20120822-protijaponske-demonstrace
Skupina demonstrantů křičela hesla protestující proti vlastnictví japonských ostrovů známých jako Senkaku v Japonsku. Čína 19. srpna 2012. (STR/AFP/GettyImages)

 

Masové protesty proti Japonsku se konaly ve více než deseti  městech po celé Číně včetně Pekingu a dále ve městech Ťi-nan, Čching-tao, Kuang-čou, Šen-čen, Tchaj-jüan a Chang-čou.

Demonstranti se údajně zlobí kvůli nedávnému sporu s Japonskem o ostrovy Senkaku, neobydlený skalnatý soubor ostrovů, jejichž vlastnictví bylo nedávno v rámci konkurenčních územních nároků v poslední době přetřásáno.

Čínští aktivisté se nedávno pokusili na ostrovy doplout a japonské pobřežní hlídky je zatknuly. Nedlouho poté, co byli čínští aktivisté pryč, doplula na ostrovy na oplátku skupina nacionalistických Japonců.

Někteří pozorovatelé uvádějí, že protesty jsou především ironií moderní Číny. Podle některých Číňanů jsou protesty organizovány komunistickou stranou, aby odvedly pozornost od jiných problémů před plánovaným 18. sjezdem komunistické strany.

Právní expert Čao Kuo-ťün na svém blogu satiricky uvedl, že jediný skutečný důvod k proti-japonským náladám v těchto dnech by mělo být to, že to byla japonská okupace Číny v letech 1930 a 1940, která nakonec vedla k tomu, že ji ovládla Komunistická strana. "Od té doby Číňané přetrpěli ta největší neštěstí. Pouze proto bychom měli mít proti-japonský sentiment," míní Čao Kuo-ťün.

Článek byl redakčně zkrácen

Plné znění v Angličtine

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Protijaponská demonstrace v Jižní Korei (video)

Čína: Režim uspořádal proti-japonské demonstrace, rychle je však zase rozehnal

Japonsko začíná testovat protiteroristický skener celého těla