20121008 iphone
Čínští dělníci při sestavování elektronických součástek v továrně Foxconnu v Šen-čenu, 26. května 2010. V závodě vyrábějícím iPhone 5 údajně mělo nedávno dojít k zastavení výroby a stávce proti pracovním podmínkám. (AFP/AFP/Getty Images)

Tisíce dělníků v čínské továrně Foxconnu, která vyrábí iPhone 5 od Apple, vyšly do stávky. Stěžují si, že požadavky na výstupní kvalitu jsou zkrátka příliš velké. Informovala o tom newyorská nezisková organizace China Labor Watch (CLW).

Podle ní se stávky, která začala v pátek v závodě v Čeng-čou, zúčastnilo na tři až čtyři tisíce zaměstnanců.

„Tato stávka je výsledkem faktu, že tito dělníci jsou prostě pod příliš velkým tlakem,“ uvedl ředitel CLW Li Čchiang. Dělníci si stěžují, že je Foxconn nutí pracovat i během státních svátků a má na ně přespříliš přísné požadavky co se týče kvality výrobků, aniž by jim nabízel patřičný výcvik pro výkon práce. Lidé jsou tak vystaveni velkému tlaku, tvrdí neziskovka.

„Kontroloři kvality se dostali do konfliktu s dělníky, kteří je několikrát zbili. Vedení továrny na stížnosti nereagovalo a nepřijalo žádná opatření,“ kritizuje CLW Foxconn. Problém eskaloval do té míry, že se jak dělníci, tak kontroloři rozhodli ke stávce.

Foxconn popírá, že by v Čeng-čou ke stávce došlo, a tvrdí, že i když se nějaké drobné roztržky začátkem týdne přihodily, byly okamžitě potlačeny. „Jakékoliv zprávy, že došlo ke stávce zaměstnanců, jsou nepřesné. K zastavení výroby v tomto zařízení ani v jiných zařízeních Foxconnu nedošlo a výroba pokračuje podle plánu,“ napsala společnost v emailu agentuře Reuters.

Za poslední roky došlo v zařízeních Foxconnu k několika velkým protestům a nepokojům. Ten poslední proběhl v továrně v Tchaj-jüanu, která vyrábí součástky pro iPhone 5. Časté jsou i případy sebevražd zaměstnanců.

Jak uvádí portál CNET, v čengčouské továrně pracuje kolem 190 tisíc lidí. Jeden ze zaměstnanců Foxconnu serveru řekl: „Zaměstnanci vždycky říkají, že lidé zvenku chtějí práci, zatímco lidé uvnitř chtějí odejít.“

small United Kingdom