Skandál vyvolaný uvnitř čínské komunistické strany je hodnocen jako zločin

Po Si-laj 13. března v Pekingu, dva dny před jeho odvoláním z postu tajemníka komunistické strany metropole Čchung-čching. Ústřední výbor ČKS rozhodl o zrušení jeho kandidatury do 18. Národního lidového kongresu. (Lintao Zhang/Getty Images)
Po Si-laj 13. března v Pekingu, dva dny před jeho odvoláním z postu tajemníka komunistické strany metropole Čchung-čching. Ústřední výbor ČKS rozhodl o zrušení jeho kandidatury do 18. Národního lidového kongresu. (Lintao Zhang/Getty Images)

Kdysi stoupající hvězda Čínské komunistické strany (ČKS) a bývalý člen politbyra Po Si-laj, jehož osud je v posledních sedmi měsících v disciplinárním výboru komunistické strany, bude podle hongkongského deníku brzy souzen.

Deník Apple Daily informoval 25. září, že čínský režim rozhodl, že se Po Si-laj dopustil závažných trestných činů a bude muset nést následky.

Čínský režim s jeho soudním procesem vyčkával, než se podaří veřejně se vypořádat s případem Po Si-lajovy manželky Ku Kchaj-laj, která byla souzena za vraždu britského podnikatele, a jeho pravé ruky - policejního ředitele Wang Li-ťüna, který zběhl na americké velvyslanectví.

Podle deníku rozhodl Ústřední výbor ČKS o zrušení Po Si-lajovy kandidatury do 18. Národního lidového kongresu a zároveň ukončil jeho členství ve straně ještě předtím, než jeho případ předal soudu.

Apple Daily uvedl, že není známo, kdy se soud bude konat, ale s největší pravděpodobností to bude ještě před 18. stranickým kongresem, kde budou oznámeny změny v nejvyšším vedení strany. Konání sjezdu se očekává na 8. listopadu, kdy má dojít k předání moci.

Po Si-laj je bývalým vedoucím strany ve městě Čchung-čching, který se měl stát členem ve Stálém výboru politbyra, skupině devíti mužů, která vládne straně. Jeho strmý pád začal ve chvíli, kdy jeho bývalý policejní šéf Wang Li-ťün uprchl 6. února 2012 z Čchung-čchingu na americký konzulát v nedalekém Čcheng-tu.

Následným vysláním více než 70 ozbrojených policejních vozů, které měly za úkol obklopit americký konzulát a vynutit si Wangův návrat, riskoval Po Si-laj mezinárodní incident. Wang ovšem neskončil v Poově náruči, nýbrž v Pekingu, kam jej eskortovali straničtí úředníci. Wang tak skončil v rukou prezidenta a interního disciplinárního výboru strany.

Podle amerického reportéra Billa Gertze řekl Wang americkým činitelům na konzulátu o plánovaném spiknutí Po Si-laje a šéfa bezpečnostních složek Čou Jung-kchanga. Jednalo se o připravovaný převrat s cílem sesadit a nahradit budoucího vůdce strany Si Ťin-pchinga. 

Wang dále během vyšetřování poskytl důkazy, které usvědčují manželku Po Si-laje, právničku Ku Kchaj-laj, z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. Předpokládá se, že také předal informace o zapojení Poa a jeho manželky Ku Kchaj-laj do nelegálních transplantací a prodeje mrtvých těl politických vězňů z řad duchovního hnutí Falun Gong. Nucené odebírání orgánů politickým vězňům a prodej mrtvol továrně pro zpracování lidských těl v Ta-lienu údajně těmto dvěma přinášelo nemalé výdělky.

Když skončilo jednání Národního lidového kongresu v polovině března 2012, bylo Poovo členství v politbyru a ústředním výboru zrušeno a byl následně předán k výslechu vnitřního oddělení komunistické strany, kterému se přezdívá „shuanggui“.

