Reportér hongkongského listu Apple Daily se zúčastnil společně s univerzitními studenty výletu do pevninské Číny.

Výlet byl organizován pro 400 studentů z Hongkongu, Macaa, Tchaj-wanu a pevninské Číny deseti různými společnostmi, jako jsou Hong Kong Youth Exchange Promotion United Association a Hong Kong-Taiwan Youth Exchange Promotion Association.

Wang Č'-min (Wang Zhimin), který je zástupcem ředitele styčné kanceláře v Hongkongu, slouží jako čestný poradce. Styčná kancelář je jakýmsi ekvivalentem velvyslanectví a je orgánem čínského komunistického režimu.

Reportér Apple Daily, který neodhalil svoje jméno, se zúčastnil „výměny studentů“ zájezdu, který dostal oficiální název Miluji svoji Čínu.

Název Miluji svoji Čínu se stal již značkou podobných zájezdů, kterých bylo již uskutečněno za posledních 11 let značné množství. Studenti jsou na nich povzbuzováni, aby měli rádi svoji „mateřskou zem“ či snad spíše, jak se podle programu zájezdu ukázalo, její vládnoucí režim.

 

Miluj Čínu – Čína je Strana – Strana je tvoje matka

20120829 uhelny dul
Zdravotnický pracovník stojí před vchodem do uhelného dolu v provincii Šan-si, ve kterém bylo při důlní nehodě více než 110 pracovníků zasypáno půdou. 5. dubna 2010. (Peter Parks/AFP/Getty Images)

Už při první zastávce ve městě Tchaj-jüan v provincii Šan-si se žáci setkali s komunistickými úředníky včetně dvou zástupců Národního lidového kongresu, kdy byli povzbuzováni, aby hromadně provolávali slogan „Miluji svoji Čínu“. Reportér se do skandování zapojit nechtěl, a tak mu vedoucí skupiny signalizoval, že by měl začít s ostatními také provolávat.

Skupina studentů dále navštívila čtyři modelové státní továrny. Nejprve navštívili závod pro výrobu železa a oceli v Tchaj-jüanu. Tovární průvodce chválil úspěchy komunistické strany, kterých dosáhla poté, co zavedla politické reformy.

Další zastávkou byla návštěva muzea uhlí. Muzejní průvodce řekl studentům, že čínské uhelné doly jsou velmi bezpečné, aniž by se zmínil o častých nehodách v uhelných dolech, o nichž se obecně dobře ví a které plní novinové titulky zahraničních, hongkongských a tchajwanských médií (nikoliv tedy čínských státních médií).

Čínské doly jsou obecně považovány za nejnebezpečnější na světě, ačkoli existují značné rozpory mezi oficiálním a neoficiálním počtem obětí důlních nehod. V roce 2007 aktivista za lidská práva Robin Munro z China Labor Bulletin odhaduje, že při těžbě uhlí přijde o život 20 000 lidí ročně. Článek vydaný státní tiskovou agenturou Sin-chua (těžce cenzurovanou) v roce 2012 uvádí, že v první polovině roku 2011 došlo při těžbě uhlí v Číně k 1 973 smrtelným nehodám.

Reportérovi se podařilo zachytit část výletu na videokameru. Záznam byl později společností Apple Daily sestříhán do videospotu. Na videu vystupuje jeho spoluúčastník „poznávacího“ zájezdu, který prohlašuje: „Uhelné továrny a doly popisují jako velmi mocné, ale nezmínili by případy výbuchů nebo zranění pracovníků. Mám pocit, že s námi jednají, jako bychom byli slabomyslní a bylo snadné nám vymývat mozky."

Sto dvacet vysokoškolských studentů z města Sien včetně některých mladých členů komunistické strany bylo vyzváno k "výměně" s hongkongskými studenty. Reportér v reportáži uvedl, že jeden z členů strany mu řekl, že vláda jedné strany je jediný způsob, jak v Číně udržet dlouhodobou stabilitu.

„Moc Čínské komunistické strany (ČKS) pochází z hlavně pistole. Nemohou jen tak předat stát někomu jinému," prohlásil člen ČKS.

Členové ČKS také tvrdili, že hongkongští lidé neznají pravdu o událostech na Náměstí nebeského klidu v Pekingu v roce 1989, kdy proběhl takzvaný „masakr na náměstí“. Jeden z členů ČKS řekl reportérovi, že policie byla přinucena, aby zakročila proti studentům, protože mnozí z nich zabili policisty.

„Oni [studenti] stáhli policisty z kůže a pověsili je na městské brány. Takže vojáci byli přinuceni přijmout opatření," prohlásil člen ČKS.

Organizátoři zájezdu také zařídili, aby se studenti vyfotografovali se stranickým tajemníkem provincie Šan-si. Když stranický tajemník přišel, bylo studentům nařízeno, aby provolávali slogan Miluji svoji Čínu.

Jen před několika týdny, 29. července 2012, vyšlo okolo 90 000 obyvatel Hongkongu do ulic, aby protestovali proti rostoucímu vlivu čínské komunistické strany na jejich záležitosti. Dříve byl Hongkong zvláštní administrativní oblastí, nyní vláda oznámila, že zařadí do osnov výuky pro základní školy "morální a národní vzdělávací kurz", který si klade za cíl naučit studenty komunistické ideologii.


small United Kingdom