20121002 proti japan
Čínský stranický šéf Chu Ťin-tchao (vlevo) a Si Ťin-pching (vpravo) na plenárním zasedání Národního lidového shromáždění (obdoba parlamentu), 10. března 2011. (Lintao Zhang/Getty Images)

20. září prozradil zdroj z Pekingu mediálnímu partnerovi The Epoch Times, že Chu Ťin-tchao byl šokován nedávnými násilnými proti-japonskými protesty a Peking pravděpodobně připravuje akci na prošetření celé věci.

„Chu se domnívá, že demonstrace způsobené sporem o ostrovy Senkaku byly záměrné, a to za účelem vyvolání vnitřních nepokojů,“ řekl zdroj týdeníku New Epoch Weekly.

U příležitosti 81. výročí incidentu „Mukden“, který Japonsko využilo 18. září 1931  jako záminku pro vpád do Číny, se téměř sto měst zapojilo do pochodu ulicemi, při kterém nesli demonstranti portréty Mao Ce-tunga a transparenty s hesly, jejichž tón silně připomínal Kulturní revoluci.

V některých městech byly k vidění transparenty s hesly „ostrovy Senkaku patří Číně a Po Si-laj patří lidu.“ Po Si-laj je stoupencem mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina, nedávno byl však prezidentem vyloučen ze strany.

Na jiných místech docházelo k zapalování ohňů, ničení restaurací či dokonce rabování japonských obchodů.

Uživatelé internetu identifikovali několik vůdců protestních akcí jakožto stranické úředníky nebo policisty, což vzbuzuje obavy, že protesty byly v některých případech cíleně organizované.

„Zdá se, že úřady v Pekingu získaly nějaké důkazy, které naznačují, že politici a právní systém jsou zapleteni do tohoto řetězce násilí,“ uvedl zdroj týdeníku New Epoch Weekly.

Čou Jung-kchang, vedoucí Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), který dohlíží na věci zahrnující podle stranické rétoriky „záležitosti státu a práva“, je podezřelý z toho, že protesty ze zákulisí organizoval. Čou Jung-kchang je jako Po Si-laj, členem stejné mocenské frakce, vyloučení Po Si-laje tak zasahuje i jeho samotného.

Pokud je to pravda, pravděpodobně se změní postoj uvnitř Čínské komunistické strany (ČKS), že by Čou Jung-kchang mohl bez problémů odstoupit ze svojí funkce a užívat si klidného důchodu. V závislosti na výsledku šetření by mohlo dojít také k jeho exemplárnímu potrestání. Po Si-laje pravděpodobně bude čekat soudní proces za prohřešky, pro něž byl vyloučen ze strany, ale židle se nyní třesou pod všemi členy Ťiangovi mocenské frakce, proto údajně podnikají zoufalé výpady proti prezidentovi. Jedním z jejich útoků by mohlo být právě vyvolávání nepokojů a konfliktů okolo ostrovů Senkaku.

Jiný informovaný zdroj v Pekingu uvedl, že v raném stádiu sporu o ostrovy Senkaku mělo mnoho vojenských generálů ČKS k této záležitosti radikální postoj. Později je však Si Ťin-pching údajně upozornil, aby nepodněcovali napětí.

Další zdroj dodal, že po 18. Národním kongresu se mnoho potomků hlavních komunistických revolucionářů a vlivných jednotlivců čínské porevoluční generace, kteří využívají své konexe, aby zbohatli, připojí k nejvyšší Ústřední vojenské komisi (UVK). UVK zodpovídá za vedení všech ozbrojených sil v zemi. Tito členové by následně přijímali rozkazy od Si Ťin-pchinga. Si se ujišťuje, že je schopen efektivně vést zahraniční politiku se Spojenými státy a Japonskem. Vztahy s Japonskem a Spojenými státy považuje Čína za klíčové.

Článek upraven 3. 10. 2012

small United Kingdom

Poznámka editora: Když policejní šéf velkoměsta Čchung-čching 6. února uprchl na americký konzulát v Čcheng-tu, rozpoutal politickou bouři, která stále probíhá. Mocenské boje v zákulisí komunistické strany se točí okolo jejich postoje k pronásledování Falun Gongu. Na jedné straně se mocenská frakce bývalého generálního tajemníka strany Ťiang Ce-mina snaží udržovat represe proti Falun Gongu v běhu a vyhnout se zodpovědnosti za zločiny, kterých se při kampani dopustili. Na druhé straně stojí úředníci, kteří se odmítají na represích nadále účastnit. Celá událost představuje jasnou volbu pro úředníky a občany Číny, stejně jako pro lidi po celém světě: buďto represe proti Falun Gongu podpořit nebo jim odporovat. Historie bude zaznamenávat, jak se každý člověk rozhodne.

mensi-rezim-v-krizi5Klikněte na www.velkaepocha-rezim pro zobrazení nejnovějšího vývoje událostí okolo probíhající krize čínského režimu. V tomto speciálním tématu, nabízíme čtenářům nezbytný kontext k pochopení celkové situace. Stručný popis vývoje událostí. Hlavní hráči mocenských bojů?

 

Čtěte také:

Žádné kompromisy s ostrovy nebudou, říká japonský premiér

Konflikt s ostrovy Senkaku záměrně vyvolala mocenská frakce uvnitř čínského režimu, říká zdroj

Ostrovy Senkaku: Byl sesazen funkcionář, který údajně vyvolal konflikt

Čína: Mocenská frakce ztratila svou poslední "baštu"