20121008 bees
Ilustr. foto. (Joel Saget/AFP/GettyImages)

Včely ve východní Francii vyrábí med zabarvený do modrozelena. Krmí se totiž zbytky bonbónů M&M's z blízké továrny zpracovávající odpad firmy Mars.

Včelaři z alsaského Ribeauvillé zjistili, že jim jejich včely místo opylování květin létají do továrny na bioplyn, vzdálené tři kilometry, a krmí se tam rozdrceným odpadem ze sladkých kuliček M&M’s. Včelaři si televizi France 24 postěžovali, že barevný med je teď neprodejný.

Včela používá svůj dlouhý sosák tvarovaný jako slámku k tomu, aby z květin nasála nektar. Ten si ukládá v medném váčku. Část nektaru včely stráví jako potravu pro udržení energie. Když se vrátí do úlu, rozdělí nektar do pláství, kde se voda vypaří a nektar se přetvoří na med.

V tomto případě však došlo k tomu, že si včely místo sběru květového pylu nasbíraly zpracovaný barevný cukr z bonbónů. Firma Agrivalor, která továrnu provozuje, pro deník Le Monde uvedla, že je jí „situace vážně líto“, nicméně že operují v rámci předpisů. Zástupce firmy prohlásil, že rychle přikročili k opatřením, které dalším náletům včel zabrání.

Včelař André Frieh do televize uvedl, že modrozelený med sice chutná stejně jako normální med, avšak dodal: „Pro mě to med není. Je to neprodejné,“ řekl pro France 24.

small United Kingdom