20120929 policajt
Čínští policisté hlídají lidový soud v Čcheng-tu 24. září, ve kterém byl odsouzen Wang Li-ťün, pobočník Po Si-laje. Podle deníku Apple Daily zde brzy čeká proces i Po Si-laje. (Mark Ralston/AFP/Getty Images)

V historii ČKS se vysoce postaveným úředníkům často podařilo přečkat mnohé skandály. Ještě poměrně nedávno se zdálo, že se Poovi dostane shovívavého zacházení.

Po nebyl obviněn z převratu a ani při soudním procesu s jeho ženou státní média jeho jméno nezmínila. Nakonec byl i jeho ženě Ku Kchaj-laj uložen shovívavý trest.

Na konci srpna 2012 byl zveřejněn seznam jmenovaných zástupců do Národního lidového kongresu a bylo na něm uvedeno také Poovo jméno. To naznačuje, že i po tom všem měl nakonec určitou politickou budoucnost.

V září 2012 informoval hongkongský magazín, že se straničtí vůdci rozhodli vrátit Poovi jeho členství ve straně, což ho učiní imunním vůči trestnímu stíhání.

Ve frakci sestavenou bývalým lídrem strany Ťiang Ce-minem byl Po klíčovou postavou. Jelikož jeho případ rozdělil vedení strany do takové míry, ukázalo se, že informace zprostředkována magazínem o jeho nepronásledování byla účelová. Díky ní mělo dojít k tomu, že strana nebude vnímána tak, že se rozpadá.

Velmi brzy může být osud Po Si-laje jasnější. Podle Apple Daily bude klíčový třetí Lidový kongres ve městě Čchung-čching. Tam se má totiž rozhodnout o zrušení jeho členství v Národním lidovém kongresu. Tímto krokem by bylo umožněno jeho trestní stíhání. 

Apple Daily také cituje zdroj z Pekingu, který interpretuje nedávné články ve státních médiích jako „naznačující změnu“ v oficiálním postoji vůči Poovi.

Státní agentura Sin-Chua zveřejnila, že když policejní ředitel Wang Li-tün nahlásil úřadům v Čchung-čchingu, že Ku Kchaj-laj zavraždila Neila Heywooda, byl Po Si-lajem vztekle okřiknut a udeřen do obličeje.

Zdroj uvedl, že tato zpráva vztahující se k Po Si-lajovi je prvním případem, kdy státem ovládaná média spojila jméno Po Si-laje s případem vraždy Brita Neila Heywooda.

Soud uvedl dva důvody, proč se dostalo Wangovi shovívavého řešení. Za prvé, Wang informoval Výbor čínské komunistické strany v Čchung-čchingu o zapojení Ku Kchaj-laj do vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. Za druhé, poskytl stopy pro odhalování závažných trestných činů spáchaných někým jiným a hrál klíčovou roli při vyšetřování těchto případů.

Označení „spáchané někým jiným“ se v tomto případě nevztahuje na Ku Kchaj-laj, ale spíše na Po Si-laje. Podle zdroje je toto jasným znamením, že Ústřední výbor strany učinil rozhodnutí s Po Si-lajem „zúčtovat“ z důvodů jeho vážných trestných činů.

Zdroj Apple Daily také uvedl, že pokud započne soudní proces s Po Si-lajem, ať už bude obvinění jakékoliv, bude určitě shledán vinným. Pokud se strana rozhodne Poa soudit, nebude to proto, aby ho očistila.

 

small United Kingdom

 

Související články:

Padlý funkcionář Po Si-laj vyloučen z komunistické strany, čeká ho soud

Policejní ředitel dostal patnáct let, rozsudek nepřiznává všechno

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě

V říjnu se má změnit vedení čínského režimu

Soudní proces s Ku Kchaj-laj – zaplacené doživotí

Proč manželka padlého čínského ministra zavraždila britského podnikatele?

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě