20120901 spion
Ilustr. foto. (GOU YIGE/AFP/Getty Images)

Největší potencionální hrozbu pro naši republiku představuje špionáž Ruské federace a ČLR. Na rozkrývání aktivit těchto dvou rozvědek se proto vloni zaměřily i naše zpravodajské služby, které koncem srpna vydaly výroční zprávy o své činnosti.

V rámci kontrašpionáže se Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba (BIS) vloni soustředily na ruské a čínské tajné služby.

Vojenské zpravodajství uvádí, že „za největší hrozbu pro rezort Ministerstva obrany jsou nadále považovány ruské zpravodajské služby – vojenská rozvědka GRU a civilní rozvědka SVR. Přesto lze konstatovat, že rezort Ministerstva obrany není jejich prioritním cílem a těžiště ruských zpravodajských operací směřuje spíše do politické a ekonomické oblasti“.

Čínské výzvědné služby a čínské společnosti se podle naší armádní rozvědky zase pokouší o technologickou špionáž se vztahem k armádě ČR.

„Jejich cílem byly zejména firmy a instituce, které se zabývají vývojem pokročilých technologií, jejichž získání by mohlo výrazným způsobem posunout rozvoj čínského hospodářství nebo modernizaci ozbrojených sil,“ píše VZ.

Zpráva BIS upozorňuje na vysoké a nereciproční zastoupení ruských zpravodajských důstojníků, kteří působí pod diplomatickým krytím.

„Ruská strana nepokrytě zneužívá disproporce mezi velikostí české diplomatické mise v Rusku a ruské mise v ČR a různými formami politického nátlaku a recipročních opatření nutí ČR přijímat příslušníky ruských rozvědek jako diplomaty,” píše se ve zprávě.

Rusové se vloni údajně zaměřovali na monitoring kavkazské komunity v ČR, na odvětví energetiky či na prostředí komunální a krajské politiky. Tady by podle BISky mohlo dojít ke zneužití informací o nečistých praktikách politiků k jejich vydírání a ovlivňování. Naši rozvědčíci rovněž odsoudili ruskou dezinformační kampaň, ve které ruské úřady označují dobročinnou organizaci Člověk v tísni za součást al-Káidy a obviňují ji ze spolupráce s „kavkazskými teroristy“.

Co se týče čínských zpravodajských služeb, ty nejsou podle BIS přímým rizikem pro české občany a snaží se držet svého diplomatického krytí.

„Jejich aktivity se zaměřují na vyhledávání potenciálních cílů: osob, společností, technologií. Přímé riziko však může hrozit našim občanům při cestě do Číny nebo „při kontaktu s třetím subjektem (obchodní společností), který je český, ale zastupuje čínský zájem v pozadí (nákup technologie, investiční operace).“

Z praxe jsou rovněž známy metody, kdy se čínské rozvědky pokusily pomocí měkkých i tvrdých metod získávat vliv nad západními politiky (viz článek zde) a shromažďovat utajované informace o technologickém know-how vyspělých států v oblasti vojenské i průmyslové. K tomu se často využívá i kybernetická špionáž prováděná z Číny. Experti již nějakou dobu varují, že čínští hackeři placení státem představují zvýšenou hrozbu nejenom pro sektor státní, ale i ten soukromý. Riziko platí zejména pro vyspělé země.

Další věcí je nebezpečí, na které upozorňuje R. Šubert z BIS: „U čínských občanů, ať už je to podnikatel nebo někdo jiný, je taková zvláštnost, že když se dostanou na cizím území k nějakým datům, nějakým důležitým informacím z vědy a technologie, automaticky považují za svou občanskou povinnost, za svou službu vlasti - předat je do Číny.“

 Své o aktivitách čínských tajných služeb ví i stoupenci meditační praxe Falun Gong, kterou čínská vláda pro její masovou popularitu zakázala od roku 1999. Od té doby vedou po celém světě informační kampaně s cílem pronásledování v pevninské Číně ukončit.

,,Čínská zpravodajská služba vyvíjí aktivní zájem také o činnost praktikujících Falun Gongu v České republice. Veřejnou činnost praktikujících se snaží nejen monitorovat, ale také aktivně ovlivňovat a narušovat – od vysílání zjevných či skrytých agentů, zasahování do České televize při sjednávání rozhovorů, focení lidí při poklidných protestech až po nátlak na žáky Falun Gongu či přímo na naše státní orgány a instituce, aby s příznivci Falun Gongu nespolupracovaly apod. Praktikující Falun Gongu na podkladě praktických zkušeností také vyjádřili výrazné podezření na odposlouchávání jejich telefonů. Tyto (většinou monitorovací) akce jsou namířeny nejen vůči entickým Čínanům, ale i vůči občanům České republiky. Je zde patrná snaha čínské strany ovlivnit některé věci, ale také zřejmě otestovat možnosti, kam lze u politiků, policistů, veřejnoprávních médií apod. zajít. Podobné zkušenosti mají i na Slovensku a většinu nich lze doložit. Z mých zkušeností lze také dovodit aktivní spolupráci ruské a čínské strany v otázce potlačování Falun Gongu v ČR" sdělil na dotaz The Epoch Times svůj názor místopředseda české Asociace Falun Gong, Bohumil Bartošek.

Doplněno 3. 9. 2012 20:46

Doplněno 12. 9. 2012 13:50

Související články:

Kanadský novinář pracoval jako špión pro Čínu

Čínská vláda má v ČR 6 zpravodajů, česká média v Číně jen 2

Čínští novináři působí v zahraničí jako špioni, tvrdí bývalý diplomat

USA: Návrh zákona na zrušení výhod čínských prorežimních médií (video)

Lákavý rudý koberec - Jak Čína získává vliv nad západními osobnostmi