20120813 cinska zed
Uživatel Weibo nahrál fotky zhroucené části Velké čínské zdi v čínské provincii Che-pej. (Weibo.com)

Čínská státní média ohlásila, že část Velké čínské zdi v severní provincii Che-pej se po několika dnech vytrvalých deštů zhroutila. Jiné zdroje naznačují, že zeď částečně oslabily blízké stavební práce.

Po nedávných vytrvalých deštích se údajně z hor přivalilo velké množství vody a způsobilo zhroucení části Velké čínské zdi. Trosky úseku zdi o délce okolo 36 metrů byly nyní odstraněny. Další části, kterým hrozí zhroucení, jsou zesilovány stavebními zásahy.

Státní média tvrdí, že podle odborníků k rozpadu zdi přispěly stovky let eroze, konečný rozpad prý způsobily přívaly vody.

Jeden místní městský úředník však sdělil deníku Daily Telegraph, že na vině jsou částečně stavební pracovníci.

„Příčiny pádu se vyšetřují. Mohla k tomu přispět řada věcí, včetně stavebních prací,“ citoval deník úředníky.

Mnohé části Velké čínské zdi jsou v havarijním stavu, průběžně se opravují pouze některé oblasti, zejména kolem Pekingu a dalších turistických destinací.

Podle projektu China Heritage Project at the Australian National University (CHPANU), je 2100 kilometrů starověkých hradeb v severní provincii Ša-an-si „v ohrožení“. Část zdi o délce 180 kilometrů postavené v dynastii Ming se „v důsledku výstavby infrastruktury a energetických projektů“ rozpadá.

K dalšímu narušení části zdi postavené za dynastie Ming došlo v autonomní oblasti Ning-sia Chuej v severní Číně. Podle CHPANU zde zeď musela ustoupit průchodu dvou úseků silnic, zatímco ostatní části zdi v regionu se zhroutily.

Velká čínská zeď byla postavena z materiálů jako jsou cihly, kámen, dřevo a hlína jako série opevnění podél linie vedoucí z východu na západ. Některé části byly vystavěny v 7. století př. n. l., ale většina z nich byla přestavěna během dynastie Ming, kdy bylo třeba ochránit Čínu před mandžuskými a mongolskými nájezdníky.

Velká čínská zeď je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

 

small United Kingdom