Svědomí ho donutilo odejít, říká bývalý reportér tiskové agentury Sin-chua

20120829 kanada
Reportér a publicista Mark Bourrie zanechal své práce u Sin-chua (Nová Čína) poté, co dostal několik požadavků, aby dělal špionáž pro čínský režim. (archív M. Bourrieho)

Dlouholetý kanadský parlamentní zpravodaj a publicista Mark Bourrie se rozhodl opustit své zaměstnání pro čínskou tiskovou agenturu Sin-chua (Nová Čína), když mu došlo, že jej využívají jako špeha.

Nová Čína je hlavní tiskovou agenturou čínského komunistického režimu s pobočkami po celém světě, kde zaměstnává i místní zpravodaje. Většina světových médií přebírá zprávy z Číny od agentury Sin-chua.

Práce Bourriemu zajišťovala stálý a poměrně vysoký příjem, přesto žurnalista tvrdí, že mu svědomí nedovolilo pokračovat dál. Než se svého postu ujal, Bourrie kontaktoval CSIS (výzvědná služba Kanady), aby se s nimi poradil, ale nikdy nedostal žádnou odpověď.

I když většina úkolů spočívala ve zpravodajství, některé byly jasnou špionážní prací, která měla pro komunistickou stranu v Číně zjistit, na co se kritici režimu v Kanadě chystají. Jak takových úkolů přibývalo, Bourrie začínal cítit, že je jeho novinářská čest kompromitována.

„V životě přijdou chvíle, když musíte odmítnout a říct: „Tohle je špatně.“ Udělat to, opravdu vědět, že to dokáži udělat, nevymlouvat se a nepokračovat v tom bylo očisťující,“ prohlásil novinář.

Bourrie si vybudoval skvělé renomé. Publikoval několik knih včetně bestselleru The Fog of War, získal několik ocenění, přednášel na Carletonské univerzitě. Díky jeho práci parlamentního dopisovatele se Sin-chua dostala blízko kanadskému centru moci. Žurnalista pro čínskou agenturu pracoval přibližně dva roky. Odejít se rozhodl poté, co ho požádali, aby sestavil přepis tiskové konference s dalajlámou, která se uskutečnila v dubnu v Ottawě. Nadřízení po něm také chtěli zjistit, o čem se duchovní vůdce Tibetu bavil s kanadským premiérem Stephenem Harperem.

Když předtím předával agentuře zprávy o aktivitách čínských disidentů v parlamentu, nikdy se nedočkal jejich zveřejnění. Žádal tedy po svém vedoucím vysvětlení, co se  stane se zpracovanými dokumenty, a ten odpověděl, že budou poslány do Pekingu a nejsou určeny k publikaci. Tím míra trpělivosti Bourrieho přetekla. Podal demisi a varoval tiskové středisko parlamentu, že je Sin-chua zapojena do špionáže pro čínský režim.

Žurnalistovi dělaly starost hlavně informace, k jakému účelu čínská vláda používá informace o čínských disidentech, jako jsou pro-tibetští aktivisté nebo stoupenci Falun Gongu. Podle něj už se stalo normou, že Sin-chua vysílá na tibetské protesty, akce Falun Gongu a další aktivity všechny své zaměstnance i lidi na volné noze, hlavně fotografy a kameramany, kteří vše pečlivě natáčejí a fotí, včetně detailních záběrů obličeje. Bourrie tvrdí, že když jej požádali, aby sepsal jména všech přítomných na tiskové konferenci Falun Gongu, odmítl.

Bourrie doufá, že jeho kolegové vezmou kauzu vážně a uvědomí si, že Sin-chua poškozuje pověst celého tiskového střediska kanadského parlamentu. Co se týká jeho budoucnosti, říká, že příjem v přepočtu kolem jednoho milionu korun mu bude chybět, ale že hlady neumře. Dá mu to aspoň čas pro editaci jeho poslední knihy, stále má nějaké menší zakázky a také jeho žena pracuje. „Takový je život, spousta lidí je na tom hůř než já. Ne že bych byl úplně na dně.“

Špionážní aktivity tiskové agentury Nová Čína jsou zdokumentovány již od jejího zrození. Čchen Jung-lin, který pracoval na vedoucím diplomatickém postu v Austrálii a později zběhl do USA, vloni řekl The Epoch Times, že reportéři Sin-chua musí špionáž provádět jako součást svého povolání.  „Hrají roli špionů, protože Sin-chua je ve skutečnosti prodlouženou rukou tajných služeb Čínské komunistické strany (ČKS). Povaha jejich práce znamená, že musí použít všech prostředků k infiltraci a získání tajných informací,“ prohlásil přeběhlík.

Tento fakt potvrdila i zpráva organizace Reporters Without Borders (Reportéři bez hranic) vydaná v roce 2005. Píše se v ní: „Sin-chua je de facto řízena oddělením propagandy. Agentura získává své redakční pokyny od tohoto orgánu ČKS a otrocky se jimi řídí.“ Oddělení propagandy je důležitý orgán komunistické strany v Číně, který má na starosti propagandu a cenzuru ve státě. Jeho nařízením a instrukcím podléhají všechna čínská média, ministerstva, orgány a instituce.

Článek byl aktualizován 31. 8. 2012.

small United Kingdom

Související články:

Čínská vláda má v ČR 6 zpravodajů, česká média v Číně jen 2

Čínští novináři působí v zahraničí jako špioni, tvrdí bývalý diplomat

USA: Návrh zákona na zrušení výhod čínských prorežimních médií (video)