20120809 rostliny
Nová kniha Daniela Chamovitze vysvětluje, že rostliny mají podobné smysly jako lidé. (Tel Aviv University)

Izraelský rostlinný genetik Daniel Chamovitz se domnívá, že rostliny jsou podobnější lidem víc, než jsme si dosud mysleli a že dokonce mají podobné smysly jako my.

Chamovitz je ředitelem Manna centra pro biologii rostlin Telavivské univerzity a autorem nové knihy nazvané Co všechno rostliny vědí  (What a Plant Knows), ve které podrobně rozebírá své nálezy. Nově zjištěné poznatky by mohly změnit způsob, jakým se na rostliny dívá dnešní biologie, a také mít dopad na výzkum bezpečnosti potravin a lidských chorob.

Při zkoumání, jak rostliny reagují na světlo, Chamovitz objevil skupinu genů, které rostlinám říkají, zda jsou na světle nebo ve tmě. Tyto geny byly později identifikovány i u lidí a zvířat.

„Tyto proteiny kontrolují dva zdánlivě oddělené procesy,“ napsal v tiskovém prohlášení vědec a dodává: „Za prvé ovládají denní biorytmus, biologické hodiny, které našim tělům pomáhají držet se 24hodinového harmonogramu. Za druhé ovládají buněčný cyklus, takže se skrze jejich výzkum můžeme dozvědět víc třeba o mutacích v těchto genech, které vedou k rakovině.“

Rostliny podle Chamovitze „vidí“ světelné signály včetně barev, směru a intenzity světla a tyto informace používají, aby se rozhodly, jak se zachovají, například, zda budou rozvinutím listů absorbovat živiny. Rostliny také vykazují čichové smysly. Zrající ovoce například uvolňuje feromon, který může „ucítit“ nezralé ovoce poblíž a samo také dozrát.

Rostliny mají s lidmi společné i další proteiny a geny, například geny, které způsobují rakovinu prsu. Jsou proto potencionálním biologickým modelem a mohly by se využívat místo živočichů nebo společně s nimi k výzkumu některých lidských chorob.

 

small United Kingdom

 

Související články:

Výzkum: Rostliny by mohly komunikovat pomocí zvuku

Rostliny rozpoznají své sourozence, říkají kanadští vědci

Zelená inteligence: Překvapivý svět rostlin

Mozartův efekt – má hudba proslulého skladatele zázračné účinky

Výzkum: Tajemný svět primárního vnímání, část I.

V Singapuru byla otevřena zahrada „superstromů“