ČSO zve o víkendu 6. a 7. října na Evropský festival ptactva

20121005 ptactvo2
Evropský festival ptactva v ČR (Tovačov 2011). (archiv ČSO)

Letošní ročník Evropského festivalu ptactva se bude u nás konat na 46 místech. Profesionální ornitologové i milovníci ptactva z řad veřejnosti si tak připomenou zázrak ptačí migrace a společně přivítají nastupující podzim.

Příznivci našich ptačích přátel, kteří nás doprovázejí svým zpěvem a odstraňují z našeho života dotěrný hmyz, se mohou vypravit na šestačtyřicet míst, lokalit, kde mohou společně s ornitology pozorovat opeřené společníky.

První říjnový víkend, 6. a 7. října 2012, již tradičně ornitologové organizují pro veřejnost vycházky do přírody, spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých ptačích druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace.

Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Pro děti jsou nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.

 

Nejen v celé Evropě…

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších 38 evropských a středoasijských zemích.

Festival ptactva je současně úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků BirdLife International, jehož je Česká společnost ornitologická národním partnerem.

 

Záznamy ČSO

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích údaje o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, o nejčastěji pozorovaných druzích nebo o nejvzácnějších druzích. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos poprvé Česká společnost ornitologická. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.

Seznam vycházek v rámci Evropského festivalu ptactva v ČR najdete na webových stránkách ČSO zde.

Čtěte: Evropský festival ptactva podává své výsledky

20121005 ptactvo4
Jedna z vycházek - Josefovské louky u Jaroměře, soukromý Ornitologický park. Má umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky a zpřístupnit území lidem a umožnit jim obdivovat krásu přírody. Jedinečný projekt v rámci České republiky. (Kamil Čihák/ČSO)