to nečekal.

Samozřejmě celý snímek podržely také další herecké hvězdy z předchozích dílů, jako jsou Gary Oldman, Morgan Freeman, Michael Caine a nově také Marion Cotillardová, se kterou Nolan spolupracoval při natáčení snímku Inception.

Závěrem

Co k tomu všemu dodat. Snad jen tolik, že pokud se budou natáčet snímky tak promyšlené, jako je tento a jemu podobné, poskočí kvalita filmového průmyslu rychle dopředu, a já zase začnu více navštěvovat pražské kinosály.

Doporučuji snímky: Inception, Iluzionista, Amazing Spiderman 2012, Ani-matrix, V jako vendeta, X-Man First Class, Thor a Batman Začíná.

Premiéra 26.07.2012, délka 165 minut * ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *
Temný rytíř povstal. (Warnerbros)
Temný rytíř povstal. (Warnerbros)Temný rytíř povstal. (Warnerbros)Temný rytíř povstal. (Warnerbros)