Výrobky čínských firem by mohly být použity pro výzvědnou činnost

20121010-hauwei
Recepční v kancelářích firmy Huawei ve Wu-chanu, 8. října 2012. (STR/AFP/Getty Images)

Výbor amerického kongresu označil dvě hlavní telekomunikační společnosti z Číny za bezpečnostní riziko pro Spojené státy a varoval, že americké společnosti by se neměly s těmito subjekty pouštět do žádných akvizicí a fúzí, jelikož jejich vybavení by mohlo být využito pro výzvědnou činnost.

Výbor sněmovny reprezentantů pro zpravodajskou činnost věnoval vyšetřování celý rok a došel k závěru, že firmy Huawei a ZTE by mohly mít konexe s vládnoucí komunistickou stranou a čínskou armádou. Tyto firmy přitom patří mezi největší výrobce komunikačního zařízení na světě.

„Důrazně vyzýváme soukromé subjekty ve Spojených státech, aby zvážily dlouhodobá bezpečnostní rizika spojená s nákupem zařízení nebo služeb od ZTE nebo Huawei,“ uvádí se ve zprávě.

Výbor rovněž poznamenal, že ani jedna ze jmenovaných společností nespolupracovala plně s vyšetřováním, nicméně dodal, že USA by neměly bojkotovat mobilní telefony ani další elektroniku, které společnosti vyrábějí. Zpráva se týkala zejména velkoobjemových úložišť dat na zařízeních Huawei a ZTE. To by mohlo údajně americké společnosti ohrozit.

Podle čínského zákona musí firmy vyhovět požadavkům čínské vlády, pokud je požádá o použití jejich systémů. Režim by je tak mohl pod záminkou státní bezpečnosti použít k nekalým účelům, varuje zpráva.

„Sofistikovaný hráč, jakým Čína je, má motivaci k manipulaci globálního zásobovacího řetězce telekomunikací, přičemž Spojené státy jsou významnou prioritou,“ napsal výbor a upozorňuje, že americké vládní úřady by neměly používat počítačové systémy, jež obsahují součástky od některé ze dvou jmenovaných čínských firem. Z minulosti jsou totiž dobře známy případy, kdy čínští hackeři ukradli citlivé vládní informace anebo intelektuální majetek soukromých firem.

„Snahy čínských rozvědek o získání tajných informací od americké vlády rostou co do rozsahu, intenzity i propracovanosti, zatímco čínští hackeři jsou nejaktivnějšími a nejvytrvalejšími pachateli ekonomické špionáže,“ uvádí se ve zprávě.

Podle odborníků, kteří se na vyšetřování podíleli, se čínský režim snaží získat výhodu nad lepším vojenským vybavením USA pro případ, že by došlo k ozbrojenému konfliktu, a právě zákeřný software v zařízeních čínské výroby by mohl být použit k potencionálnímu narušení kritické infrastruktury, jakou je elektrická rozvodná síť nebo finanční sítě.

Je možné, že oba prezidentští kandidáti závěry kongresového výboru použijí ve své kampani. Oba dva se již vyslovili, že hodlají zavést přísnější opatření vůči ekonomickým přestupkům východoasijského obra.

Huawei vydala prohlášení, ve kterém všechna obvinění uvedená ve zprávě popírá, a dodala, že pro tvrzení výboru chybí důkazy. Stejně tak se vyslovila i společnost ZTE.

small United Kingdom