20120814 odliv kapitalu

„Je to asi nějaký fenomén doby, že lidé narychlo skupují americké dolary.“ (Getty Images)

Čínské vydání Epoch Times předpokládá, že už nastal velký odliv kapitálu z Číny. Mnohé podniky a investoři kvůli obavám z dalšího propadu čínského růstu převádějí zřejmě své zásoby čínské měny do ciziny. Z Číny přicházejí zprávy, které tento předpoklad potvrzují. Wallstreet Journal analyzoval pod názvem „Čína – hvězda před pádem“ všechny možné důvody pro blížící se ekonomický kolaps lidové republiky. 

Čínská centrální banka 12. července 2012 oznámila stav měnových rezerv v Číně, které koncem června činily 3,24 bilionů amerických dolarů. Ve srovnání se stavem ke konci března poklesly tyto rezervy o 65 miliard USD. Webové stránky Finance.sina.com vydaly zprávu, že čtvrtletní uzávěrka měnových rezerv v Číně znovu klesla. Poprvé od roku 1998 klesla koncem roku 2011.

Tentokrát však důvod pro pokles měnových rezerv nespočívá ve špatném zahraničním obchodu. Stránka Finance.sina.com citovala údaje ministerstva obchodu, z nichž vyplývá, že Čína ve druhém čtvrtletí nahospodařila obchodní přebytek ve výši 68,9 miliard USD. To je zřetelně více než v prvním čtvrtletí letošního roku či ve stejném období loňského roku, kdy čistý zisk činil 670 milionů a obchodní přebytek 46,7 miliard USD.

Bankovní poradce z Bank of Communications, který se na Finance.sina.com k tématu vyjádřil, vidí příčinu klesajících měnových rezerv v rostoucím zájmu obyvatel i podniků o koupi cizích měn. Dalším aspektem je stoupající kurz dolaru. Tato domněnka plně koresponduje s daty čínského ministerstva obchodu, které 17. července oznámilo, že v první polovině roku odteklo z Číny do jiných zemí 5,42 miliard dolarů v podobě přímých investice do nefinančního sektoru. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 48,2 procent.

Finanční webová stránka Finance.gucheng.com zcela otevřeně napsala, že současným trendem je investovat kapitál mimo Čínu. Investiční analytik čínské banky Merchants Bank pak informace této webové stránce potvrdil s tím, že v první polovině roku kapitál vykazuje tendenci vytékání ven z Číny.  A dodal: „Zřejmě existuje fenomén zvýšeného zájmu obyvatel o nákup amerických dolarů.“ Dle jeho názoru bude také klesat kurz yuanu, zvláště v druhé polovině roku a odtok kapitálu z Číny do jiných zemí bude pokračovat.

Epoch Times dále citoval výpočty Fan-weje, hlavního analytika finanční společnosti Hongyuan Securities. Ten sledoval obchodní přebytek a přímé investice z Číny do zahraničí a došel k závěru, že ve druhém čtvrtletí opustilo Čínu více než 100 miliard amerických dolarů. Wallstreet Journal odhaduje, že jenom za duben odtekla z Číny suma převyšující 11 miliard dolarů.

V tomto úniku kapitálu hrají možná rozhodující úlohu bohatí Číňané, kteří mají v plánu Čínu opustit. Podle Sydney Morning Herald se z 20 000 Číňanů, kteří (každý) vlastní více než 15 milionů dolarů investičního majetku, už 27 procent z Číny vystěhovalo a 47 procent už činí přípravy na vystěhování. Důsledky tohoto úniku kapitálu mohou mít na čínskou ekonomiku zničující dopad. V článku „Čína – hvězda před pádem“ byla vypracována teze, že zkorumpovaní členové strany a ostatní bohatí Číňané mohou vyváděním kapitálu ze země ohrozit jistotu měnových rezerv Číny ve výši 3,2 bilionu USD. Podle odhadu politologa Victora Shiha vlastní jedno procento nejbohatších čínských domácností majetek ve výši 5 bilionů USD.

Čínské banky už na tento odliv kapitálu začaly reagovat. Podle výpovědi jednoho bankovního úředníka z Pekingu pro Epoch Times je směna yuanů za americké dolary nyní tak častá, že při koupi více než 2 000,- USD je v současnosti nutné si předem dojednat termín.

 

small Germany